Hogyan másszunk ki a náthából és az influenzából?
Mit tegyünk, ha elkaptunk valamilyen vírusfertőzést, de leghőbb vágyunk, hogy minél előbb túl legyünk rajta? Hogyan erősíthetjük vissza a szervezetünket? Hasznos tanácsokat adunk.
Mit tegyünk, ha elkaptunk valamilyen vírusfertőzést, de leghőbb vágyunk, hogy minél előbb túl legyünk rajta? Hogyan erősíthetjük vissza a szervezetünket? Hasznos tanácsokat adunk.
A felnőttekkel ellentétben a gyerekek évente akár tízszer is megbetegedhetnek. Mit tehetünk annak érdekében, hogy az óvodában, iskolában ne kapjanak el mindent? Fontos tudnivalók és teendők októbertől márciusig.
Nyakunkon a náthaszezon, ám mielőtt eluralkodna rajtunk a betegség, vizsgáljuk meg, mit tehetünk az ellen, hogy akár többször is napokra kidőljünk. Háziorvost, dietetikust és gyógyszerészt kérdeztünk arról, segít-e a C-vitamin és egyáltalán érdemes-e szintetikus szerekkel erősíteni az immunrendszert.
Milyen állapotban van a szervezetünk ősszel, mennyire emlékszik még a nyári feltöltődésre? Mikor kezd legyengülni, és milyen tüneteket érdemes már komolyan venni?
A nátha szervezetünkbe való fészkelésének első tünete a torokfájás, az orrdugulás és a tüsszögés, amelyhez később fejfájás, köhögés, rekedtség és láz is társulhat. A tüsszentés a szervezet védekező mechanizmusa, egy reflex, amely – a köhögéshez hasonlóan – a felső légutakat hivatott megtisztítani a nem kívánatos betolakodóktól, hosszú távon azonban igencsak legyengítheti szervezetünket.
A szeszélyes időjárás csalóka lehet, a nem megfelelő öltözködés és a közösségekbe való visszatérés pedig komoly próbára teheti szervezetünk védekező rendszerét. Ha azonban idejében észrevesszük a tüneteket és praktikus megoldást választunk, könnyű szerrel elkerülhetjük a súlyosabb megfázást és végre koncentrálhatunk az évszak szépségeire.
Mire figyeljünk szeptember közeledtével, hogy az őszi átállás zavartalanul mehessen végbe? Próbáljuk csökkenteni a megfázásos megbetegedések esélyét és természetes anyagokkal próbáljuk kezelni a náthát.
A közönséges nátha vírusa még annál is elterjedtebb, mint eddig hitték - állapították meg kanadai kutatók, akik egyetemista korú diákok körében vizsgálódtak.
A cinktartalmú szerek – tabletták, szirupok – csökkentik a nátha tüneteit, és rövidítik lefolyását.
Jópár olyan tévhit létezik a nátháról, amely különféle furcsa kezeléseknek tulajdonít gyógyító hatást, illetve sajátságos módszereket ajánl a betegség megelőzésére. Most ezek közül válogattunk.
Az ünnepek alatt kevesebben fordultak orvoshoz influenzaszerű panaszokkal. Az országos jelentés szerint leginkább a fiatal felnőtteket fertőzik most meg a vírusok, amelyek között azonban nem mutattak ki influenzavírust.
A legtöbben, a lakosság 40 százaléka vitaminokkal készül a megfázásos időszakra – derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb kutatásából.
Az időjárás tökéletesen kedvez a vírusoknak, a náthának, az influenzának. Persze ezek kivédésére számtalan csodaszert kínálnak, kérdés, higgyünk-e a reklámoknak, hogy az éppen szóban forgó termék majd minden kórokozót távol tart tőlünk. Ám az általunk megkérdezett szakemberek a természetes vitaminpótlás mellett teszik le voksukat.
Hetven éve ismerjük az antibiotikumokat, most azonban az a veszély fenyeget, hogy egyre több baktérium lesz ellenálló e szerekkel szemben. Noha az elmúlt évtizedekben látványosan csökkent a fertőző betegségek miatti halálozás, azonnali intézkedésekre van szükség, hogy ne álljon vissza a korábbi állapot.
Az ősztől tavaszig terjedő időszak az influenza és a különböző felső légúti betegségek szezonjának számít. E betegségek legjellegzetesebb kísérő tünetei az orrfolyás és orrdugulás.
Most, hogy küszöbön áll a nátha- és influenzaszezon, ha legközelebb megbetegszik, kétszer is gondolja meg, hogy bevesz-e valamit láz ellen. A Journal of Leukocyte Biology novemberi számában megjelent tanulmány szerint ugyanis újabb bizonyíték támasztja alá azt az elméletet, hogy a megnövekedett testhőmérséklet segít bizonyos immunsejtek fokozottabb működésében.
Egy jóhírű budapesti óvodában a huszonhét gyerekből fétucatnyian folyamatosan hiányoznak, az éppen jelenlévők többségének pedig folyik az orra, hurutosan köhög, vagy láthatóan enerváltan gubbaszt az egyik sarokban. A helyzet az ország többi bölcsődéjében, óvodájában sem jobb.
Több mint kétszázféle vírus okozhat megfázásszerű tüneteket, és a náthák leggyakoribb fajtáit okozó rhinovírusokból is több mint százféle van. Az influenza elleni védőoltás jövő héttől már kérhető a háziorvosoktól. Idén ismét az idősebbek lehetnek veszélyben, ám felkészülni másnak sem árt.
Bármilyen hihetetlen, öt víruscsalád hét nemzetségének csaknem kétszáz fajtája tartozik a légúti fertőzéseket okozó vírusok közé, ezért sem csodálkozhatunk, hogyha náthásak, hurutosak vagyunk egész évben. Inkább az volna meglepő, ha egészségesek tudnánk maradni ekkora túlerővel szemben.
Cinktartalmú kiegészítők szedésével 40 %-al csökkenthető a betegség időtartama - derül ki egy új elemzésből, amelyet a Cogito blog közölt.