Örömhír egy 30 százalékban hatásos oltás? A gyilkos malária ellen minden eredmény számít

4 perc

2021.10.10. 08:00

A WHO most először hagyott jóvá maláriaoltást. A gyógyszerekkel és a szúnyoghálókkal együtt ez afrikai gyerekek tömegeit mentheti meg.

Ha oltás, akkor most nyilván mindenki a Covidra gondol. Sőt a fejlett világ egyébként is hajlamos megfeledkezni a maláriáról, hiszen a súlyos fertőzés leginkább távoli országokban pusztít. Európában, Észak-Amerikában legföljebb a távolból hazatérő turisták közül szorulnak néhányan gyógyszeres kezelésre.

De ha a Coviddal hasonlítjuk össze, akkor is megdöbbentőek a számok. Afrikában a koronavírus a járvány kezdete óta összesen 213 ezer ember életét követelte, legalábbis ennyi haláleset került be a statisztikába. Ehhez képest a malária egyedül a gyerekek közül évente negyedmilliót visz el Afrikában, a Szaharától délre, ahol ez a betegség számít a legveszélyesebbnek. Különösen gonosz dolog, hogy a kór akárhányszor elkapható. Vannak helyek Afrikában, ahol a gyerekek évente átlagosan hatszor maláriásak.

Világszerte évente 400 ezerre becsülik a malária halottainak számát, bár lehet, hogy a tényleges adat ennél is magasabb. De amíg a Covid ellen hamar lett hatékony oltás, a malária kórokozója ellen a mostani az első, pedig évtizedek óta kísérleteznek. A vakcina a kórokozó több fajtája közül az Afrikában honos és egyúttal legveszélyesebb Plasmodium falciparum ellen hat, mégpedig akkor, mielőtt az egysejtű élősködő bajt okozhatna a májban, majd a vérben.

Az RTS,S oltás kipróbálása Ghánában /// Évi negyedmillió gyermek halála ellen
WHO / Fanjan Combrink