Kicseréltek egy gént a szúnyogokban, ha kiengedik a természetbe, az százezrek életét mentheti meg

Elkészült az a fegyver, amit a jövőben a malária hatékony visszaszorítására használhatnak a tudósok. A megoldás más, mint az eddigiek, és a legjobb, hogy öngerjesztő módon hathat.

  • HVG HVG
Kicseréltek egy gént a szúnyogokban, ha kiengedik a természetbe, az százezrek életét mentheti meg

A CRISPR nevű génkezelési technológia – egész pontosan genetikai olló – segítségével a tudósok képesek lehetnek kezelni, vagy akár meg is gyógyítani olyan betegségeket, amelyek egy hibás gén működéséből fakadnak. Hogy milyen nagy potenciál van a dologban, azt jól mutatja, hogy nemrég egy csecsemőt kezeltek a módszerrel, és úgy tűnik, bevált a dolog, de a daganatok legyőzése szempontjából is hatékony lehet.

A szakemberek azonban nemcsak gyógyításra használnák a CRIPSR-t, hanem megelőzésre is. A Berkeley, a Johns Hopkins és a San Diego-i Egyetemek tudósai találtak egy módszert arra, hogy a maláriát terjesztő szúnyogokat ezzel a módszerrel kezeljék. A Nature-ben megjelent publikáció szerint egyetlen gén szerkesztése után a szabadon engedetett szúnyog segítségével megelőzhető lehet az évi 600 ezer maláriás haláleset egy része.

A szúnyogok évente akár 263 millió embert is megfertőznek maláriával, és nagyon komoly problémát jelent, hogy a populáció csökkentésére tett erőfeszítések elakadtak. Ennek oka, hogy mind a szúnyogok, mind a maláriát terjesztő parazitáik rezisztenciát fejlesztettek ki a rovarirtó szerekkel és más gyógyszerekkel szemben – írja az Engadget.

Áttörést értek el a malária elleni küzdelemben, több millió csecsemő életét mentheti meg egy új gyógyszer

Évente mintegy 440 ezer csecsemő és kisgyerek halhat meg Afrikában a malária miatt, egy új gyógyszer azonban esélyt adhat nekik az életre.

A kutatók szerint a génmódosításnak köszönhetően ugyan a szúnyogok továbbra is meg tudják csípni a maláriás betegeket, és felszívhatják a vérükből a parazitákat, ám azt már nem tudják más embereknek átadni.

A kutatók a genetikai ollóval kivágták a szúnyogból a maláriát terjesztő aminosavat, és egy ártalmatlannal helyettesítették. A nemkívánatos aminosav, az L224, segít a parazitáknak a szúnyogok nyálmirigyeihez jutni, így az újabb csípéssel tovább terjedhetnek. Az új aminosav, a Q224 azonban megakadályozza, hogy a paraziták eljussanak a nyálmirigybe, megakadályozva ezzel, hogy a fertőzés tovább terjedjen az emberek vagy az állatok között.

George Dimopoulos kutató a Johns Hopkins Egyetem tudósa szerint egyetlen beavatkozással sikerült egy pajzsot létrehozni, ami számos maláriaparazita-fajt blokkol, és valószínűleg a különféle szúnyogfajokon és populációkban is hatékonyan teszi a dolgát.

A korábbi próbálkozásokkal ellentétben ez a génszerkesztés nem befolyásolja a szúnyog szaporodási képességét, sem pedig az egészségét. Ez lehetővé teszi, hogy a szúnyogok tovább örökítsék a Q224 gént, így pedig megakadályozható a malária terjedése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.