KSH: 165 ezer forint a nettó átlagbér
7,2 százalékkal keresnek többet a magyarok, mint egy éve.
Elérték az autógyártókat is a több ágazatban érezhető munkaerő-piaci gondok: nehezebben találnak képzett munkaerőt, az alacsony bérek miatt sztrájkkal is szembekerülhetnek, ráadásul Szlovákiából is megpróbálják elszipkázni a dolgozóikat. A nemrég bejelentett kapacitásbővítésekkel tovább nőhet a munkaerőigény, miközben a kormány – amely eddig a tenyerén hordta a legnagyobb itteni gyártókat – csökkenteni szeretné az ipar függését a járműgyártóktól.
Szakszervezeti vezetők szerint nem becsülik meg a szociális ágazatban dolgozókat, az átlagbérük tarthatatlanul alacsony.
Egy német minimálbéres kétszer annyit fog keresni, mint amennyit az a magyar dolgozó kap, aki átlagbérért dolgozik. Luxemburgban közel 600 ezer forintnak felel meg a legkisebb kereset. Ha a nettó béreket nézzük, a kép még lehangolóbb. Csaknem annyit visz haza egy magyar minimálbéres, mint egy montenegrói vagy egy szerb.
A gimnáziumi és szakközépiskolai tanulók java része a munkába állást egyből közép-, vagy felsővezetői pozícióban kezdené, nettó 150 ezer forint alatt jó részük a kisujját sem mozdítaná, sokuk 300 ezer forint nettót akar kezdő fizetésnek. Szinte mindegyikük szeretne továbbtanulni, a legtöbben a gazdasági és pénzügyi pályát tartják vonzónak, annak ellenére, hogy a pénzügyekkel kapcsolatos elméleti tudásuk több mint hiányos, nagyjából nincs. Úgy fest, a fiatalok egy másik mozit néznek.
Az átlagbéralapú szabadságszámítás azonnali visszaállítását követeli az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), szerintük a szabadságos bérek terén január óta totális a káosz, a munkaadóknak fogalmuk sincs, mit, hogyan kell kalkulálni.
Fiatalok, elitegyetemeken végeztek, több nyelven beszélnek, külföldi munkatapasztalatuk van. Még egyelőre itthon maradtak, de szinte megalázóan alacsony összeget visznek haza a hó végén. Félrerakni nem tudnak, saját családról, lakásról álmodni sem mernek. A hvg.hu hazai cégeknél és a közszférában dolgozó, nemzetközi mércével mérve is versenyképes pályakezdők helyzetét mutatja be.
Kinevették Mikola Azarov ukrán miniszterelnököt a zaporizsjai autógyár munkásai, amikor a kormányfő a dolgozók átlagbéréről beszélt.
A héthavi bruttó átlagkereset 221 ezer 349, a nettó 143 ezer 47 forint volt.
A Központi Statisztikai Hivatal a január-július közötti béreket vizsgálta. A keddi jelentésben azt közölték, hogy a vizsgált időszakban 221 300 forint volt a bruttó átlagkereset.
Csehországban 2,3 százalékkal (546 koronával) 24 626 koronára ( körülbelül 264 ezer forintra) emelkedett a második negyedévi átlagos havi bruttó bér az egy évvel korábbihoz képest, a bérnövekedés üteme azonban elmaradt a 3,4 százalékos inflációtól, így 1,1 százalékkal csökkent az átlagos keresetek vásárló ereje az április-júniusi időszakban - közölte a cseh statisztikai hivatal hétfőn.
Budapesten volt a legmagasabb a teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi nettó átlagkeresete tavaly mind a szellemi, mind a fizikai foglalkozásúak körében - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) megyei és régiós statisztikai évkönyvéből.
A KSH adatai alapján 2010-ben volt a legjobb egészségügyisként dolgozni, ekkor ugyanis 122 ezer forint volt az átlagbérük, míg az országos átlagkereset 201 ezer forintra rúgott.
Ön hova utazik a fizetéséből? Esetleg Dubaiban duhajkodik orvos apanázsból? Vagy talán a Louvre-ra tekint lakosztálya ablaka, míg francia filológiai tanulmányokat végez?
Az elemzők és a Nemzetgazdasági Minisztérium értékelése szerint is a közfoglalkoztatás súlyának növekedése húzta lefelé a bérek növekedését áprilisban.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 400 forint, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 230 500 forint, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 195 600 forint volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az idei első negyedévben 3,6 százalékkal emelkedett a bruttó nominális átlagbér Csehországban 2011 első negyedéhez viszonyítva, miközben a reálbér 0,1 százalékkal csökkent - közölte a cseh statisztikai hivatal csütörtökön.
Szlovákiában az elmúlt tíz év alatt az átlagbérek több mint 90 százalékkal emelkedtek, míg a fogyasztói árak majdnem 48 százalékkal - adta hírül a Postová banka analízisére hivatkozva a SITA szlovák hírügynökség pénteken.
Ezekben a napokban jutnak hozzá a munkavállalók első ízben a 2012-es adószabályok szerint kiszámított fizetésükhöz. Hogyan változik az egyes munkavállalók fizetési borítékának vastagsága? A rosszul járók mekkora hányada számíthat a kormányzat által ösztönzött bérkompenzációra?
Magyarországon alacsonyabbak, Csehországban pedig magasabb az átlagbér, mint Szlovákiában - derült ki abból a felmérésből, amelyet a Platy.sk pozsonyi pénzügyi portál munkatársai készítettek a három közép-európai országban.