Áttörést értek el a malária elleni küzdelemben, több millió csecsemő életét mentheti meg egy új gyógyszer
Évente mintegy 440 ezer csecsemő és kisgyerek halhat meg Afrikában a malária miatt, egy új gyógyszer azonban esélyt adhat nekik az életre.
Évente mintegy 440 ezer csecsemő és kisgyerek halhat meg Afrikában a malária miatt, egy új gyógyszer azonban esélyt adhat nekik az életre.
A TIME magazin idén is összeállította azt a 200-as listát, amely 2024 innovatív találmányait sorolja fel. Íme a társadalmat közvetlenül segítő újdonságok.
A betegség évezredekig jelen volt, kimutatták Tutanhamon fáraó múmiájában is.
Évente 350–500 millió ember fertőződik meg a szúnyogok által terjesztett maláriával. A tudósok most a legmodernebb mesterséges intelligenciát is bevetik, hogy megfelelően monitorozzák és gyérítsék a vérszívókat.
Felgyorsult az örökletes betegségek és más, tömegeket érintő genetikai problémák elleni harc. Egyre bővül a tudósok génmanipulációs eszköztára, ami sok ember életét mentheti meg. Professor emeritus szerzőnk cikksorozatának újabb darabja itt a hvg360-on.
A kínai Fudan Egyetem kutatói szerint az artemizinin nevű hatóanyag gátolja annak az enzimnek a működését, ami felelős a petefészek tesztoszterontermeléséért. Mindez áttörést jelenthet a policisztás ovárium szindróma kezelésében.
Olykor egészen meglepő, milyen hétköznapi dolgokkal lehet nagy dolgokat elérni – most például kiderült a folyékony szappanról, hogy a rovarölő szerekhez adva jelentős mértékben növelheti azok hatékonyságát, ezt pedig a malária elleni küzdelemben is alkalmazni lehet majd.
Az éghajlatváltozás és a háborús konfliktusok akadályozzák a világ leghalálosabb betegségei közé tartozó AIDS, tuberkulózis és malária leküzdésére tett erőfeszítéseket – közölte a három betegség elleni küzdelmet finanszírozó világalap, a The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria.
Összesen öt maláriás megbetegedés történt Texas és Florida államokban Amerikában, a szakemberek szerint azonban alacsony a kockázata annak, hogy továbbterjedjen a fertőzés.
Állandósuló trópusi éjszakák a városokban, visszatérő malária, gabonaföldeket fojtogató gyomok, szennyezett élelmiszerek – néhány azok közül a drasztikus hatások közül, amelyekkel előbb-utóbb szembe találjuk magunkat a Kárpát-medencében a klímaváltozás következményeként.
A vizsgálatok hatvan önkéntes bevonásával kezdődtek meg az Egyesült Államokban.
A szakemberek szerint még a mi életünkben megszűnhet a malária okozta gyermekhalálozás.
Hamarosan lesz elég oltás Afrikában, és ezzel rengeteg emberéletet lehet majd megmenteni. A rossz hír, hogy továbbra sem a Covid elleni vakcináról van szó, a jó hír viszont, hogy sok évtizedes hiábavaló próbálkozás után az idén megjelenik az első maláriaoltás azon a kontinensen, ahol a betegség a legtöbb áldozatot szedi.
A napfényt az űrbe visszaverő technika, amely lassíthatja a globális felmelegedést, maláriát terjesztő szúnyogok populációjának növekedését okozná egy új kutatás szerint.
A WHO most először hagyott jóvá maláriaoltást. A gyógyszerekkel és a szúnyoghálókkal együtt ez afrikai gyerekek tömegeit mentheti meg.
A WHO szerint évente több tízezer fiatal életét mentheti meg az oltás.
A BioNTech mindemellett Afrikában építene üzemet, ahol az mRNS-alapú vakcinákat gyártanák.
Brit kutatók a koronavírus-járvány árnyékában újabb, áttörésnek minősített malária elleni védőoltást fejlesztettek. 77 százalékos hatékonyságú.
A kézműves tonikszirupok felfedezése a legizgalmasabb esemény, ami a gin világát az utóbbi évtizedben felkavarta. Cikkünkben Aaron Knoll Gin című könyvéből mutatunk be egy receptet.
Ázsiában különösen rosszak az adatok, a kontinensen minden harmadik ember a rossz levegő miatt halt meg.