Fizetéscsökkentéstől tartanak a rezidensek
A Magyar Rezidens Szövetség szerint félő, hogy a márciustól kifizetett pótlékot visszafizettetik a kórházak, vagy levonják a bérekből.
A Magyar Rezidens Szövetség szerint félő, hogy a márciustól kifizetett pótlékot visszafizettetik a kórházak, vagy levonják a bérekből.
A szövetségi elnök, Báthori Gergő szerint a mostani helyzetben nem szerencsés ez a szófordulat.
Kásler Miklós szerint az átképzéssel elegendő szakember lesz ahhoz, hogy az ország átjusson a járvány legnehezebb időszakán.
Váratlanul derült ki, hogy a közszférában érvényes létszámstop a rezidensképzésre jelentkezőkre is vonatkozik. A minisztériumban a szakszervezetnek kedden azt mondták, pár napon belül megoldják a június óta ismert problémát, de ezt csütörtök délutánig még nem sikerült megtenni.
Hatalmas felelősség és 12 órás tömény pörgés a sürgősségin dolgozni. Ide osztották be az előírt szakmai felügyelet nélkül azt a soproni urológusrezidenst, aki egy kétségbeesett Facebook-posztban kért segítséget kollégáitól. Akkor telt be számára a pohár, amikor a sürgősségi műszakokból rendszert csinált az intézmény. A döntéshozónak tudnia kellett, hogy ezzel potenciálisan nem csak a betegeket teszi ki felesleges kockázatnak, hanem a kórház törvényt is szeg a rezidens beosztásával.
Néhány debreceni fiatal megalkotott egy olyan applikációt, amellyel tét nélkül lehet gyakorolni a betegek diagnosztizálását.
A kormány akár négy-öt hónapot is késik a kifizetésekkel, amivel nem alapozza meg a bizalmat, és nem mellesleg jócskán megnehezíti a rezidensek megélhetését.
Megjelent az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésről szóló kormányrendelet, amelynek része a rezidensek és a fiatal szakorvosok támogatási programja is. Júliustól központosítják a rezidensképzést, október végéig teszik közzé a keretszámokat, és elvileg a bérezés is javul.
Nettó 275 ezer forinttól kellene kezdődnie az orvosi bértáblának, hogy a bérezés javításával eltűnhessen a hálapénz – vélik a Magyar Rezidens Szövetség tagjai, akik szerint érdemi vitának kell indulnia a hálapénzmentes egészségügyről. Ehhez újra publikálták 2013-as kutatásuk adatait, amelynek eredményeiből egyebek mellett az derül ki, hogy az emberek döntő többsége szerint csak zsebbe csúsztatott pénzzel lehet itthon szabadon orvost választani.
Újra meghirdetik az eddig igénybe vehető rezidensösztöndíjakat, és új elemként a sürgősségi orvostan szakorvosjelöltjei pályázhatnak a Gábor Aurél-ösztöndíjra - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára.
A korábbinál is erősebben kötheti a külföldi munkához a Magyarországról kivándorolt orvosokat a tandíj-visszafizetési kötelezettség. A nyugati kórházak könnyedén "kivásárolhatják" a volt magyarországi orvostanhallgatókat - írja a Napi Gazdaság.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint azért módosították az egészségügyről szóló törvényt, hogy tömeges orvosfelmondás esetén megfelelő jogi felhatalmazás legyen az orvosokkal szembeni kényszerítő fellépésnek. Éger István szerint ezzel azt érhetik el, hogy még többen csatlakozzanak a tiltakozó akciókhoz.
Noha a múlt év végéig összegyűlt felmondólevelek aktiválását egyelőre elhalasztotta a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ), a szervezet további felmondólevelek letétbe helyezését várja a kollégáktól; a célok ugyanazok, egyedül a határidő változott március 29-re, de többször ezen nem módosítanak - közölte az MRSZ elnöksége kedden a honlapján.
A Magyar Rezidens Szövetség úgy döntött, hogy átmenetileg három hónapra felfüggeszti a letétbe helyezett felmondólevelek élesítését - jelentette be Papp Magor, a szövetség elnöke pénteki sajtótájékoztatóján.
Ágazati operatív testületet hoznak létre Szócska Miklós egészségügyi államtitkár vezetésével, ha tényleg tömegesen mondanak fel jövőre egészségügyi dolgozók. A testület megtervezi és megteszi majd a szükséges lépéseket - közölte az államtitkárság kedden.