szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Ryugu aszteroidáról 2020 végén érkezett vissza a Földre egy kapszulányi minta, az első nagyobb vizsgálatok eredményét pedig mostanra publikálták a kutatók.

Bő egy évvel ezelőtt tért vissza a Földre a Hajabusza-2 nevű japán űrszonda kapszulája, ami a Földtől mintegy 300 millió kilométerre lévő aszteroidáról, a Ryuguról hozott mintákat. A tudósok az egységet már korábban kicsomagolták – meg is lepődtek a kapszula tartalmán –, azóta pedig már az első komolyabb vizsgálatokat is sikerült elvégezniük.

A Nature Astronomy című tudományos lapban közzétett két jelentést a Science Alert foglalta össze. Ezek szerint a mintákról sikerült megállapítani, hogy a szénben gazdag minta összetétele nagyban hasonlít a Nap fotoszférájának összetételére. Ilyen egyezést találtak korábban néhány meteorit esetében is.

Yada et. al. / Nature Astronomy

Mint írják, összességében a világegyetem legprimitívebb anyagából áll össze, ami abból a porkorongból keletkezett, amiből a Nap is kialakult. Fontos különbség azonban, hogy míg a Ryuguhoz hasonló C-típusú aszteroidák a magas széntartalmuk miatt csak 0,03-0,09 albedóval rendelkeznek – ez a visszavert napfény mennyiségét jelzi –, addig a Ryugunak csak 0,02 ez az értéke. Vagyis még a többi aszteroidához képest is sötét.

Az, hogy a Ryugu szénben gazdag aszteroida, már eddig is tudták a szakemberek, az albedója mértéke viszont új információt jelent a számukra. A mintákkal még jó néhány vizsgálatot elvégeznek majd, amiből pontosabb képet kaphatunk majd arról, miként keletkezett a Naprendszer.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!