szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az olajembargóról folyik tárgyalás Brüsszelben.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az uniós külügyminiszterek nyilvánosan próbálnak nyomást gyakorolni Magyarországra annak érdekében, hogy az vonja vissza az olajembargóval kapcsolatos vétóját – írja a Reuters.

Az egész uniót egyetlen tagállam ejtette túszul (…) meg kell egyeznünk az olajembargóról, nem lehetünk túszok”

– mondta Magyarország nevének említése nélkül Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter.

Brüsszelben tárgyalnak ma az olajembargóról az EU külügyminiszterei

Az Oroszországgal szemben javasolt olajembargó az eddigi legszigorúbb szankció lenne az ukrajnai offenzíva kezdete óta, igaz, bizonyos tagállamok esetében, amelyek erősen függnek az orosz olajtól, könnyítéseket is tartalmazna.

Magyarország a Reuters szerint több százmillió eurót kért azért az EU-tól az orosz olajról való lemondás, illetve az abból adódó nehézségek költségeinek enyhítésére.

Ahhoz, hogy az embargó megvalósulhasson, az EU mind a 27 tagállamának el kell fogadnia az újabb szankciós csomagot.

Borrell: Később lehet egyezség

Nem biztos, hogy az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei már most megegyezésre jutnak az Ukrajna elleni agresszió miatt Oroszországgal szembeni bevezetni tervezett, olajembargót is tartalmazó újabb szankciós csomagról – jelentette ki az MTI szerint Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő hétfőn.

Josep Borrell a tagállami külügyminiszterek egynapos brüsszeli tanácskozására érkezve azt mondta: egyes tagállamok, amelyek nem rendelkeznek tengerparttal, több nehézséggel szembesülnének az orosz olajra vonatkozó szankciók bevezetésével, mivel az olaj hozzájuk kizárólag csővezetékeken érkezik Oroszországból. „Tárgyalunk erről, és mindent megteszünk a helyzet megoldása érdekében” – fogalmazott.

Nem biztosítható, hogy ez azonnal megtörténik, ugyanis az egyes tagállami álláspontok meglehetősen erősek – hívta fel a figyelmet Borrell, majd hozzátette, „de úgy gondolom, hogy ha megértjük egyes tagállamok sajátos helyzetét, és mindannyian erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy egységesek maradjunk Oroszországgal szemben, akkor sikerrel járunk”.

Kijelentette: az Európai Unió aggódik a háború következményei miatt. Az egész világnak mély gazdasági válsággal kell szembenéznie, áremelkedésekre, köztük különösképen a villamos energia és az élelmiszer árának emelkedésére kell számítania. Azt mondta: el kell magyarázni a világnak, hogy ezek a következmények nem a szankcióink miatt vannak, hanem a háború miatt. Oroszország ugyanis egyebek mellett megakadályozza, az ukrán búza exportját – emelte ki.

Az orosz–ukrán háborúról szóló folyamatos tudósításunkat itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!