szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szankciók legfrissebb körét nem úsznák meg a Kreml szóvivőjének, Dmitrij Peszkovnak a családtagjai sem.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Európai Unió szankciókat tervez bevezetni Alina Kabajeva ellen, akiről sokáig azt pletykálták, hogy Vlagyimir Putyin barátnője, valamint Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje ellen – írja a Guardian. Két forrás szerint az EU szankciókat javasolt Kabajeva ellen, a volt olimpiai tornász ellen, akinek a szankciós listán való megjelenéséről először a Bloomberg számolt be. Kirill, a Kreml régóta szolgáló szövetségese, aki áldását adta az ukrajnai háborúra, szerepel a Guardian által is látott dokumentumtervezetben.

Kabajeva és Kirill egyike annak a több tucat embernek, akiket a tagállamok által megvitatott új listák alapján beutazási tilalom és vagyonbefagyasztás fenyegetne az EU-ban, csatlakozva a szankciós listán már szereplő több mint 1000 befolyásos oroszhoz. Az új neveket még jóvá kell hagynia az EU 27 tagállamának. A Bloomberg szerint a dokumentum szerint Kabajeva „Vlagyimir Putyin elnökkel szoros kapcsolatban áll”. Kabajeva 2004-ben aranyérmet nyert a ritmikus gimnasztikában az olimpián, és a 2014-es szocsi téli olimpián is zászlóvivő volt. Hat évig volt parlamenti képviselő Putyin Egységes Oroszország pártjának soraiban, majd egy jelentős Kreml-barát médiacsoportot vezetett, annak ellenére, hogy nyilvánvalóan nem rendelkezik tapasztalattal a médiamenedzsment terén.

2008-ban egy moszkvai újság azt állította, hogy Putyin titokban elvált feleségétől, Ljudmilától, és azt tervezte, hogy feleségül veszi a tornásznőt. A Kreml hevesen cáfolta a történetet, és az újság nem sokkal később bezárt. Putyinék 2013-ban, 30 év házasság után jelentették be különválásukat. A The Wall Street Journal a múlt hónapban arról számolt be, hogy az amerikai kormányzat elzárkózott a Kabajeva elleni szankcióktól, mert attól tartott, hogy Putyin ezt személyes támadásnak tekintené. A Fehér Ház határozottan cáfolta a hírt, hangsúlyozva, hogy senki sincs biztonságban a szankcióktól. Az USA és az EU már szankcionálta Putyin felnőtt gyermekeit, Marija Voroncovát és Katyerina Tyihonovát.

A korábban már szankcionált Kreml-szóvivő, Dmitrij Peszkov felesége, Tatyjana Navka a házassága miatt kerülne fel a listára, de az EU szerint azért is, mert résztulajdonosa az Oroszország által 2014-ben annektált Krím-félszigeten lévő ingatlanoknak. A 31 éves Nyikolaj Peszkov az EU szerint apja pénzét használja, míg a 24 éves Elizaveta Peszkova állítólag „jövedelmező pozíciókat szerzett és fényűző életmódot folytat apja kapcsolatainak köszönhetően”.

A listára várhatóan felkerül Marina Mordasova, Oroszország leggazdagabb emberének, Alekszej Mordasovnak a felesége is, mert állítólag ő is részesült férje vagyonából. Többségi részvényese a Szeversztalnak, Oroszország legnagyobb acélipari vállalatának, a világjárvány idején pedig megmentette a Tui-t, Európa legnagyobb utazásszervezőjét.

Az EU több tucat katonatisztet is célkeresztbe vett, akiket a Kijev melletti Bucsa városában civilek meggyilkolásával és megkínzásával vádolnak. A lista élén Azatbek Omurbekov, a 35. hadsereg 64. önálló gépesített lövészdandárának parancsnoka áll. Az EU szankciós listáján úgy szerepel, hogy „katonai egységének akcióit vezette, és elnevezték a „bucsai mészárosnak”, mivel közvetlenül felelős a gyilkosságokért, nemi erőszakokért és kínzásokért”.

Szintén szerepel a tervezetben az orosz nemzetvédelmi irányító központ vezetője, Mihail Mizincev, a Mariupol ostromáért felelős katonai parancsnok, aki állítólag több ezer ember halálát okozta. Néhány ukrán is szerepel a listán, nevezetesen olyan tisztviselők, akik az EU szerint a megszállt Herszon és Melitopol városokban együttműködnek az oroszokkal.

Az orosz-ukrán háborút követő hírfolyamunkat alább találja:

Bocsánatot kért Putyin Lavrov hitlerezéséért, június végéig biztosan várni kell az ukrán ellentámadásra – percről percre az orosz-ukrán háborúról

Az orosz elnök bocsánatkérését Naftali Bennett izraeli miniszterelnök elfogadta, Olekszij Aresztovics ukrán elnöki tanácsadó pedig arról beszélt, hogy a megfelelő mennyiségű nyugati fegyver beérkezésére várnak és még ahhoz is idő kell, hogy ezek használatára kiképezzék a katonáikat. Élő közvetítésünk Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról, a háború 71. napján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!