Versért kávé
A Költészet Világnapján, március 21-én hétfőn minden vers, vagy akár csak egy idézet is kávéházi fizetőeszközzé válik.
A Költészet Világnapján, március 21-én hétfőn minden vers, vagy akár csak egy idézet is kávéházi fizetőeszközzé válik.
Érintetlen területeken járhatnak, és felfedezők lehetnek a gondolat birodalmában – ez igaz mind a matematikusokra, mind a költőkre, az írással foglalkozókra. PÁR excellence című párosportré-sorozatunkban olyan pályakezdő művészeket és tudósokat mutatunk be, akik "kiváltképp tehetségesek", így generációjuk meghatározó alakjaivá válhatnak a következő években. Ismerjék meg Huszár Kristóf matematikust és Fehér Renátó költőt!
J.R.R. Tolkien két, eddig kevésbé ismert versére bukkantak egy abingdoni iskola évkönyvében. Egy amerikai Tolkien-kutató tudta, hogy valahol létezik a két költemény, de eleinte nem találták az iskolában.
Itt az újabb Vers mindenkié, melyben ezúttal József Attila, a mongol nyelv és a Google Translate szerelemgyerekét szavalja el az Aranyélet szereplője, Döbrösi Laura.
Érinthetetlen tabutéma volt évtizedeken keresztül, hogy a nemzeti költőfejedelem, Illyés Gyula felesége volt egykoron József Attila Flóra-verseinek ihletője. Az irodalomtörténeti jelentőségű háromszöget a rendszerváltás óta könyvek, tanulmányok sora taglalta. A napokban kiállítás nyílt a kivételes asszonyról, de az ott sem derül ki, hogy Flóra Szabó Lőrinc múzsája is volt.
Néhány éve minden tanév elején, az új tankönyvek megjelenésével menetrendszerűen a tetőfokára hág az irodalmi szakértelem. Varró Dániel és Lackfi János után most Tóth Krisztina került a célkeresztbe. Az egyik legelismertebb költőnk, írónk ezúttal a radikális pitbull-tulajdonosokat haragította magára.
Müller Péter Sziámi a Facebookon tette közzé Bevándorló vagy kivándorló vagy? című versét, melyben keményen bírálja Európa és a magyar kormány politikáját.
26 éve készült Beck Judit festőművésszel egy rádiós interjú a költővel való viharos szerelméről, ám azt nem engedélyezte Gyarmati Fanni haláláig nyilvánosságra hozni. Néhány napja adta le a Kossuth Rádió.
Nemrég megjelent verseskötete, A káprázatbeliekhez témája az űr és a világmindenség. Sirokai Mátyás írói, szerkesztői munkája mellett képzett ütőhangszeres és zenetanár. Mi az a jazz-istentisztelet, mit szólnának a vallások, ha találkoznánk idegen lényekkel, milyen lény lesz az új ember, mikor lesz vége a slam poetry hullámnak, milyen felfedezés változtathat meg mindent akár tíz év múlva? Interjú.
Vers az atomtemetőről, a végtelen, délibábos magyar Facebookról.
Imádják az irodalomórákat, sőt a menőbb tanulók verseket faragnak. Az asztalosnak készülő diákokban a szokatlan érdeklődést az irodalom iránt tanárnőjük egyedi módszerei keltették fel, aki az órákon éppúgy felhasználja a kortárs írók verseit, mint a rap vagy slam poetry-előadók szövegeit. Nem tilos az órákon az okostelefonok nyomogatása sem. A módszer hatékony, ám a sok, Klik által nem támogatott fénymásolás miatt a tanároknak zsebbe vágó, és a mai oktatási előírásokat is sok helyen sértheti. Interjú Sulyok Blanka magyar-német szakos tanárral.
Bele lehet sűríteni az SMS-ek adta 160 karakteres lehetőségbe József Attila, Petőfi vagy Pilinszky verseit? Nyilván nem, de jó móka.
Egy költeménye miatt kommentekben kívánták a halálát, de először csak jót nevetett az ügyön, végül maga is meglepődött, mekkora hír lett a gyerekvers-botrányból. Varró Dániel mindig is közérthető, széles rétegeket megszólító műveiről volt híres, most némileg elbizonytalanította, mennyire félreértették, és saját bevallása szerint némi gyanú lengi körül. A gyerekek viszont értik a verseit, újabb kisebbeknek szóló könyve jelent meg nemrég, miközben már dolgozik sokak által várt felnőtt kötetén is.