"Fegyver kell, nem szankció!"
Ukrajnában vannak olyan hangok, amelyek szerint a MOszkva elleni gazdasági intézkedések nem érnek semmit, ennél több kell.
Ukrajnában vannak olyan hangok, amelyek szerint a MOszkva elleni gazdasági intézkedések nem érnek semmit, ennél több kell.
Az ukrajnai válság katonai rendezését mindenki kizárta a vasárnap hajnalig tartó rendkívüli EU-csúcson, a további eszközökről azonban nincs egyetértés. A testület ugyan újabb szankciókkal fenyegeti Moszkvát, ám a szlovák kormányfő például megvétózná ezeket.
Francois Hollande francia elnök szombaton közölte, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók "valószínűleg bővülni fognak ma este" az Európai Unió rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozóján.
Az európai ügyekkel foglalkozó norvég miniszter megtoldotta csütörtöki nyilatkozatát, és elmondta: ezen a héten az összes tagállamot megkeresték, és arra biztatták az EU-t, hogy fontoljon meg egy esetleges szankciót Magyarország ellen.
Az Európai Bizottság az orosz szankciók miatt nehéz helyzetbe került tejágazatnak is segítséget dob. Az uniós testület pénzt ad bizonyos tejtermékek tárolására, ezzel igyekeznének megakadályozni azt, hogy lemenjenek az árak.
Washington újabb szankciókat helyezett kilátásba Moszkvával szemben.
A szpmbati brüsszeli EU-csúcson ismét napirendre veszik az Oroszország elleni szankciók ügyét - mondta Angela Merkel. Az EP külügyi bizottságának elnöke szerint is indkoltak a további szankciók.
Az ukrán válság és a maláj gép lelövése következtében egyre inkább eldurvul a viszony Oroszország és a Nyugat, de leginkább az EU között. Oroszország az élelmiszerembargó után például egyre több McDonald's éttermet zárat be, de az uniós gépjárműimport korlátozása is szóba került. A korlátozások egyes cégeknek komoly gondokat okozhatnak, az élelmiszeren kívül ugyanakkor vannak olyan, már igen specifikus területek, ahol az oroszok komoly fejtörést okozhatnának egyes szektoroknak. Ilyen például Ausztrália esetében a lóhús kitiltása, vagy Kanadánál a bányászati eszközök behozatalának leállítása.
Elszálló államadósság, oda-vissza beütő orosz szankciók, elbukó banki devizahiteles per, bizonytalan autóhitel-forintosítás, újabb MNB-ingatlan a láthatáron, zsugorodó legális cigipiac. Emellett pedig London a legbefolyásosabb város a világon. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Úgy fest, bizonyos területeken egyáltalán nem alakul úgy a nyugati élelmiszer-embargó, ahogy azt az oroszok eltervezték, ugyanis lazítanak a szankciókon. A McDonald's elleni kampánnyal pedig épp azokat az orosz beszállítókat büntethetik, akik az utóbb két évtizedben az amerikai gyorsétteremláncnak köszönhetően váltak naggyá.
Szárnyaló magyar gazdaság, rejtélyes paksi atomvonat, az EU kínján hízó Svájc és Belarusz, inkább Londonban maradó külhoni magyarok, kissé drága gázcégek, romkocsmákban razziázó NAV-osok. A Nutella pedig lehet, hogy luxuscikk lesz. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Letámadták a svájci élelmiszer-ipari cégeket az orosz importőrök, melyek az uniós tagállamok és néhány további ország ellen elrendelt beviteli tilalom miatt új beszerzési forrásokat keresnek. Svájc ugyanakkor nem biztos, hogy ki tudja elégíteni az orosz igényeket.
Ciprus Oroszországba irányuló exportjából több mint 60 százalékkal részesednek az élelmiszerek, így az uniós szigetországnak az oroszokhoz irányuló kivitelét komolyan érintik a Vlagyimir Putyin által bevezetett szankciók. A teljes ciprusi exportnak ugyanakkor elenyésző része megy csak az oroszokhoz.
Az őszibarack és nektarin ára komolyan zuhant az európai boltokban idén, mivel korábban ért be a termés, és a kereslet is csökkent a gyümölcsök iránt, a termelőknek pedig ezek után még újabb komoly károkat okoz az Oroszország által bevezetett élelmiszer-embargó. Az Európai Bizottság intézkedéseket készül bevezetni annak érdekében, hogy megállítsa az árak csökkenését, így a termelők jövedelmének kiesését is.
Egyre inkább úgy tűnik, Oroszország lábon lövi magát az uniós élelmiszerek importjának betiltásával. Az orosz szankciók ugyanis közvetlenül az átlagembereket is érintik, ráadásul gazdaságilag is húsba vágóak a bejelentett intézkedések. Nem tudják azonnal pótolni az uniós húst, gyümölcsöt, zöldséget, és amivel sikerül helyettesíteni, az rosszabb minőségű és drágább lesz. Mindeközben a szankciókat épp Oroszország legközelebbi szövetségesei kerülhetik meg, a beloruszok és a kazahok komoly hasznot húzhatnak az embargóból. Az orosz gazdaság szekere pedig lejtőre kerülhet, az olaj árának csökkenése még rá is erősíthet erre. Vlagyimir Putyint mégis egyre jobban imádják, azt adja a népnek, ami kell: cirkuszt és kenyeret.
Elszálló forint, elvesztett áfaper, kivonuló Lukoil, nyilvánosságra kerülő trafikos dokumentumok, kemény orosz szankciók az EU ellen. A NAV pedig folyamatosan razziázik. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Alig telt el egy nap azóta, hogy Oroszország behozatali tilalmat rendelt uniós és amerikai élelmiszerekre, az orosz szupermarketeket már nekiálltak "kifosztani" a vásárlók a nyugati termékek után kutatva. Bár az EU-t pénzügyileg érzékenyebben érintheti az orosz embargó, az orosz fogyasztók hamar azzal szembesülhetnek, hogy a polcokról eltűnnek kedvenc élelmiszereik. Helyette jöhet majd a chilei hal, illetve a belorusz tészta.
Hatályba lépnek péntektől a gazdasági szankciók Oroszországgal szemben.
Bár a földgáz és a kőolaj importjának leállítását nem lépte meg az Európai Unió, mert azzal maguk alatt is vágnák a fát, még így is az orosz gazdaság húsába vágó szankciókról döntöttek kedden a tagállamok. A zömmel a pénzügyi, illetve energetikai szektort érintő korlátozások már komolyan fájhatnak majd az oroszoknak. Cserébe viszont az EU, illetve a Nyugat is hasonló arányú viszontlépésekre számíthat. Magyarországon a paksi bővítés egyelőre nem lehet veszélyben, ám a gépeket, járműveket, gyógyszereket gyártó cégeknek, és élelmiszer-ipari vállalatoknak lehet félnivalójuk. Minden ráadásul attól is függ, meddig maradnak a szankciók, és hogy később még bővítik-e azok körét.
Angela Merkel német kancellár üdvözölte az Oroszországgal szemben bevezetendő új szankciókról hozott keddi brüsszeli döntést, elkerülhetetlennek nevezte a gazdasági büntetőintézkedéseket és jelezte, hogy az Európai Unió szükség esetén további lépéseket tehet.