„Zavartalanul zajlik a tűzifaprogram”, de azért embereket és gépeket kell átcsoportosítani
Az egyes erdőgazdaságok eltérő nyomással szembesülnek az agrárminiszter szerint.
Az egyes erdőgazdaságok eltérő nyomással szembesülnek az agrárminiszter szerint.
A térség több országában is megkezdődött a tűzifa pánikszerű felvásárlása – írja a Bloomberg.
Az állami erdészetek nem bírják a hatósági áras lakossági kiszolgálást, a piaci tűzifa-kereskedelemben pedig hiány van és elszálló árak, a palackos gáznál szintén. A szegényeknek a rőzsegyűjtést ajánlja a kormány, de azért is fizetni kell, az engedélyek beszerzéséről nem is beszélve.
Átcsoportosításokra van szükség ahhoz, hogy minden igényt ki tudjanak elégíteni.
Hiába ígérték meg, sem telefonon sem e-mailben nem lehet hatósági áras tűzifát igényelni Monoron, Drávaszerdahelyen pedig a polgármester szerint januárban juthatnak legkorábban olcsó tüzelőhöz az emberek.
Lesz még dolguk és költségük a hatósági áras tűzifával az igénylőknek, mire tényleg fűteni tudnak vele. Ha csalnak, az árkülönbséget duplán verheti le rajtuk az állami erdőgazdaság – írja a Bank360.hu a kedvezmény részleteiről megjelent jogszabály alapján.
Közzétették, milyen áron, hol és hogyan lehet megvásárolni a kedvezményes tűzifát az állami erdőgazdaságoknál. Az árak elsőre vonzóak, de jó néhány olyan plusz költség és bizonytalansági tényező van, amit érdemes figyelembe venni a vásárlás előtt.
A nagy fűtőértékű fák köbmétere lett igazán drága, a fenyők és a lágylombú fák köbméteréért azonban elég 19 ezer forintot fizetni.
A főváros vezetése úgy véli, egy kormányrendelettel szemben is meg tudnák védeni a helyi rendeletüket. Más kérdés, hogy most nem fenyeget ennek a veszélye.
Olyanok bejelentéseit várják, akik úgy látják, hogy valahol az erdőterven kívül, nem fenntartható módon zajlik fakitermelés.
A tárca szerint évtizedek óta az a szabály, hogy az oktatási épületekben legalább 20 Celsius-fokot szükséges tartani.
A világhírű főemlőskutató és antropológus megdöbbent azon, hogy Magyarországon jogszabályban akarják engedélyezni a védett erdők kivágását is.
A kormányrendelet csak lehetőség, nem utasítás, a Pilisi Parkerdő nem fog változtatni a fenntartható erdőgazdálkodáson – közölte a társaság hétfőn. Szerintük a hazai erdőkben sikerült annyi tartalékot képezni, hogy ha több fát kellene is kivágni, az magát az erdőt mint zöld tőkét, nem fogja veszélyeztetni.
Zambó Péter szerint 90 nap alatt kiszárad a kitermelt fa és tűzifaként lehet utána értékesíteni. A szakértők szerint ehhez egy-másfél év kell.
Nem kaptunk olajat az orosz vezetéken, de közbelépett a Mol, és elintézte, hogy mégis kapjunk. Sajnos, az inflációs görbét nem lehet ilyen hamar kikalapálni, pénzromlásunk brutális méreteket öltött, az élelmiszer-vásárlás mellett az iskolakezdéshez is sokkal mélyebben kell most a zsebünkbe nyúlni, mint egy évvel ezelőtt. Egyre jobban hasonlít a helyzetünk a 2008-asra. Új részletek derültek ki a gáz lakossági piaci áráról, harcolnának az erdővédők a bizarr tűzifa-rendelettel. Nyúzzák a Ryanairt, riporterünk sztártehénnel találkozott. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A rendelet veszélyezteti a védett hazai erdőket és az állatvilágot, és évtizedekkel is hátráltathatja hazánk védekezését a klímaváltozással szemben - írják.
A kezdeményező szervezetek arra kérik a kormányt, hogy a hazai erdők megóvása érdekében vonja vissza a rendeletet.
Hiába rosszabb a fűtőértéke a frissen kivágott fának, aminek elégetése még a légszennyezettséget is növeli, a kormány tűzifapolitikájával az olcsóbb téli meleget és saját politikai népszerűségét próbálja biztosítani. A környezetvédelem felszámolásának következő áldozatai a nemzeti parkok lehetnek.
A kormány a tarvágások ösztönzésével próbálja biztosítani a téli tűzifát, azonban a frissen kivágott fának nem csak rosszabb a fűtőértéke, de elégetése a légszennyezettséget is növeli – írja az e heti HVG.