szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tárca szerint évtizedek óta az a szabály, hogy az oktatási épületekben legalább 20 Celsius-fokot szükséges tartani.

Közleményt adott ki a Belügyminisztérium (BM) azt követően, hogy a Népszava megírta: a kormány szerint elég lesz télen a 20 Celsius-fok az iskolákban. A lap Kisfaludy László köznevelési helyettes államtitkárra hivatkozva írt erről, aki a fel- és bejelentéseiről ismert Tényi István megkeresésére azt közölte: ha a hőmérséklet eléri ezt a szintet az intézmények termeiben, nem szükséges tovább fűteni őket.

A BM kedd délután azt közölte az MTI-vel, hogy az egyes médiumokban kedden megjelent állításokkal szemben semmiféle döntés, „parancs”, „utasítás” vagy új jogszabály nem született az iskolák fűtésével kapcsolatban.

Kisfaludy Tényinek küldött válaszáról azt írták, hogy évtizedes, tehát nem új az a szabályozás, amely szerint az oktatási épületekben legalább 20 Celsius-fokot szükséges tartani. Ez nem jelenti azt, hogy többet ne lehetne – írták.

A szabályozásról Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) választmányi tagja úgy nyilatkozott: bár a kormányrendelet valóban 20 Celsius-fokot ír elő a téli minimumként, ez csupán azt jelenti, hogy ha ennél hidegebb lenne az intézményben, és ez két napon át így is marad, akkor rendkívüli szünetet kell elrendelni.

A minisztérium keddi közlése szerint az oktatási intézmények fűtése mindenhol megoldott, a kormány pedig „a háború és a brüsszeli szankciók okozta európai energiaválság” ellenére is normális tanévre készül: az iskolákat az eddig megszokottaknak megfelelően tervezik fűteni, ha azt az európai energiahelyzet azt megengedi.

Emellett az Európában kialakult gázválság miatt minden eshetőségre fel kell készülni, arra a szélsőséges esetre is, hogy Európában nem lesz elég gáz.

Hozzátették, hogy a gázfűtés hiánya akár a magyar lakosságot – így az iskolákat is – elérheti, a kormány ezért rendelt el úgynevezett energia-veszélyhelyzetet, további gázvásárlást, a gázkitermelés fokozását és az iskolák egyéb lehetséges fűtési módjának felmérését.

Erről a felmérésről – azaz annak megvizsgálásáról, hogy az iskolák hogyan tudnának mihamarabb gázról fatüzelésre átállni – először Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő írt még júliusban, ám az erről szóló levelet még ő is csak azzal a megjegyzéssel publikálta: „ez annyira durva lenne, hogy még én is kételkedem benne”. A hvg.hu akkor hiába kereste az ügyben a BM-et, a kérdéseinkre nem válaszoltak. Később azonban kiderült, hogy az utasítás valódi. A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke, Totyik Tamás akkor úgy fogalmazott: visszatérünk a Kincskereső kisködmön világába, ahol majd a gyerekeknek kell fát hordaniuk az iskolába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobszay János hvg360

Az erdők helyett szavazóit őrizné meg a Fidesz a tarvágások engedélyezésével

Hiába rosszabb a fűtőértéke a frissen kivágott fának, aminek elégetése még a légszennyezettséget is növeli, a kormány tűzifapolitikájával az olcsóbb téli meleget és saját politikai népszerűségét próbálja biztosítani. A környezetvédelem felszámolásának következő áldozatai a nemzeti parkok lehetnek.