#orvostudomány








Cunami méretű változáshullám jön az orvoslásban
 

Cunami méretű változáshullám jön az orvoslásban

Könnycseppből vércukorszintet mérő kontaktlencse, 3D-s nyomtatóval létrehozott májszövet, távolból műtő sebészrobotok, szemüveggel közvetített orvosi beavatkozások – e kiragadott példák is jól mutatják, hogy az egészségügy többet fejlődhet a következő években, mint az elmúlt évszázadok alatt. De erre orvosnak, páciensnek egyaránt készülnie kell.

HVG Extra Business HVG Extra Business

Hetente egy hétvégével hosszabbodik a várható élettartamunk
 

Hetente egy hétvégével hosszabbodik a várható élettartamunk

A tudomány egyre pontosabb választ tud adni arra, hogy miért öregszik és hal meg idővel minden, ami él, és miért számíthatnak hosszabb életre a nők. Egyes öregedéselméletek szerint attól lesz rövidebb az életünk, hogy testünk karbantartása helyett inkább az utódok nemzésére és felnevelésére koncentrálunk. Legyen intő jel az ecetmuslica-életmód!

Hercsel Adél Hercsel Adél



Orvosi áttörés: fájdalomcsillapítás szerek nélkül
 

Orvosi áttörés: fájdalomcsillapítás szerek nélkül

Sikeresen ültettek gerincvelő-implantátumot Sidneyben egy 60 éves férfibe, akit 30 éve kínoztak krónikus fájdalmai. Az implantátum képes regisztrálni az idegrendszerből érkező jeleket, és az érintett területekhez küldött jelátvitelt kiigazítani. A megoperált férfi fájdalmai jelentős mértékben csökkentek.

MTI MTI


Nagy lépést tettek magyar kutatók a cukorbetegség gyógyítása felé
 

Nagy lépést tettek magyar kutatók a cukorbetegség gyógyítása felé

Csak Magyarországon több mint félmillió cukorbetegségben szenvedőn segíthet az a kísérleti fázisban lévő hatóanyag, amely az érrendszeri és veseszövődmények megelőzése és kezelése terén hozhat áttörést. A Pécsi Tudományegyetem fejlesztése nemrég kapta meg a szabadalmi jogokat, most a kritikus fontosságú klinikai szakasz következik.

Stemler Miklós Stemler Miklós



Magyar orvosi csodák a “vörös köd” mögött
 

Magyar orvosi csodák a “vörös köd” mögött

A modern korinak számító II. világháborús harctéri orvosi módszerek a rákövetkező évtizedekben egyre inkább használhatatlannak bizonyultak. A háborús orvoslás fejlődését a szuperhatalmak versengése vitte előre, és bár ezt főleg Amerika határozta meg, a kilencvenes években a nyugatiak is meglepődve tapasztalták, hogy a szovjet vörös köd mögül milyen kaliberű magyar szakemberek kerülnek elő.



Belehaltak abba is, amibe nem kellett volna
 

Belehaltak abba is, amibe nem kellett volna

A több mint 15 millió ember életét követelő I. világháború négy éve alatt az ember-ember elleni küzdelem mellett megjelentek a tankok, és a kezdetben csak a felderítést szolgáló, majd bombázásra használt harci repülőgépek is. Az új hadviselés miatt az orvostudomány is megváltozott – hatása pedig a mai napig is érezhető –, de a háború éveiben sok olyan sérülést sem tudtak ellátni, amelyek kezelése ma már rutinművelet.


 

"Mi lett volna, ha Doktor House használhatta volna a Twittert?"

3D-s gyógyszer- és művégtagnyomtatás? Minden betegségre megoldást találó szuperszámítógép? Egyelőre elég futurisztikusan hangzanak, pedig már itt vannak a nyakunkon. Meskó Bertalan egy saját maga által kreált szakmában, az orvosi jövőkutatásban lett világszerte ismert szakember. Az orvostudomány és a sci-fi-szerű technológiák találkozása egyre életszerűbb folyamat, erre készíti fel az egyetemi hallgatókat, a 60-70 éves orvosokat és cégeket, kormányokat egyaránt. Interjú.

Bodnár Zsolt Bodnár Zsolt