Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Jóváhagyhatná az energiaügyi miniszter, hogy esetenként határérték fölé emelkedjen a paksi atomerőmű alatti Duna-szakasz vízhőmérséklete. Az ezt lehetővé tevő, társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetben az ellátásbiztonságra hivatkoznak. A környezetvédelmi szakértő szerint egyes élőlényeknek már a mostani határérték is túl magas. A Greenpeace energiaügyi szakértője pedig jelezte: inkább az esti időszakban túl drágán mért importáram miatt aggódhat a tárca, ami egyébként szűk egy hetet hagyott az észrevételezésre.
Inkább jó hidegre csavarná otthon a klímát a hőhullámban, vagy esélyt adna megfelelő életminőségre a Paks alatti Duna-szakasz élőlényeinek? Némileg leegyszerűsítve erre a kérdésre kell választ adni az Energiaügyi Minisztérium friss rendelettervezetének társadalmi egyeztetése során.
Az EM ellátásbiztonsági okokra hivatkozva lehetővé tenné az atomerőmű hűtővizét befogadó Duna-szakasz vízhőmérsékleti korlátozásának túllépését. A szabályok most kimondják, hogy ezen az 500 méteres szakaszon nem haladhatja meg a 30 Celsius-fokot a Duna vizének hőfoka, az atomerőmű ezért 29,5 Celsius-fokos vízhőmérsékletnél elkezdi letekerni a teljesítményt: minden plusz 0,1 foknál 80 megawattal csökkentve azt.
Ez viszont az EM szerint “feszített energiapiaci helyzetekben közvetlen veszélybe sodorhatja a hazai fogyasztók zavartalan kiszolgálását”. Vagyis nem lenne elég áram a klímák járatására otthon. Ilyen teljesítménycsökkentésre – szakszóval “visszaterhelésre” tavalyelőtt egyszer, tavaly pedig két alkalommal volt szükség július-augusztusban, 22-72 órán keresztül, idén még nem volt rá példa, de az EM emlékeztet rá, hogy a klímaváltozás miatt egyre többször fordulhat ez elő nyáron, elsősorban alacsony vízállás esetén. Ráadásul a hatást erősíti, hogy az atomerőmű üzemelésének kezdete óta a Duna maximális hőmérséklet átlaga közel 3 fokkal emelkedett.
Eközben nyakra-főre fogyasztottuk az áramot az elmúlt hetek hőhulláma során. Mint az EM írja: “Rendkívüli terhelésnek kitéve működött a hazai villamosenergia-rendszer. A hónap közepén 7 gigawatt feletti értékkel megdőlt a mindenkori nyári rendszerterhelési csúcs.” A hőségben megugró energiaigényt “időnként a belföldi áramtermelési és az importlehetőségek teljes körű mozgósításával lehetett csak fedezni”.
A megoldást hosszabb távon a zöldenergia tárolásában, új gázerőművek építésében, a paksi bővítésben és üzemidő-hosszabbításban látja a kormányzat, de addig “éles ellátási helyzetekben a meglévő atomerőművi blokkok kapacitásainak maradéktalan kiaknázásával előzhetők meg a kisebb-nagyobb áramkimaradások”. A gyakori teljesítményváltozások az EM szerint “káros és költséges következménye az is, hogy csökkentik az erőmű rendszerelemeinek élettartamát, az üzemanyag-felhasználás hatékonyságát”.
Kérdés, milyen hatással van mindez a jelzett, egyébként Natura2000 védettségű (egészen pontosan: Natura2000 Kiemelt madárvédelmi terület) gazdag és változatos élővilággal rendelkező Duna-szakasz ökoszisztémájára. Az itt élő sokszor “szűk tűrésű”, vagyis érzékenyebb fajoknak már a most érvényes 30 fokos határérték is magas – mint arra korábban felhívta figyelmünket a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozatának alelnöke, aki arra is figyelmeztetett, hogy a Duna élővilágának nem csak Paks, hanem egy sor más üzem együttes hatásával kell megbirkóznia.
A most társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelkezés ugyan változatlanul hagyná ezt a hőmérsékleti határértéket, de Lantos Csaba energiaügyi miniszternek lehetőséget adna arra, hogy hozzájáruljon a határérték “kivételes, eseti” túllépéséhez. A minisztérium azzal igyekszik megnyugtatni az élővilágért esetleg aggódókat, hogy “a folyamatos monitoring szerint a vízhőmérséklet emelkedésének Duna élővilágára gyakorolt ökológiai hatása az érintett szakaszon minimális, alig kimutatható”.
Értetlenül szemléli a rendelettervezetet Perger András, a Greenpeace klíma- és energiakampány-felelőse. A csúcsigényeket nem atomerőművekkel szokás fedezni, ezek alaperőműként szolgálnak – mondta a hvg.hu megkeresésére. A szakember azt sem érti, hogy Magyarországon, ahol az alkotmányos gyakorlat része volt, hogy a környezetvédelmi szabályok elért szintjéről nem lehet visszalépni, miért akarnak ennek nyilvánvalóan ellentmondó rendelkezést hozni. A rendelettervezet logikája szerinte, hogy
ha nagyon kell az áram, akkor megfőnek a halak, de ezt nem tudjuk támogatni.
A szakértő ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy míg a minisztérium az ellátásbiztonságra hivatkozik, idén – a korábbi csapadékosabb időjárás és a Duna viszonylag magas vízállása, illetve a pont jókor jött lehűléseknek köszönhetően – még egyáltalán nem kellett visszafogni a paksi teljesítményt. Ellenben az esti órákban (amikor már nem termel a napközben olcsón exportált áramot a rekordmennyiségű napelem) a hatalmas regionális áramigény miatt – mindenütt hőhullám volt – rekordmagasba szökött a piaci áramár, és elérte a megawattóránként 900-1000 eurós árszintet is. Ennél fogva a döntés hátterében, akár a spórolás is állhat. A szakértő szerint viszont
egyik esetben sem az a megoldás, hogy berakjuk a merülőforralót a Dunába.
Szerinte mindez előre kalkulálható helyzet volt, és évek óta látszik, hogyan alakul a fogyasztás, hogy este rendre importra szorulunk, de ezt “nem úgy kell tompítani, hogy egy miniszternek jogszabályban biztosítjuk a lehetőséget arra, hogy jóváhagyja a környezetvédelmi előírások megszegését”.
A tervezett jogszabály társadalmi egyeztetésére a nyári szabadságolások idején mindössze öt munkanapot hagy a minisztérium: a pénteken megjelent tervezettel kapcsolatban jövő hét szombatig lehet észrevételeket beküldeni a kormányzati honlapon megadott e-mail–címen.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.