szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint azért módosították az egészségügyről szóló törvényt, hogy tömeges orvosfelmondás esetén megfelelő jogi felhatalmazás legyen az orvosokkal szembeni kényszerítő fellépésnek. Éger István szerint ezzel azt érhetik el, hogy még többen csatlakozzanak a tiltakozó akciókhoz.

Pénteken a vízi közmű törvénnyel módosították az egészségügyről szóló törvényt, és katasztrófa helyett egészségügyi válsághelyzet szerepel a szövegben. Az államtitkárság szerint formalitásról van szó, a Magyar Orvosok Szövetsége szerint viszont el akarják lehetetleníteni a tiltakozó akciókat. A MOSZ akcióját kevésbé lehetetleníti el a jogszabályváltozás, a Rezidensszövetség által kezdeményezett felmondásokat azonban annál inkább - mondta az InfoRádiónak a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

Éger István szerint a helyzet annyiban hasonlít a szlovákhoz, hogy olyan szabályokat húznak rá a rendszerre, amelyek nem titkolt célja az, hogy tömeges felmondás esetén jogi felhatalmazás mentén a hatóságok kényszerítőleg léphessenek fel az orvosokkal szemben. Úgy véli, az önként vállalt túlmunka megtagadására ez a jogszabály nem alkalmas, mert egyénekhez kötött jogról van szó, vagyis ha országszerte több ezren megtagadják a túlórázást, nem lehet megbüntetni ennyi embert.

A fogalmak, illetve a mögéjük rendelt hatósági lehetőségek változtatása olyan játéktér a hatalom számára, amivel könnyebben tud a rezidens orvosokra támadni. Ezt határozottan vissza kell utasítani - fogalmazott Éger István, akinek birtokában van a MOSZ jogi szakértőjének módosító javaslata, bár szkeptikus azt illetően, hogy sikerülhe "visszafinomítani" a törvényt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!