szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?

Az egészségügyi államtitkár szerint a lehetséges forgatókönyvek között szerepel az is, hogy a rezidensek felmondása miatt több helyen teljesen megbénul a betegellátás. Ott alaposan megrendül majd a bizalom az orvostársadalomban - véli. A hvg.hu-nak adott interjújában Szócska Miklós azt mondta, ebben a gazdasági helyzetben nincs olyan ember, aki felelősen meg tudná ígérni a béremelést.

hvg.hu: Már csak néhány nap, és a Rezidensszövetség akciója véget ér. Több mint 2500 orvos helyezte letétbe a felmondását. Tart attól, hogy nálunk is bekövetkezik, ami Szlovákiában, ahol gyakorlatilag az orvosok blokádja miatt több helyen teljesen megbénult a betegellátás?

Szócska Miklós: Ez is egy lehetséges forgatókönyv, igen. Ugyanakkor bízom abban, hogy a szövetség is követte azokat a híreket, amelyek az egészségügyi rendszerbe került forrásokról szólnak. Ha csak az utóbbi hetek intézkedéseit figyelik, láthatják, hogy mindent megteszünk a rendszer fejlesztése és a dolgozók életkörülményeinek javítása érdekében. Bízom abban, hogy ez a blokád elkerülhető lesz.

hvg.hu: Lehet, viszont ez az akció korántsem csak a rezidensekről szól: úgy tudni, a felmondani szándékozók több mint fele szakorvos. Úgy látszik, az ösztöndíjprogram mégsem elegendő.

Sz.M.: A rezidenseknek szánt ösztöndíjprogram mellett egy 15,5 milliárdos foglalkoztatási támogatást is meghirdettünk szakorvosoknak és szakdolgozóknak, amire nem csak a fiatal orvosok pályázhatnak majd.

Felelőtlenség lenne szerinte általános béremelést ígérni
Túry Gergely

hvg.hu: Ők viszont azt érzik, ezekkel a programokkal csak keveseket sikerül megszólítani, ráadásul sem a béreket nem tudják ezzel rendezni, sem a munkakörülményeket nem tudják javítani: márpedig e kettő volt a feltétele annak, hogy maradjanak.

Sz.M.: Az ellátási zavar okozásának óriási a felelőssége. Annak, aki ilyet szervez, alaposan el kell gondolkodnia azon, hogy mit is tesz. Én tisztában vagyok az ágazatban lévő óriási elkeseredettséggel, látom, hogy az egészségügyi dolgozók megalázóan keveset keresnek és joggal várják el, hogy jobban megbecsülje őket a társadalom. A gazdasági válság közepén amit tudtunk, megtettünk értük, és ezen az úton megyünk tovább.

hvg.hu: Ez azt jelenti, hogy az a bér, amit követelnek, nem teljesíthető?

Sz.M.: 616 rezidensnek már teljesítettünk, a praxisvásárlással pedig még sokaknak tudunk segíteni. Nem elhanyagolható szempont, hogy a gazdasági válság közepén ennyi ember életkörülménye javul. Nagyon rég nem volt ilyen lehetőség az egészségügyben.

hvg.hu: De ha ez így van, akkor vajon miért fordult a Rezidensszövetség és a Magyar Orvosi Kamara is Lázár Jánoshoz, a Fidesz frakcióvezetőjéhez?

Sz.M.: Egy gazdasági világválság közepette fizetésekre szóló garanciát várnak az orvosok - jelenleg nincs olyan ember, aki ezt felelősen meg tudná nekik ígérni.

hvg.hu: De nem elgondolkodtató, hogy az ágazat vezetőjével az egészségügyi szervezetek nem tudnak zöldágra vergődni?

Sz.M.: Azt gondolom, hogy az nem rossz, ha magasabb politikai szinten is képviselik a törekvéseiket.

Nem tudni, mi lesz a betegellátással januártól
Fülöp Máté

hvg.hu: Mégis: van valami vészforgatókönyvük arra az esetre, ha aktiválódnak a felmondások?

Sz.M.: Ennek első lépését már megtettük - az országos tisztifőorvossal együtt mérjük fel azokat a területeket, ahol ennek az akciónak a következtében ellátási zavarok lehetnek. Hiszen nekünk nehéz körülmények között is gondoskodnunk kell a polgárok ellátásáról, és azt ne felejtsük el, hogy bár rendkívül nehéz helyzet van az egészségügyben, és jogos az elkeseredettség, az orvostársadalom nagy része nem adta be a felmondását. Azaz: lesznek olyan kollégák, akik a nehéz helyzetben talpon maradnak.

hvg.hu: Rájuk viszont jelentősen több teher hárul.

Sz.M: 2003-ban már megmondtuk, a kivándorlás egyik következménye, hogy a maradók terhelése aránytalanul megnő. Ez tragikus, ezért sem tartom konstruktívnak ezt a harcmodort.

hvg.hu: Ezek közül az orvosok közül senki nem akarja elhagyni az országot, kényszerből teszik.

Sz.M.: Számtalanszor leültünk már a Rezidensszövetséggel tárgyalni, az ajtónk továbbra is nyitva áll előttük. Úgy gondolom, mindent megteszünk, amit megtehetünk.

hvg.hu: Hallott arról, hogy az akció következtében lesz olyan intézmény, ahol gyakorlatilag mindenki feláll?

Sz.M.: Nem. De abban a közösségben, ahol ez megtörténhet, alaposan megrendül majd a bizalom az orvostársadalomban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!