szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Évente 350–500 millió ember fertőződik meg a szúnyogok által terjesztett maláriával. A tudósok most a legmodernebb mesterséges intelligenciát is bevetik, hogy megfelelően monitorozzák és gyérítsék a vérszívókat.

Forradalmasítanák a szúnyogirtást a Dél-Floridai Egyetem kutatói. A szakemberek mesterséges intelligenciát (MI) hívnak segítségül, hogy monitorozzák a szúnyoggyérítés állapotát Afrikában. Ezzel az a céljuk, hogy visszaszorítsák az általuk terjesztett betegségek, mint például a malária terjedését – számolt be róla a BGR.

A malária jelenleg az egyik legsúlyosabb, szúnyogok által terjesztett betegség. A betegséget azok a paraziták váltják ki, amiket az Anopheles szúnyog nőstényei hordoznak magukkal, és amik a csípés során kerülnek be a véráramba. Évente 350-500 millió megbetegedést regisztrálnak, több mint egymillióan halnak meg miatta, Afrikában pedig 25 százalékos a halálozási arány az 5 év alatti gyermekek körében.

A kutatók éppen ezért a mesterséges intelligenciával vennék fel a harcot ellene, ami valós időben tudná mutatni a szúnyoginvázió alakulását. A projekt egy ötéves terv része, amelynek célja az Afrikát sújtó maláriaprobléma tudományokon nyugvó megoldása. Minderre komoly szükség van, a vérszívók ugyanis egyre nagyobb rezisztenciát mutatnak a rovarölő szerekkel szemben.

Ez a hétköznapi szer, ami az ön otthonában is ott van, 30%-ról 100%-ra növeli a hatékonyságot a malária ellen

Olykor egészen meglepő, milyen hétköznapi dolgokkal lehet nagy dolgokat elérni – most például kiderült a folyékony szappanról, hogy a rovarölő szerekhez adva jelentős mértékben növelheti azok hatékonyságát, ezt pedig a malária elleni küzdelemben is alkalmazni lehet majd.

A projekt két vezető tudósa, Ryan Carney és Sriram Chellappan másokkal együtt helyi tudósokat képeznek ki arra, hogy miként lehet megfelelően felhasználni a 2002-ben létrehozott globális szúnyogkövető rendszer, a Mosquitdashboard adatait.

A rendszert a mesterséges intelligencia által működtetett okoscsapdákkal közösen használnák a tudósok, hogy befogják és megsemmisítsék az Anopheles szúnyogokat, ezzel együtt pedig az általuk terjesztett kórokozókat. Ha sikerrel járnak, az emberek százezreinek életét mentheti meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!