Ókori varázsló kincsestárára bukkantak Pompejiben
"Tucatnyi kabala, melyeknek balszerencsét távol tartó erőt tulajdonítottak" – árulta el a leletekről Massimo Osanna, a pompeji régészeti park igazgatója.
"Tucatnyi kabala, melyeknek balszerencsét távol tartó erőt tulajdonítottak" – árulta el a leletekről Massimo Osanna, a pompeji régészeti park igazgatója.
A nagy múzeumok ezüst- és aranyedényei nem túl gyakran kerülnek a filatélia látókörébe. A Magyar Posta új kiadású bélyegblokkján immár második alkalommal a késő római kori ezüstkészlet, a Seuso-kincs szerepel.
Több felfedezés is született már a Ciprus körüli vizeken, a Ciprusi Egyetem régészeti kutatócsoportjának önkéntes búvárai azonban egy igazi ritkaságra bukkantak.
Legalább öt római kori épület maradványai kerültek elő Kismarton közelében.
Egy ősi taoista szöveg alapján az "örök élet elixírjeként" azonosították a régészek azt a folyadékot, amelyet egy Nyugati Han-dinasztia (i.e. 202 – i.sz. 8) idejéből való sírban találtak a közép-kínai Honan tartományban.
Egy terhes nő maradványait rejtő ókori sírt tártak fel a kutatók a felső-egyiptomi Asszuán kormányzóságban.
Még a kutatókat is meglepte az a hajóroncs, amit Bulgária partjainál találtak, a Fekete-tenger 2000 méteres mélységében. Az ókori görög kereskedőhajó 2400 éve készült.
Kiderült, nem természetes módon, száraz homokba temetve konzerválódott a vizsgált múmia, hanem egy különleges olajos, gyantás, növényi nedveket és cukrot tartalmazó keveréket alkalmaztak.
Egy eddig ismeretlen ókori orvosi szöveget tartalmaz a Bázeli Egyetem kétezer éves papirusza, amely a 16. század óta okoz fejtörést a kutatóknak.
Ilyen az, amikor a vékony felső aszfaltréteg és az elképesztő forgalom összedolgozik egymással.
A valaha feljegyzett legrégebbi napfogyatkozás pontos idejét sikerült meghatározni brit kutatóknak: az időszámítás előtt 1207. október 30-án történt jelenség ismerete megváltoztathatja az ókori világ kronológiáját.
Egy római hajó süllyedt el az időszámítás kezdete körül Antiküthéra szigeténél. A korabeli hajótörött maradványait DNS-elemzéssel vizsgálják.
3-4. századi falmaradványokat találtak Szombathelyen, amelyekről valószínűsítik, hogy az ókori római, 4-5 ezer férőhelyes amfiteátrum falai lehetnek.
Több ezer eurót érő, négy és fél ezer éves sumér szobrokat hagytak hátra egy szlovén befogadóállomáson a menedékkérők tavaly novemberben. A ljubljanai nemzeti múzeum megerősítette a tárgyak eredetiségét, a rendőrség szerint illegálisan áshatták ki őket Szíriában vagy Irakban.
Ahhoz, hogy igazi pompájában, valóban megismerjük az ókori Rómát, időgépet kellene építenünk… Ugyanakkor a modern vizualizációs technika nagyban kisegítheti a képzeletünket, ha szeretnénk az antik Róma utcáin és emblematikus helyszínein kalandozni.
Kigyermek csontvázára bukkantak egy római kori medencében Fenékpusztán. Még nem tudni, hogy a 4-8 éves gyerek maradványai hogy kerültek a fürdő medencéjébe. A rejtélyes maradvány egy kiemelt fontosságú erőd feltárása közben került elő.
Az egyik legnagyobb és legdíszesebb diadalívet a Circus Maximus területén találták meg.
Hadrianus római császárt jeruzsálemi látogatásán köszöntő, kiemelkedő jelentőségű latin feliratos követ találtak Jeruzsálemben.
Egy 3500 éves, Egyiptomból származó kőtömbön lévő felirat lehet a világ egyik legrégebbi időjárás-jelentése – állapították meg a szakemberek, akik szerint a negyvensoros szöveg átrendezheti az ókori Közel-Kelet eseményeinek kronológiáját.
A húsokhoz használt kötözőanyagokon balzsam- és gyantanyomokat találtak a kutatók. Különösen feltűnő volt annak a marhabordának a balzsamozása, amelyet az időszámítás előtt 1540 és 1295 között élt Juja és Tuja ókori nemes házaspár sírjában, a Királyok Völgyében találtak.