Mágneses mezővel rendelkező bolygót találtak a tudósok, és ez igen fontos felfedezés
A kutatók a Földtől 123 fényévnyire lévő HAT-P-11b bolygót figyelték meg, és a Hubble adatai alapján úgy tűnik, mágneses mezővel rendelkezik.
A kutatók a Földtől 123 fényévnyire lévő HAT-P-11b bolygót figyelték meg, és a Hubble adatai alapján úgy tűnik, mágneses mezővel rendelkezik.
A Ryugu aszteroidáról 2020 végén érkezett vissza a Földre egy kapszulányi minta, az első nagyobb vizsgálatok eredményét pedig mostanra publikálták a kutatók.
Ismét elhalasztották a valaha tervezett legnagyobb teljesítményű űrteleszkóp, a James Webb felbocsátását, ezúttal a francia guyanai Kourouban uralkodó időjárási körülmények miatt, ahonnan az Ariane-5 rakéta fedélzetén kellett volna indulnia.
A Space Forge nevű brit űripari vállalat mikrogravitációs környezetben gyártatna olyan termékeket, amiket a Földön sokkal nehezebb.
Az NGC 1755 jelű csillagcsoport igazán különleges, amit most a NASA és az ESA is megpróbál bemutatni a Hubble által készített felvételen.
A Parker Solar Probe még áprilisban hajtotta végre az eddigi legizgalmasabb küldetését, most pedig felvételt is közzétettek erről a kutatók.
Nem talált megfelelő szintű könyvet a csillagászati szakköréhez, ezért írt egyet Fejes Zsolt, aki ismeretterjesztőként szívesen beszél bárhol és bárkinek az égboltról – még akár nappal is. Tanácsot ad távcsővásárlás előtt álló kezdő csillagászoknak, mesél arról, hogyan viszonyul egymáshoz az amatőr és az akadémiai csillagászat és elmondja, miért nincs szerencsés csillagzat alatt a kárpát-medencei asztrofotózás.
A NASA ismét módosította a James Webb-űrtávcső indítási dátumát, ezúttal kommunikációs probléma lépett fel.
A NASA tudósai eredetileg azt gondolták, hogy az általuk látott kőzet vulkáni eredetű.
Az eddigi legrészletesebb és legélesebb kép készült a Sagittarius A* nevű fekete lyuk körüli régióról. A kutatók eközben felfedeztek egy eddig ismeretlen csillagot a Tejútrendszer központjában és a csillag pályájának elemzése révén a fekete lyuk tömegére vonatkozó eddigi legnagyobb pontosságú méréseket végezték el.
A Mars Valles Marineris nevű kanyonrendszerében tetemes mennyiségű víz rejtőzik a kutatók szerint. A felfedezést óriási mérföldkőnek nevezik a szakértők.
Hogy mindez megtörtént, csak most derült ki: az adatok néhány hónap alatt érkeztek be, és további hónapok teltek el az esemény megerősítéséig.
Bár az űrteleszkópok segítségével már számos kisbolygót azonosítottak a NASA szakemberei, sok olyan van, amit még nem. Ezért is készült el a Sentry-II nevű, igen fejlett szoftver, mely adott esetben akár életmentő is lehet.
A Hubble-t még október végén kellett alvó üzemmódba kapcsolni, hogy egy üzemzavar ne okozzon komolyabb problémát. A mérnökök mostanra tudták elhárítani a bajt.
A NASA 12 ezer jelölt közül válogatta ki azokat, akik a jövőben eljuthatnak a világűrbe.
A magyar űrkutatás és űrtevékenység több évtizedes múltját és jelenét mutatja be a Magyarország és a világűr című kötet, amely több mint hetven szakértő anyaga alapján készült.
A GJ 367b az eddigi legkisebb olyan exobolygó, amit rendkívül részletes képet kaptak a tudósok.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Energiatudományi Kutatóközpontja (EK) vezeti az a nemzetközi konzorciumot, amely a Gateway Hold körüli űrállomás sugárzásmérő rendszerének kísérleti egységét fejleszti.
A frissen felfedezett és nagyon nagy tömegű feketelyuk-páros a Földtől mintegy 89 millió fényévre található. Ez is óriási távolság, de így is sokkal közelebb van, mint a korábbi rekorder.
A C/2021 A1 nevű üstököst idén januárban fedezték fel a kutatók. Hamarosan olyan közel jöhet, hogy távcső nélkül is láthatóvá válhat.