Megszállóvendégek : amikor még Ceausescu volt a jófej...
Záhonyon át vezetett az út Drezda és Budapest között, Ceausescu népszerű volt, a csehszlovákok ingyen nyaraltak Magyarországon - furcsa kalandozások Csehszlovákia megszállásának idején.
Záhonyon át vezetett az út Drezda és Budapest között, Ceausescu népszerű volt, a csehszlovákok ingyen nyaraltak Magyarországon - furcsa kalandozások Csehszlovákia megszállásának idején.
HVG
A miniszter emlékérmet kapott Németországban, ennek apropóján beszélt arról, hogy Németországban a többség Orbán politikája mellett áll. A PISA-felmérésről Balog azt mondta, ujjal mutogatás helyett vállalni kell azokat a feladatokat, amelyeket a felmérés kijelöl.
MTI
Kim Philby, a legendás kettős ügynök elképesztően pofátlan hírszerzési módszereibe avatta be az ámuló stasisokat 1981-ben. A BBC előtúrta a Stasi-archívumból az erről szóló hangfelvétel.
MTI
MTI
hvg.hu
Günter Schabowski életében egyszer hibázott, nagyot, de annak világtörténelem lett a vége - az egykori NDK állampártjának funkcionáriusa életének 86. évében meghalt.
hvg.hu
A volt NDK területén arányaiban sokkal több a rasszista bűncselekmény, mint a volt nyugatnémet területeken. Tény, hogy keleten van a bázisa a bevándorlásellenes Pegida mozgalomnak is. Egy képviselő szerint a rendőrség még mindig nem elemzi kellő alapossággal a gyűlöletbűncselekményeket.
MTI
Múlt éjjel felrobbantották az autóját egy baloldali német politikusnak, aki nyíltan támogatja a menedékkérőket. Szászországban lövéseket adtak le egy menedékkérőket befogadó otthonra, a türingiai Greitzben egy csoport fiatal összevert négy szíriai menedékkérőt. A Türingiával szomszédos Szász-Anhalt tartományban kövekkel dobáltak meg egy befogadóállomást.
MTI
A szovjet titkosszolgálatoknak alárendelt kelet-európai állambiztonsági szervezetek elképesztő kegyetlenséggel léptek fel saját állampolgáraikkal szemben. Ha nem ezt tették, akkor egymás között alakultak ki nézeteltérések. A keletnémet Stasi például 1982-ben kifogásolta, hogy a magyar hatóságok túl humánusan bánnak egy NDK-s családdal.
Szegő Iván Miklós
Nagyapja a nácik ellen szórólapozott, ő a kommunista diktatúra ellen küzdött. A most 52 éves Christian Halbrock szüleihez hasonlóan nem érettségizhetett, nem tanulhatott tovább, otthon viszont nyugati könyveket olvastak, nyugati rádiót hallgattak. A 80-as években béke- és környezetvédő csoportokhoz csatlakozott, többször letartóztatták ellenzéki tevékenysége miatt. Kelet-Berlinben egy pincében környezetvédő könyvtárat alapított, 1990-ben részt vett a Stasi-központ ostromában, a rendszerváltás után történész lett: legújabb könyve az ellenállás természetét és gyakorlatát vizsgálja. A napfény íze, 7. rész.
Orosz Márta
„Gyerünk az utcára” – hirdette meg a jelszót az ismert színésznő, Jutta Wachowiak, megadva ezzel a kezdőlökés az egykori NDK legnagyobb „nem állami” demonstrációjához. Az 1989. november 4-ei tiltakozóakciót furcsa körülmények között kellett lebonyolítani, mégis egy olyan folyamat része lett, amit drasztikusan szakított félbe az NDK megszűnése. És ami átírta a német értelmiség egy részének életét.
Szegő Iván Miklós
Hiába igyekezett szemmel tartani az NDK-s állambiztonság a Magyarországon vakációzó németek legtöbbjét, erőfeszítései nemigen hajtottak hasznot – derül ki egy új, az eddigieknél részletesebb kutatásból.
Meg lehet állapítani 25 évvel a berlini fal leomlása után, hogy kelet- vagy nyugatnémettel állsz szóba, vagy hogy a főváros keleti vagy nyugati városrészében sétálsz? Számít még a németeknek, hogy ki jön a vasfüggöny mögül? Nem erőltetett ez az Ossi–Wessi-kategorizálás? A különbségek mindenesetre még mindig léteznek, ha tetszik, ha nem – erről kérdeztünk egy kelet-, valamint egy nyugatnémet történészt.
Orosz Márta
Németországban az egykori NDK területén a lakosság több mint 10 százalékkal csökkent az ország újraegyesítése óta, az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) pedig a nyugati szintnek csak a kétharmadát érte el - áll a német egységfolyamat alakulásáról szóló új jelentésben, amelyet szerdán fogadott el a német kormány.
MTI
Nagyon sokat kellett bulizni a Budapesten a határnyitásra váró keletnémetekkel, hogy legalább átmenetileg oldódjon a feszültségük, de többnyire jól bírta mindenki. Hogyan zajlottak egy Moszkva téri lakásban tűkön ülő majd' tucatnyi NDK-s utolsó napjai? Miből állt az emigrációs alapcsomag 1989-ben? Melyik keletnémet menekültből lett milliomos rockzenész? Az egészet első kézből megtudhatják egykori szállásadójuktól, kollégánktól, Molnár Csabától.
Molnár Csaba
A német nagykövetség és a német magyar kereskedelmi kamara plakátkampányt szervezett a határnyitás 25. évfordulójára.
hvg.hu
A volt NDK lakóinak látványosan megnőtt a várható élettartama, miután a kommunista állam összeomlott és a Német Demokratikus Köztársaság egyesült a virágzó Német Szövetségi Köztársasággal – derült ki egy új tanulmányból.
MTI
25 évvel ezelőtt, szeptember 10-én este a Magyar Televízió A Hét című műsorában Horn Gyula bejelentette, hogy az ország szeptember 11-én 0 órától kiengedi a határon a keletnémet menekülteket. Geopolitikai jelentőségű konfliktushelyzetben – az elmúlt fél évezredben legalábbis – ritkán tett akkora jelentőségű lépést a magyar politikai elit, mint amilyet 1989 őszén ezzel a döntéssel.
Szegő Iván Miklós
Ma is büszke vagyok arra, hogy tevőleges résztvevője lehettem annak a folyamatnak, amely a határnyitáson keresztül elvezetett Németország és Európa újraegyesüléséig – jelentette ki az MTI-nek adott interjújában Németh Miklós. A korábbi miniszterelnök abból az alkalomból nyilatkozott, hogy az általa vezetett kormány huszonöt évvel ezelőtt, 1989. szeptember 10-én – pontban éjfélkor – nyitotta meg a határt az országban tartózkodó NDK-s menekültek előtt. Németh Miklós közösen emlékezik a megromlott egészségi állapotú Helmut Kohllal annak ludwigshafeni otthonában.
MTI
A Páneurópai piknik 25. évfordulóján a német kancellár Kozma Imre és az általa vezetett Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségéért mondott köszönetet.
hvg.hu
Fogvatartottaktól vett vért is exportáltak az NDK-ból nyugatra, a politikai elítéltekkel végeztetett kényszermunkának pedig az Ikea mellett az Aldi és a Volkswagen is a haszonélvezője volt az egykori keletnémet állambiztonsági hatóság (Stasi) iratanyagát kezelő hivatal (BStU) új kutatása szerint.
MTI
Csaknem 7 millió iratbetekintési kérelem és megkeresés érkezett az egykori keletnémet állambiztonsági hatóság (Stasi) iratanyagát kezelő hivatalhoz az intézmény megalapítása óta eltelt 21 évben - közölte szerdán a berlini központú hivatal.
MTI