Tönkrevágja a svájci síturizmust a klímaváltozás
Egyre nagyobb veszélyben vannak az alacsonyabban fekvő svájci síközpontok, merthogy a téli szezonban egyáltalán nincs hó.
Egyre nagyobb veszélyben vannak az alacsonyabban fekvő svájci síközpontok, merthogy a téli szezonban egyáltalán nincs hó.
Topál Dániel, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatója szekcióvezető szerzőként jegyzi azt tanulmányt, melynek eredményei segíthetik a felgyorsult globális tengerszint-emelkedés jövőbeli előrejelzésének pontosítását.
Az Environmental Defense Fund (EDF) nonprofit környezetvédelmi szervezettel, valamint a mesterséges intelligenciával ered a metánkibocsátó gócpontok nyomába a Google.
Jelentősen romlott a vándorló életmódot folytató állatok helyzete a világban, ezeknek a fajoknak több mint ötödét ma már a kihalás fenyegeti az éghajlatváltozás és az emberi tevékenység miatt – derül ki az ENSZ hétfőn közzétett jelentéséből.
Veszélyes körforgást indíthat be az a folyamat, amit nemrégiben fedeztek fel a szakemberek – a fák ugyanis szén-dioxid-kibocsátókká válhatnak a melegebb környezetben, tovább súlyosbítva a problémát.
A globális felmelegedés a korábban véltnél gyorsabban zajlik, és hosszabb ideje tart – állítják ausztrál kutatók egy tengeri szivacsokkal kapcsolatos tanulmányban.
Egyre inkább luxuscikké válik az olívaolaj: itthon az egyik legnépszerűbb típusnak két éve 2900 forint volt literje, mára 6900 forintért árulja az egyik kereskedő úgy, hogy a haszonkulcsa közben alacsonyabb lett. Az áremelkedés folyamatos, de vajon ki vesz majd meg 8-10 ezer forintért fél liter olajat? Abban, hogy kilőtt az olívaolaj, nemcsak az éghajlatváltozás játszik szerepet, az okok között más is van. Innen nézve nem csoda, ha lopják és hamisítják.
Rekordalacsony szintre csökkent a víz mennyisége a közel hatmillió embert ellátó helyi tározókban.
1985 óta már 1043 gigatonnányi jeget veszíthetett Grönland, de van egy apró jó hír is a tengerszint emelkedése szempontjából.
Csökkenhet a szárnyon lévő foltok száma az ökörszemlepkéken a melegedés hatására, pedig ezeknek fontos funkció is jut.
Gyorsan olvad a világ legnagyobb jéghegye, az Antarktiszról leszakadt A23a – állapították meg a kutatók, akik az Eyos expedíciós vállalat hajójával vasárnap érték el az óriási jégtömböt.
Még ma is folyik a vita arról, hogy mi okozhatta nem csupán a mamutok, hanem úgy általában a nagytestű állatok (megafauna) populációjának jól ismert csökkenését. Sokan az éghajlat változásában találják meg a magyarázatot, dán kutatók azonban biztosak abban, megtalálták az igazi, másra utaló bizonyítékokat.
Az óceánok hőmérséklete 2023-ban – immáron az egymást követő ötödik évben – ismét rekordmeleg volt, és a felmelegedés tendenciája akkor is folytatódik ebben az évszázadban, ha mérséklődik az üvegházhatású gázok kibocsátása – állítja egy csütörtökön közzétett tanulmány.
Egyre melegebbek és csapadékosabbak a telek az Egyesült Királyságban.
2023 a legmelegebb év volt az elmúlt százezerből. Pánikra semmi ok – harsogják a klímaszkeptikusok –, hisz az éghajlati rendszer ciklikus, csak természetes folyamatnak vagyunk tanúi. Ugyanakkor a tények arra utalnak, hogy a korábbi hasonló ciklusoknál tízszer gyorsabb melegedés jórészt az emberi tevékenységnek köszönhető – ergo az ember közreműködése nélkül nem tartható kordában. Ezekből a tényekből jó párat láthatnak alábbi infografikákon.
Az örök jég felolvadása már önmagában probléma lenne, ám az onnan felszabaduló metán még veszélyesebb folyamatokat indíthat be.
A globális felmelegedés számos negatív hatása ismert, és most egy újabb elemmel bővülhet a lista: a növényekkel élő mikrobák is veszélyben lehetnek emiatt.
Elfogadhatatlan lenne, hogy politikailag motivált kampányok tegyék kockára OPEC és CoC-tagországok virágzását és jövőjét – fogalmazott Haitham al-Geisz.
Az idei lesz a legmelegebb év a világban, mivel az év első 11 hónapjában a globális átlaghőmérséklet rekordmagas szintet ért el, 1,46 Celsius-fokkal haladta meg az 1850 és 1900 közötti átlagot – közölte szerdán az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus.