Vitaminos tészta a Mintamenza programban
A hazai kínálatban egyedinek számító, kalciummal és D-vitaminnal dúsított tészta került piacra. A termékfejlesztésben a Mintamenza program orvos csoportja is közreműködött.
A hazai kínálatban egyedinek számító, kalciummal és D-vitaminnal dúsított tészta került piacra. A termékfejlesztésben a Mintamenza program orvos csoportja is közreműködött.
Ombudsmani állásfoglalás ide, vagy oda, még mindig nem tiszta, hogy szabad-e bevinni otthonról hozott ételt az iskolai menzákra azoknak, akik táplálékallergiások, de az intézmény mégsem tudja megoldani az étkezésüket. Vagy ami még nagyobb kérdőjel: azoknak a diákoknak, akiket a szüleik egyszerűen csak nem hajlandóak a sokszor botrányos minőségű, és nem is túl egészséges menzakosztra havi tízezer forintért befizetni. A menza kínálata januárig biztosan nem lesz egészségesebb, a rendelet életbe lépéséig pedig maradnak az egyezkedések, felháborodások és a külön alkuk.
Biztosan áremelkedést hozott volna az egészségesebb menzakajákat előirányzó rendelet, ráadásul egy hónappal az önkormányzati választások előtt - ezért volt valószínűleg politikai oka is, hogy januárra tolták a reformot. A minisztérium viszont állítja, a közétkeztetési szolgáltatók nem tudtak felkészülni, de találtunk olyan megyeszékhelyet, ahol már 90 százalékban "rendeletkompatibilisan", vagyis egészségesen főznek. Sőt, olyan céget is, ahol annak ellenére is halgaluska levessel és friss tejes turmixszal várják szeptembertől a gyerekeket, hogy ez mégsem lett kötelező.
A törökbálinti polgármester szerint a szülők, a szolgáltató és a ő maga is folyamatosan ellenőrzik az étel minőségét a törökbálinti Bálint Márton Általános és Középiskola menzáján. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal átlagosnak minősítette a február 6-án vizsgált menüt. Az ételre sokan panaszkodtak korábban.
Még nem zárult le az uniós engedélyezési eljárás, így január elsejével nem lépett hatályba a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló rendelettervezet. Az új rendelet szeptembertől lehet hatályos - közölte az egészségügyi államtitkárság szerdán.
A megszokott ár feléért menüt kapnak a betérők a szegedi Kapocs étteremben, borravaló nincs, de a perselybe dobni kötelező. Az adományokból félszáz gyerek jut ingyenebédhez az éttermet működtető alapítványtól. Az ötlet gazdája működtetett kisboltot, kocsmákat játékgépekkel, éttermet: a pénztelenség elharapódzása mindegyiket tönkre vágta. A Kapocs virul, a 399 forintos menzáért egymásnak adják a kilincset.
A közétkeztetés reformja az egészséges táplálkozás irányába tett első lépésként csökkenti az ételek só-, cukor-, és zsírtartalmát, de több fehérjét, zöldséget és gyümölcsöt ír elő – írja a Magyar Hírlap hétfői számában.
Az egyszerű összefüggések nem mindig nyilvánvalóak. Frankfurtban járva hamar kiderülhet, hogy megboldogult menzás ifjúságunk kedvencének semmi köze névadójához. Frankfurtban mint sem tudnak a mi frankfurti levesünkről. Ettől még nagyon jó gyomorvígasz hideg napokon.
Idén novemberig már 250 főzőkonyha csatlakozott a Mintamenza programhoz és egyre több gyártó veszi figyelembe az elvárásokat - mondta Pesti Imre budapesti kormánymegbízott csütörtöki sajtótájékoztatóján, a fővárosban.
Annyi vaddisznóhús van már Magyarországon, hogy a vidékfejlesztési tárca vizsgálja annak lehetőségét, hogy bevonják a vadhúst a közétkeztetésbe.
Ha úgy gondolnánk, hogy egy főzőtök nem egy tök nekünk, mert elég pórias, akkor gondoljunk csak arra, régebben úritöknek nevezték. Nem hiába e magasztos megjelölés, hiszen a most kapható, igazi zsenge tökből meglepően változatos és ízletes fogások készíthetők.
Az Emberi Erőforrás Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkársága a közétkeztetéssel kapcsolatos mai egyeztetésen korábbi álláspontját megerősítve megismételte, hogy nem lesz áremelés a menzákon. Elfogadták viszont a közétkeztetők igényét, hogy a menzákról szóló új rendelet hatályba lépését követően beiktassanak egy türelmi időszakot - ez várhatóan jövő szeptember 1-ig tart.
A Magyar Közétkeztetők Szövetsége számításai szerint a napi háromszori étkezésért a bölcsődékben 565 forintot, óvodákban 660 forintot, az iskolákban 663 forintot kellene fizetni átlagosan.