32 fokosra is emelkedhetne a Duna hőmérséklete Paksnál, és erről nem hozzáértő szakemberek döntenek
A hőmérsékleti határérték emelése komoly veszélyt jelenthet a folyó élővilágára.
A hőmérsékleti határérték emelése komoly veszélyt jelenthet a folyó élővilágára.
Az elmúlt 150 év felszíni vízhőmérsékleteinek változásait vizsgálták a kutatók a Pannon Ökorégióban, és több esetben is jelentős mértékű melegedést tapasztaltak – főleg az 1980-as évektől kezdődően.
Az eddigi szabályozás szerint ezen a szakaszon a Duna vizének hőmérséklete nem haladhatta meg a 30 Celsius-fokot. Ez mostantól az energiaügyi miniszter döntése.
A paksi erőmű hűtővíz csatornája meleg vizének csóvájában már két évtizede is kritikus volt a helyzet, a legújabb tervek még inkább víz alatti sivataggá változtatnák a Duna medrét. Szakmai szervezetek elemezték az Energiaügyi Minisztérium tervét, ami lehetővé tenné a folyó vizének határértéken felüli túlfűtését.
Jóváhagyhatná az energiaügyi miniszter, hogy esetenként határérték fölé emelkedjen a paksi atomerőmű alatti Duna-szakasz vízhőmérséklete. Az ezt lehetővé tevő, társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetben az ellátásbiztonságra hivatkoznak. A környezetvédelmi szakértő szerint egyes élőlényeknek már a mostani határérték is túl magas. A Greenpeace energiaügyi szakértője pedig jelezte: inkább az esti időszakban túl drágán mért importáram miatt aggódhat a tárca, ami egyébként szűk egy hetet hagyott az észrevételezésre.
Megváltoztak a körülmények, és újra fel kellene mérni a bő évtizede kitalált paksi bővítés hatásait. Erre figyelmeztet a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozatának alelnöke. A szakember azt mondja, nem a bővítés ellen van, viszont ahhoz, hogy megóvjuk a Duna élővilágát, és megmaradjon az ellátásbiztonság is, a jelenleginél nyíltabban és sokkal átgondoltabban, szakterületeket átívelően kellene végrehajtani a bővítést, egyesével számba véve minden régi és új kockázatot. Ehhez a meglévő blokkok üzemidejének bővítése adhat jó apropót.
29,5 Celsius-fok fölé emelkedett a víz hőmérséklete Paks alatt, be kellett avatkozni.
A méréseket az Átlátszó végezte el, azt a módszert követve, amit az atomerőmű szakemberei tettek közzé korábban.
Blokkonként 20-40 MW eltérés van a téli teljesítményhez képest, de ez nyáron normális.
A sajtóban megjelent hírek szerint a létesítmény néhány tíz megawattal kisebb teljesítménnyel üzemel.
Szelet és záporokat hozó hidegfront érkezését jelezték előre péntek estére a Balaton környékére.
A világ halfajai 60 százalékának szaporodását fenyegetheti a növekvő vízhőmérséklet, ha a melegedés úgy folytatódik, mint eddig. A kutatók szerint jóval nagyobb a baj, mint eddig gondolták.
Gyors ütemben emelkedett a folyótorkolatok vízének hőmérséklete a délkelet-ausztráliai Új-Dél-Wales állam partvonala mentén – derült ki a Sydney-i Egyetem kutatóinak tanulmányából.
Rekordszintre emelkedett a világtengerek hőmérséklete az elmúlt évben a rendszeres mérések kezdete óta egy új elemzés szerint. A klímaváltozás hatására felgyorsul az óceánok felmelegedése - figyelmeztetett a veszélyre egy nemzetközi kutatócsoport.
Tavaly 29,88 fok volt a legmagasabb érték azon a szakaszon, ahol 30 fok a határ, idén eddig 28,8 fok volt a csúcs. A határértéknél komoly korlátozásokat kellene bevezetni az élővilág érdekében.
Nem jelent biztonsági kockázatot a Duna melegedése az atomerőmű működésében, a vízhőmérséklet ugyanis a mérési eredmények szerint nem érte el azt a szintet, amelynél a termelést csökkenteni kellene, jelenleg 24,2 Celsius-fok - közölte az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.
Ausztrália delfinjei is megsínylik a klímaváltozást a víz hőmérsékletének növekedése miatt. Zürichi kutatók tanulmánya szerint a hőség miatt csökken az utódok száma és kisebb az állatok túlélési esélye.
Ha később mérnek, vissza kellett volna fogni a termelést, vagy leállítani a létesítményt.