Óriási boroskupákból olvasható ki a történelem?
A különböző időszakokból származó antik görög boroskupákon végig lehet követni a változó athéni társasági szokásokat - állítja Kathleen Lynch, a Cincinnati Egyetem ókortudósa.
A különböző időszakokból származó antik görög boroskupákon végig lehet követni a változó athéni társasági szokásokat - állítja Kathleen Lynch, a Cincinnati Egyetem ókortudósa.
Két dél-amerikai benszülöttet ábrázol az a két fénykép, amelyeket egy ír polgárjogi harcos hozott Európába a XX. század elején. A két indián még Londonba is ellátogatott, hogy felhívják a figyelmet a szülőföldjükön uralkodó elnyomásra - fedezték fel brit kutatók.
A CIA-nak „kémkedett”, legalábbis házon belül ezzel indokolták az Információs Hivatal egyik hírszerzőjének nyugdíjazását még az első Orbán-kormány idején - tudta meg a hvg.hu. Kiderítettük: az egykori hírszerző két éve egy brit kiadónál jelentette meg fikciós regénynek álcázott memoárját, amiben egyebek mellett leírja azt is, miként élhette túl a szocialista éra hírszerző szolgálata a rendszerváltást, és milyen szerepük volt ebben az amerikaiaknak. Amikor a szerző nyomára bukkantunk, elzárkózott a nyilatkozattól.
Hazaáruló, magyarellenes, nemzetvesztő - ilyen és ehhez hasonló kifejezésekkel illették Trefort Ágoston egykori kultuszminisztert egy olyan kijelentéséért, aminek hitelességét ma már sokan vitatják. A Történelem mindenkinek blog szerzője, aki hosszú ideje kutatja az idézet forrását, most újabb - negatív - bizonyítékokat tálal olvasóinak.
Az Egyesült Államok pénteken visszaadott Oroszországnak 21 eredeti történelmi dokumentumot, amelyeket orosz levéltárakból loptak el, és később az orosz kulturális örökség védelmével foglalkozó állami hivatal (Roszohrankulturi) talált meg az Egyesült Államokban.
Bonaparte Napóleon 18 katonájának földi maradványait temették újra Litvániában hétfőn, csaknem kétszáz évvel azután, hogy elbukott a Moszkva bevételét célzó hadjárat, és a korzikai katonái a jeges télben visszaindultak nyugat felé.
A kunok és jászok jogállása a múltban olyan erős volt, mintha valamiféle sajátos nemesség lett volna. De miért? A Történelem mindenkinek blog ennek járt utána legfrissebb bejegyzésében.
Mindig érdekes utólag visszanézni, hogyan képzelték el a távoli jövőt őseink. Egy 1949-es cikkben Budapest jelentőségének csökkenését prognosztizálták, mind a sportban, mind az élet többi területén.
A német külügyminisztérium "barna múltját" leleplező könyv megjelenése után a hírszerzés is rászánta magát, hogy górcső alá vegye egykori munkatársainak előéletét.
A Serbia Insajd blog szerzője saját költségén egy olyan zászlóaljnak járt utána a kamerájával, amely a történelem során feledésbe merült, nevezetesen a Petőfi brigád. Az ilyen, és ehhez hasonló birgádok harcoló hagyományőrző csapatok voltak.
A Global Heritage Fund jelentése szerint világszerte 12 ókori és kora középkori emlék fennmaradása is veszélybe kerülhet - írja a CNN.
Egy amerikai szájt, a howstuffworks.com, a Discovery csoport tagja összeállította a világ tíz legvitatottabb történelmi nevezetességét.
Húsz évvel ezelőtt az egységesített Németországban a devizacsalás hatalmas méreteket öltött, amelyre a valutaunió adott lehetőséget - emlékezik vissza a Német Egység blog szerzője, egykori berlini rádiótudósító.
Az 1956-os forradalom idején merényletet tervezett Szeged egykori rendőrfőnöke az egyik forradalmár ellen, akit később ki is végeztek. Kováts József testét a mai napig nem találják - olvasható a Szegedkurir.hu oldalon.
Minden ellenkező híreszteléssel szemben: a történelemnek igenis van humora. Íme egy lapátra való forgács egy fáradhatatlan kutató házi gyűjteményéből, a ma már mulatságosnak tűnő, ám akkoriban életeket megkeserítő történetek közül választva néhányat.
A közelgő önkormányzati választás előtt ugyanúgy felmerült a közéletben a képviselők egyéb hivatalviselése és üzleti kapcsolatai összeférhetetlenségének kérdése, annak jogi szabályozottsága. De hogyan volt ez a múltban szabályozva? A Történelem mindenkinek blog ennek járt utána.
Több ezer év távlatából három forradalmi időszakát jegyezhetjük fel a sörfőzés történetének. Az első 1516-ban volt, amikor törvényileg szabályozták, mi kerülhet a sörbe, a második a 19. század második felében létrehozta a nagyüzemi sörfőzést, és a harmadik, napjainkban zajló forradalom, a kézműves söröké.
A Moszkvától nagyjából 250 kilométerre fekvő orosz város szeptember 10-én ünnepelte 1000. születésnapját. A Volga és a Kotoroszl folyó találkozásánál található történelmi város 2005 óta az UNESCO Világörökség része - olvasható a Szláv virtus blogon.
A sanghaji Expón az egyik attrakció egy kisfilm volt, ami Lengyelország történelmét szorítja nyolc animált percbe - olvasható a Lengyelország ma blogon.
Biztos mindenki elgondolkozott már azon, vajon mi volt száz-kétszáz éve azon a helyen, ahol most él vagy amerre nap mint nap jár. Ennek ma már nem olyan nehéz utánajárni - tudható meg az Urbanista blogról.