szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy fest, bizonyos területeken egyáltalán nem alakul úgy a nyugati élelmiszer-embargó, ahogy azt az oroszok eltervezték, ugyanis lazítanak a szankciókon. A McDonald's elleni kampánnyal pedig épp azokat az orosz beszállítókat büntethetik, akik az utóbb két évtizedben az amerikai gyorsétteremláncnak köszönhetően váltak naggyá.

Enyhítettek valamelyest az oroszok a saját maguk által bevezetett nyugati élelmiszerimport embargóján, a lazacot, pisztrángot, különböző vetőmagokat, laktózmentes tejet és más, igen specifikus termékeket levették a szankciós listáról – írja a Reuters. Az indok az, hogy az import lazításával az orosz mezőgazdaság teljesítményét tudják növelni, illetve a szomszédos Finnországban működő cégekre nehezedő nyomást enyhítsék.

A háttérben ugyanakkor az állhat, hogy mivel egyes termékeknél az oroszországi fogyasztást jelentős részben az import fedezi, annak elvétele igencsak megdobta az ottani árakat. A lazac jelentős részét például Norvégiából importálták, ennek kitiltása viszont komoly áremelkedést eredményezett Oroszországban. Bár a kormányzat Chiléből importálna lazacot, és a saját, orosz haltenyésztést is növelnék, ez nem megy egyik napról a másikra.

Emellett elképzelhető, hogy a négy McDonald's étterem bezárása – erről tegnap érkezett hír – nem csak az amerikai nagyvállalatnak okoz gondokat, hanem a helyi, orosz beszállítóknak is. A világ többi országától eltérően ugyanis az amerikai gyorsétteremlánc főként, 80 százalékban helyben szerzi be az alapanyagokat, több mint 160 beszállítótól. Ezek a beszállítók ráadásul kis cégekként indultak a 90-es években, mára ugyanakkor nagyvállalatokká bővültek. Bár a helyi beszerzés azt eredményezte, hogy a McDonald's egyelőre elkerülte az élelmiszerimport-szankciók okozta hullámokat, ám az látszik, hogy a politika igencsak beleszól a cég oroszországi működésébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!