32 fokosra is emelkedhetne a Duna hőmérséklete Paksnál, és erről nem hozzáértő szakemberek döntenek

A hőmérsékleti határérték emelése komoly veszélyt jelenthet a folyó élővilágára.  

  • HVG HVG
32 fokosra is emelkedhetne a Duna hőmérséklete Paksnál, és erről nem hozzáértő szakemberek döntenek

Tavaly augusztusban egy rendeletmódosítás miatt a Paksi Atomerőmű működtetői felhatalmazást kaptak arra, hogy esetenként határérték fölé emeljék az atomerőmű alatti Duna-szakasz vízhőmérsékletét Lantos Csaba energiaügyi miniszter hozzájárulásával. A vízi élővilág védelmét szolgáló hőmérsékleti korlátozás 30 Celsius-fok volt, de a tavaly létrehozott Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület javaslata szerint akár a 32 fokos hőmérsékletet is elérhetné a folyó, ami már gyakorlatilag olyan meleg, mint egy termálmedence vize – írja az Átlátszó

A testület idén májusban tett ajánlást a határérték emeléséről, ezt azonban csak most tette közzé a minisztérium a portál adatkérése után, amiből kiderült az is, hogy tudományos hivatkozások és a határérték növelését taglaló környezeti hatástanulmány nélkül hoztak döntést a módosításról. Az Átlátszó kiemelte, hogy a tanácsadó-testület tagjai között egy olyan szakember sincs, akinek a szakterülete a Duna élővilága és a folyó melegedése lenne. 

A törvényt tavaly több környezetvédelmi szakértő is bírálta, az Energiaklub Szakpolitikai Intézet, a Magyar Természetvédők Szövetsége és az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület szerint beláthatatlan következményekkel járhat az, hogy az energiaügyi miniszter döntése alapján a nyári hőségben gyakorlatilag felforralhassa a Duna vizét a Paksi Atomerőmű, és hasonlóan vélekedett a Greenpeace szakértője is, aki szerint egyes élőlényeknek már a 30 fokos határérték is magas volt. 

Az Átlátszóhoz eljuttatott információkból kiderül, hogy mi a módja a hőterhelési korláttól való eltérés engedélyeztetésének – amit Lantos Csaba tehet. A 30 foktól való eltérést az atomerőműnek kell kérnie, és a Magyarország villamosenergia-ellátásáért felelős társaságnak (MAVIR) igazolnia kell, hogy ténylegesen fennáll-e az az ellátásbiztonsági ok, ami miatt az atomerőművet – a Duna túlmelegedése ellenére – tovább kell működtetni – írják.  

Eddig ennek az volt a módja, hogy le kellett tekerni az atomerőművet, tavaly például a visszaterhelés azt követően vált szükségessé, hogy az augusztus 20-i ünnepnapon a zivatarok hűtő hatása mellett az erőmű termelése növekedett.   

Lantos Csaba jóváhagyhatná, hogy a paksi atomerőmű néha egy picit felforralja a Dunát

Jóváhagyhatná az energiaügyi miniszter, hogy esetenként határérték fölé emelkedjen a paksi atomerőmű alatti Duna-szakasz vízhőmérséklete. Az ezt lehetővé tevő, társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetben az ellátásbiztonságra hivatkoznak. A környezetvédelmi szakértő szerint egyes élőlényeknek már a mostani határérték is túl magas.

Nyitókép: Túry Gergely

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek