"Az iszlamisták gyűlölnek, mert nem tartozom közéjük"
A szélsőséges vallási radikalizmus lehetséges következményeiről fest sötét víziót az arab Orwellnek is nevezett, hazájában, Algériában cenzúrázott író, Boualem Sansal.
A szélsőséges vallási radikalizmus lehetséges következményeiről fest sötét víziót az arab Orwellnek is nevezett, hazájában, Algériában cenzúrázott író, Boualem Sansal.
Egy forradalom lehet szerencsés, véres, békés és tragikus. A Lúdbőr szerzője, Kemény István író-költő szerint 1989 és 2017 között annyi a különbség, hogy akkor befelé bulizgattunk a szabadságba, most pedig kifelé belőle.
A ceausescui diktatúrát egy gyerek, Dzsátá szemszögéből láttató, megrázó Dragomán-regény, a világsikert aratott A fehér király ezúttal a mozikban kel életre, disztópikus, orwelli megközelítésben. Az alapmű szerzője is szerepet kapott a filmben. Interjú.
„A Szépírók Társasága a magyar irodalom javát hivatott képviselni, nem a népnemzeti tilinkós írnokokat, udvaroncokat – mondja a HVG-nek Dés Mihály, akit egy irodalmiatlan kirohanás miatt nem vettek fel a társaságba.
A gyűlöletcsoportokhoz legtöbbször nem azért csatlakoznak a fiatalok, mert utálják a migránsokat, a feketéket, a zsidókat, hanem mert tartozni akarnak valahová – véli Christian Picciolini, aki korábban szkinhedvezérként volt ismert, ma pedig az ilyen csoportokból kilépőknek segít. Hogy csatlakozott tiniként a rasszista szervezetekhez? Miért hagyta el ezeket? Mit szól a menekültellenes magyar plakátkampányhoz? Budapesti előadásán jártunk.
A 49 éves írónő előre eltervezett császármetszéssel hozta világra a kis Lindát.
A felvidéki Bíró Szabolcs nem depressziós attól, hogy mozgássérült, poénkodik a kerekesszékkel és megírta a magyar Trónok harcát. Interjú.
Látomásos, groteszk, erdélyi, nő – pár közhelyjelző, melyek Selyem Zsuzsa pályáját kísérik. Az elmúlt évek egyik legnagyobb irodalmi felfedezettje. Nemcsak pár hete megjelent könyvéről, hanem az „erdélyiség” mibenlétéről, Kertész Imréről és a kádárizmusról is beszélt a hvg.hu-nak.
Nyolcvannyolc évesen elhunyt Williams Trevor ír író.
Saját jogán népszerű, több bestsellerrel és sikeres filmadaptációval a hát mögött – mégis mindenhol a kultikus íróhoz, J. D. Salingerhez fűződő kapcsolatáról kérdezik. Új könyve a függőségről szól: nem csak az alkoholról és drogokról, hanem arról, amikor valaki rátelepszik az életünkre. Joyce Maynarddal a Függőség budapesti bemutatója után beszélgettünk.
"Az írás szélhámosság. De a valóságról bármit kijelenteni: az is az. Szélhámosok vagyunk. Egyszerű kis szélhámosok" – véli.
Októberben jön Budapestre Ljudmila Ulickaja új könyvének bemutatójára.
Oláh halálhíréről fia, Lackfi János számolt be – az író, költő hosszú betegség után, 73 évesen hunyt el.
Mára bebizonyosodott, hogy Magyarország sosem lesz olyan, mint egy nyugati ország, és a főállású értelmiségi életstílust ma már nem lehet fenntartani – véli az Izlandon élő Dunajcsik Mátyás. Az íróval készült interjút este olvashatják a hvg.hu-n, akinek új könyve az idei könyvhétre jelent meg.
A szurkolás azért nagyszerű dolog, mert annyi mindenre ad fölmentést. Például fölment a butaság alól.
Az idén alapított Libri irodalmi díj első kitüntetettje Rakovszky Zsuzsa, akit 2015-ben megjelent Fortepan című verseskötetéért jutalmazott a szakmai zsűri. A Libri elismerése után pár nappal a Wessely László műfordítói díjat is megkapta a főként angol és amerikai irodalmat magyarító író-műfordító. Vele beszélgettünk a könyv születéséről, a múlthoz és a tárgyakhoz való ragaszkodásáról.
Jim Harrison, akit életvitele, hobbijai miatt gyakran hasonlítottak Hemingwayhez, 78 éves volt. Élete derekán írta meg a Szenvedélyek viharábant, amely elhozta neki a világhírt. Harrison közeli barátságot ápolt Jack Nicholsonnal, és Sean Conneryt, Orson Wellest, valamint Warren Beattyt is személyesen ismerte.
Abba roppant bele, hogy a szekusok végül megtalálták – mondta a HVG-nek adott nagyinterjújában Bartis Attila tíz éve elhunyt apja ügynökmúltjáról, de arról is beszélt, hogy a Nyugat még mindig a világ közepének hiszi magát.
Hetvenéves korában meghalt Pat Conroy amerikai regényíró, A hullámok hercege, A nagy Santini és A part túl messze van című bestsellerek szerzője. Az amerikai olvasóközönség körében az egyik legnépszerűbbnek számító írót a dél-karolinai Beaufortban lévő otthonában pénteken érte a halál – közölte Todd Doughty, kiadójának, a Doubledaynek a szóvivője.
Esterházy, Térey és Rakovszky is újrázhat a hárommillió forinttal járó díjért. Van, aki első jelölésével máris a tíz legjobb között van, és olyan is, aki új műfajban próbálta ki magát, és így került a szűkített listára.