Olyan erős kvantumszámítógépet épített az IBM, hogy legyőzött egy szuperszámítógépet
Az IBM tudósai a Nature-ben publikálták a világ első 127 qubites kvantumszámítógép tesztjének eredményeit.
Az IBM tudósai a Nature-ben publikálták a világ első 127 qubites kvantumszámítógép tesztjének eredményeit.
A kávé tömörítésének egyenetlenségei is jelentős hatással van az eredményül kapott ital ízére és erősségére – állapította meg a Huddersfieldi Egyetem kutatóinak új tanulmánya.
Elkeseríti az oktatással kapcsolatos, politikai ízű huzavona, úgy véli előbb-utóbb el kell jutnia oda az országnak, hogy pénzt, paripát, fegyvert fektessen a területbe. Lovász László volt MTA-elnök, a világ egyik legismertebb matematikusa egy ELTE-n rendezendő nemzetközi konferencián arról fog előadni, hogy mitől szép a matematika. A matekérettségi apropóján mi is feltettük neki a kérdést.
Megoszlanak a vélemények az idei matek feladatsorról.
Talán a matematikától félt idén is a legtöbb érettségiző. Mutatjuk a szaktanárok által kidolgozott – nem hivatalos – megoldásokat. Reméljük, sokan megnyugodhatnak.
Az Eduline-nak nyilatkozó pedagógus szerint a vizsgázóknak nincs nehezebb dolguk, mint az előző években.
A második feladat első részéről érkeztek hírek.
Százalékszámítás, koordinátageometria, kétismeretlenes egyenlet is a feladatok között.
1863. április 9-én született Rátz tanár úr, akit szinte mindenki szeretett, akinél szinte mindenki szerette a matematikát, aki forradalmasította a tantárgy oktatását, aki zseniket nevelt, kiváló matematikusok sorát, aki nem csak az Evangélikus Főgimnázium fénykorának szerencsés növendékeiben hintette el a matematikai gondolkodásmód magvait, hanem a Középiskolai Matematikai Lapokon keresztül az egész ország érdeklődő diákjaiban.
Az anyagtudományban is nagy jelentősége lehet egy olyan, most felfedezett alakzatnak, aminek a létezésében korábban nem is voltak biztosak a matematikusok.
A matematikatanítást támogató társasjátékot fejlesztett ki a Pécsi Tudományegyetem (PTE), együttműködve a játékpiacon meghatározó Piatnikkal.
Száztíz éve, 1913. március 26-án született Erdős Pál, a múlt század egyik legjelentősebb és legnagyobb hatású matematikusa, akit alig 20 évesen már „budapesti varázslónak” neveztek.
Frank Ramsey brit matematikus 1930-ban vázolt fel egy kombinatorikai problémát, amire az eddigi legjobb választ Erdős Pál és Szekeres György adta 1935-ben. Most egy újabb, az eddigieknél jobb megoldás született.
Az iskolában arra kíváncsi a tanár, mi az, amit nem tud a gyerek, ahelyett, hogy azt nézné, mit tud – állítja Juhász Péter matematikatanár, aki szerint akkor lehet élvezetes a matektanulás, ha a gyerekekhez közelebb álló, akár játékos problémákról lenne szó, ha lenne elég idő elmélyedni egy-egy feladatban, és ha lehetne tévedni is. A nemzetközi π-napon természetesen szót ejtünk erről a csodálatos, irracionális számról is.
Március 14-e a nemzetközi pí-nap (π-nap), amely a matematika leghíresebb számának, a pí-nek az ünnepe. Egy magyar matematikai egyesület is megünnepli ezt a jeles napot, nem is akárhogyan.
Hogyan kell a matematikát tanítani? – ezt vitatja meg júliusban Budapesten mintegy ezer tanár a világ minden részéről, a konferencia magyar főszervezőjétől mi már most megkérdeztük ezt. Csapodi Csaba szerint érdekes kísérlet lenne, ha a matek tanterv összeállításában részt vehetnének nem matektanárok is. Miért mumustárgy a matek? Mi várható a mesterséges intelligencia elterjedésével az iskolákban? Mire jó a másodfokú egyenlet? Interjú.
Hol lehet Magyarország helye a most zajló hatalmas technológiai, gazdasági, tudományos átalakulásban, teszi fel a kérdést cikkünk szerzője, Bojár Gábor fizikus, informatikus, a Graphisoft és az Aquincum Institute Of Technology egyetem alapítója. És meg is válaszolja azt: tudományos nemzeti hagyományai ápolásával Magyarország az informatikai forradalom győztesei közé kerülhetne. Véleménycikke Magyarország 2050 című sorozatunk újabb darabja.
Kétszázhúsz éve, 1802. december 15-én született Bolyai János, az abszolút geometria – kortársai által meg nem értett – felfedezője.
A Microsoft milliárdos társalapítója alapítványa segítségével fog támogatni tanárokat, illetve olyan tananyagok fejlesztését, amikkel el lehet érni, hogy a gyerekek megkedveljék a tudományágat.
A DeepMind mérnökei egy új platformot használva tették (szerintük) könnyebben megérthetővé a mátrixszorzást.