Szijjártóhoz kerülhet a paksi bővítés
A külügyminiszter a hagyományos diplomáciai feladatkörökön túl az energetikai szektorban is komolyabb feladatokat kaphat, nagy valószínűséggel ő fog tárgyalni Brüsszellel az uniós szankciókkal kapcsolatban is.
A külügyminiszter a hagyományos diplomáciai feladatkörökön túl az energetikai szektorban is komolyabb feladatokat kaphat, nagy valószínűséggel ő fog tárgyalni Brüsszellel az uniós szankciókkal kapcsolatban is.
A német kancellár úgy látja, nem látszik változni az orosz elnök hozzáállása, akivel több mint egy órán át tárgyalt telefonon pénteken.
Az intézkedések az orosz elnök volt feleségét és az unokatestvérét is érintik.
Amos Hochstein szerint ez európai ügy, amelybe nem avatkoznak bele. Az orosz gázvezetékekről azt mondta: fojtogatják Európát.
A Gazprom korábbi európai leányvállalatai is rajta vannak a szankciós listán.
A kormány lényegében teljes és korlátlan mentességet kíván az importtilalom alól, ezért Ursula von der Leyen személyes közbenjárása ellenére sem fogadja el az unió orosz olajjal szembeni embargóját, hacsak az EU nem garantálja a magyar energiaellátást.
Orbán Viktor nem kapott semmilyen ígéretet arra, hogy az EU kifizeti az energiaátállás költségeit, azonban kiderült: Magyarország elvárja, hogy több százmillió dollár értékben jusson majd uniós forrásokhoz erre a célra.
A külügyminiszter szerint az Európai Bizottság felrúgta azt a megegyezést, hogy csakis olyan lépéseket tehet az EU, amelyek figyelembe veszik az egyes tagállamok eltérő energiaellátási szerkezetét.
Egy sor árujuk exportját pedig megtiltják Oroszországba és Fehéroroszországba.
A kínai techtermékek oroszországi exportja márciusban jelentősen csökkent februárhoz képest, bár nyilvánosan nem hangoztatják, hogy miért szállítanak kevesebbet.
Miközben Brüsszelben tovább folyik a nagyköveti szintű egyeztetés az újabb szankciókról, az Európai Bizottság már arra készül, hogy mi lesz, ha kudarcot vallanak a mostani tárgyalások.
A Greenpeace szerint a Mol háborús extraprofitját védi a magyar állam, amikor hamis érvekre hivatkozva akár az egész EU-t elgáncsolná az orosz olajimport tervezett európai embargójának ügyében.
A szankciók legfrissebb körét nem úsznák meg a Kreml szóvivőjének, Dmitrij Peszkovnak a családtagjai sem.
Florian Neuhann-nal egy magasrangú uniós diplomata közölte a hírt.
Az Egyesült Államok elnöke egyeztetésre készül a G7 tagjaival újabb büntetőintézkedésekről.
Nemcsak Magyarország, de Csehország, Szlovákia és Bulgária képviselői is aggodalmakat fogalmaztak meg az Európai Bizottság által javasolt, Oroszország elleni legfrissebb szankciócsomaggal kapcsolatban.
Az EUrologusnak azt mondta az Európai Bizottság szóvivője, hogy elfogadható Magyarország és Szlovákia többiekétől eltérő, nehezebb helyzete.
A rendeletben még nem nevezték meg a büntetőintézkedéssel sújtott személyeket, illetve szervezeteket. Arra adtak a kormánynak tíz napot.
Kedden dönthet az Európai Bizottság az orosz energiahordozókra kivetendő szankciókról. Szlovákia hosszabb átmeneti időszakot akar, hogy kivezesse az orosz olajat.
Bár a hétfőn megjelent hírek szerint Magyarország is beleegyezhet az Oroszországból érkező olaj embargójába, a kormány sietve cáfolta az értesüléseket. Itthon valóban kihívást jelenthetne az eddigi beszerzések megváltoztatása, még ha nem is akkora mértékben, ahogy a kormány és a Mol kommunikálja.