Gondoskodó munkaadó – Adjon-e lakáscélú támogatást a cég a munkavállalóinak?
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
Sajtóértesülések szerint pénteken további szankciókat jelent be az Európai Unió Oroszországgal szemben. A szankciók azt is megtiltják, hogy az uniós vállalkozások hitelt vegyenek fel orosz bankoktól, ebbe akár a tervezett paksi bővítés is beleeshet. A tilalmak által érintett listára több név és cég is felkerül, illetve az orosz védelmi és olajipar cégeinek megtiltják, hogy uniós piacokról szerezzenek be forrásokat.
Újabb szankciókat vezet be az Európai Unió Oroszország ellen – írja az EUobserver.com portál, saját értesülésekre hivatkozva. A portál szerint továbbra is az orosz állami bankok, olaj- és védelmi ipar szereplőit célozzák a szankciók, de például szerepel már olyan pont is a listán, mely szerint a uniós vállalkozások nem vehetnek fel hitelt orosz bankoktól. Az EU azok után döntött az újabb, Oroszország elleni szankciók bevezetéséről, hogy Kelet-Ukrajnában több forrás szerint is orosz katonák vesznek már részt a harcokban a szakadárok oldalán, és jelentős mennyiségű hadianyaggal is támogatják az oroszok a felkelőket. Szinte már csak az oroszok tagadják, hogy támogatnák a szakadárokat.
Ezekről a szankciókról lehet szó a hírek szerint:
Utóbbi pont Magyarország számára is igen érdekes lehet, tekintve, hogy a paksi bővítést orosz hitelből valósítanánk meg.
Beüt a ménkű?
A paksi bővítésre felvett orosz hitellel kapcsolatban már korábban szó esett arról, hogy az uniós szankciók további köre érintheti a megállapodást. Aszódi Attila, az atomerőmű bővítéséért felelős kormánybiztos július végén azt nyilatkozta, hogy egyelőre nem befolyásolják az Oroszország ellen tervezett nemzetközi szankciók a bővítés előkészítését, ugyanakkor a kormánybiztos elmondta, hogy ha széles körű szankciót vezetnének be Oroszországgal szemben, az akár érintheti a projektet.
Az még fogós kérdés, hogy ez a kitétel mit jelent majd a gyakorlatban. Nem tudjuk, hogy a bizottság, mit mond majd a paksi hitelre, ami több szempontból is határeset lehet.
Zuhan az EU-orosz kereskedelem |
Az idei év első hét hónapjában az EU részesedése az orosz külkereskedelemben a tavalyi 50,2 százalékról 49,3 százalékra esett. A Moszkva vezette Független Államok Közössége (FÁK) esetében is csökkent a forgalom, a 2013-as 13,3 százalékról 12,7-re – írja a Napi.hu. A vizsgált időszakban Kína volt az oroszok legnagyobb kereskedelmi partnere, a forgalom 4,6 százalékos növekedéssel 51,8 milliárd dolláros értéket ért el a világ legnépesebb állama. A második Hollandia 45,1 milliárddal, majd Németország (41,2 milliárd dollár), Olaszország (30,2 milliárd), Törökország (18,4 milliárd), Japán (18,2 milliárd) volt. |
Kérdés, hogy
1. az Európai Bizottság szerint Oroszországtól vagy egy orosz állami banktól kapjuk a paksi hitelt? Formailag nem egy orosz bank adja, hanem az orosz állam a magyar államnak, amiről Oroszország és Magyarország között kormányközi szerződés született. Ha a bizottság így értelmezi, akkor lehet, hogy nem tiltja le, ez a szankció ugyanis elsősorban az orosz bankokra és védelmi iparra vonatkozik. Eddig a bizottság álláspontja az volt, hogy közvetlenül nem piszkálta az orosz államot, amely folyamatosan vásárolta az EU-s kötvényeket. A pesszimista forgatókönyv a magyar kormány számára most az, ha a bizottság ragaszkodni fog a tényekhez: a hitel lehet, hogy az orosz államtól jön, de konkrétan egy orosz állami bank, a Vnyesekonombank fogja utalni.
2. a magyar oldalon mire fog figyelni a bizottság: arra, hogy a hitelt lényegében a magyar állam veszi fel, vagy arra, hogy ténylegesen az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK)? Az utóbbi esetben a tilalom alá eshet az ügylet, az ÁKK ugyanis egy magyar állami cég, és a szankció arról szól, hogy EU-s cégek nem vehetnek fel hitelt orosz állami bankoktól. Ez a negatív forgatókönyv most a magyar kormány számára.
3. visszamenőleges lesz-e a szankció vagy az idén januárban kötött kormányközi szerződés nem tartozik majd a hatálya alá?
4. a szankció tiltja-e majd az orosz állami bankokkal kötött hitelkeret-megállapodásokat vagy csak a hitel felvételét? A paksi hitel egy hitelkeret, amit 2014 és 2025 között akar felhasználni a kormány. Ha a szankcióról szóló kitételt szó szerint értjük, akkor a hitel felvételére vonatkozik, így a magyar kormány kibújhat alóla, ha később kezdi el lehívni az összeget (például 2018-2019-ben). A negatív forgatókönyv viszont számára most az, ha a bizottság a szankciós kitétel szellemét fogja követni, ebben az esetben ugyanis az oroszokkal kötött hitelkeret is a tilalom alá eshet: függetlenül attól, hogy felvesszük-e a hitelt vagy nem, üzleti kapcsolatban állunk egy orosz állami tulajdonú bankkal, amelynek már 2014-től fizetjük a kamatot a hitelösszeg után, és a szankciós kitétel értelme éppen az, hogy az EU korlátozza azokat az ügyleteket, amelyekből az orosz állami bankoknak haszna származik.
Kérdéseinkkel megkerestük az EB gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosságát, és a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM). Amint válaszolnak, közöljük.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
A kamatcsökkentést követően megugrott az érdeklődés a Széchenyi Kártya Max Plusz beruházási hiteltermékei iránt.
„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.
Novák Előd szerint a Fidesz hülyét csinál magából.
Hosszú hallgatás után jelentkezett a kormányközeli közvélemény-kutató.
A műsorvezető kiáll a szombati felvonulók mellett és drukkol, hogy békés legyen a rendezvény.
Nehéz-Posony Kata, a HVG ügyvédje minden kérdésre válaszol.
A jelentős indulótőkével is megtámogatott alapítvány már dátumot sem mond, mikorra várható a régóta ígért beruházás.