szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszteri biztos és a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója az Indexnek adott interjúban a romantikus hevületéről és a szétosztásra váró milliárdokról is beszélt.

Hosszú interjút adott az Indexnek Demeter Szilárd, aki rögtön az elején visszutasította a párhuzamot Aczél Györggyel („abban biztosan különbözöm Aczél elvtárstól, hogy nem döntök tartalmi kérdésekről, és arról sem, ki, milyen ösztöndíjat kapjon”). A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója azt mondta, őt személy szerint kicsit sem érdekli, hogy ki kap ösztöndíjat, és az sem, ki mit akar megírni, megénekelni. „Az érdekel, hogy az a teljesítmény, amit a közpénzből letesznek az asztalra, ötven, száz év múlva is teljesítmény legyen” – mondta, de azt is szeretné, hogy – mint fogalmazott – „a magyar kultúra lába leérne a földig”.

Van bennem egy romantikus hevület is, hogy vissza az emberekhez, vissza az olvasókhoz. A magas kultúra levált az emberekről.

Az interjúban szó esett

  • az Országos Széchényi Könyvtárról: Körvonalazódik az a fejlesztési terv, amelynek értelmében az új Széchényi Könyvtárat meg lehet építeni kiemelt beruházásként. (…) Ne egy nyilvánosságtól elzárt kutatókönyvtár legyen, hanem egy közösségi terekkel bőségesen ellátott kulturális erőtér.
  • A Színház- és Filmművészeti Egyetemről: Az volt az ígéret, hogy építünk nekik egy új campust. Több helyszínről folyik tárgyalás, döntés még nincs.
  • 23 milliárd forint szétosztásáról: Szeretnénk felépíteni egy olyan iskolaidőn kívüli, nonformális, szakkör jellegű képzési rendszert / megerősítenénk a Kőbányai Zenei Stúdiót a középfokú, vagy afeletti oktatási képzések számára / felsőfokú képzési helyszíneket is létrehozunk. Debrecenben és Miskolcon is gondolkodnak könnyűzenei tanszéken / alkotói ösztöndíjakat adunk, stúdiófelvételek, videoklipek készítését is támogatni fogjuk.

Demeter Szilárd azt mondta, Ákos és Mándoki László a teljesítménye okán kap pénzt, noha „maguktól is tudnak pénzt keresni” és „el tudják adni a terméküket”, ugyanakkor egy válasszal később azt is mondta, hogy

Mi azoknak szeretnék adni, akiknek nincs.

Arra a kérdésre, hogy meddig akarja folytatni „a harcot”, Demeter azt mondta:

Amikor 2018-ban felkértek, hogy legyek a PIM főigazgatója, azt mondták két lehetőségem van: vagy sikerül, vagy hősi halott leszek. Nekem mindkettő megfelel.

Szerinte ugyanakkor, hiába folyik az úgynevezett kultúrharc, „ha kettőt hátralépünk, észrevesszük, hogy a másik oldal is nemzeti kultúrában gondolkodik”.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!