Németország visszaveheti az oroszoktól az energiainfrastruktúrát
A német kormány ki akarja sajátítani a Gazprom és más orosz cégek tulajdonát, hogy ezzel is csökkentse Putyin zsarolási lehetőségeit – értesült a brüsszeli Politico.
A német kormány ki akarja sajátítani a Gazprom és más orosz cégek tulajdonát, hogy ezzel is csökkentse Putyin zsarolási lehetőségeit – értesült a brüsszeli Politico.
A hideghullám miatt az áramfogyasztás jelentősen meg fogja haladni a termelést.
A világ energiatermelésének tizede már szél- és napenergiából származott tavaly. Rekordütemben terjed a két megújuló – Magyarország is az élbolyba került –, de közben globálisan rekordot döntött a szénalapú energiatermelés bővülése, és ezzel együtt a szektor szén-dioxid-kibocsátása is.
Robert Habeck felszólította az OPEC országait, hogy termeljenek több olajat a helyzetre való tekintettel.
Nem számít, hogy nem liberális demokráciáról van szó.
Szinkronizálták az európai hálózattal az ukrán és a moldovai villamosenergia-hálózatot. Ez segíteni fogja Ukrajnát, hogy stabil legyen a rendszere.
A megfelelő anyagválasztással az új vagy a régi építésű társasházak beépített kibocsátásait is jelentősen csökkenthetjük – erről ír a Másfél fok.
A kormány a külföldi tehergépjárművek vásárlásának korlátozásával igyekszik visszabillenteni a magyarországi üzemanyag-kereskedelmet a rendes kerékvágásba. Ez azonban aligha lesz elég ahhoz, hogy a kis töltőállomások üzemeltetői is megnyugodjanak.
Van elegendő üzemanyag az országban, marad az árstop is, ahhoz azonban, hogy normalizálódjon a helyzet, a kormány korlátozásokat vezetett be a visszaélésszerűnek tartott fogyasztás és a benzinturizmus ellen. A szokatlan időpontban tartott Kormányinfó után a rendelet is megjelent az intézkedésekről.
Az uniós országok közül Magyarország a leginkább kitett az orosz földgáznak, ám a fosszilis import kiváltása az egész közösségnek fejtörést okoz. Szakértőkkel beszéltünk arról, milyen megoldások lehetségesek, milyen áron.
A hatósági árazás miatt a magyarországi töltőállomások üzemeltetői már tavaly november óta szenvednek, most pedig a fogyasztók is a saját bőrükön kezdik érezni, hogy óriási bajban van az üzemanyagpiac. A nagykereskedelmi árak elszabadulása, a szomszédos országokból beözönlő benzinturisták és a már pislákoló pánikvásárló-hangulat mind hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt napokban egyre több hazai kúton elkezdtek feltorlódni a tankolni vágyók. Hernádi Zsolt szerint nincs komoly gond, de a Magyar Ásványolaj Szövetség úgy véli, ilyen problémával a rendszerváltás óta nem lehetett találkozni az országban.
Amerikai delegáció tárgyalt Venezuelában, hogy kipuhatolja: ha Biden elnök betiltja az orosz olajimportot, képes-e Latin-Amerika legnagyobb olajtermelője helyettesíteni azt. A Forbes szerint a válasz: nem.
A lakótelepeket is kiszolgáló geotermikus rendszer a próbaüzem alatt 14 százalékot spórol a gázfelhasználáson, pedig még csak a felénél tart a projekt.
Itt az újabb reakció Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen indított háborújára. A britek és az amerikaiak radikális megoldásával szemben ugyanakkor Brüsszel az ellátás diverzifikálásával váltaná ki az orosz gázszükségletet.
Ezt javasolja Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója, de Ursula von der Leyen az Európai Unió nevében sokkal óvatosabb.
Azután ugrott meg az olaj ára, hogy Washington meglebegtette az orosz olajembargót.
A JP Morgan szerint 150 dollárt is érhet hamarosan egy hordó Brent olaj, de mehetnek még e fölé is az árak, ha a globális kereslet úgy alakul. Az ukrajnai háború miatt a világ második exportőre, Oroszország kiszorulóban a piacról.
És ez csak egy a közül a tíz intézkedés közül, amelyekkel a Nemzetközi Energiaügynökség szerint egy éven belül harmadával lehetne csökkenteni az orosz gázimport mennyiségét Európában. A fokozott függőség felszámolása kompromisszumokkal jár.
A magas ár inflációhoz, az pedig visszaeséshez vezethet – aggódnak.
Az üzemanyagárstop 10 százalékkal vetette vissza az utolsó negyedév eredményét a fogyasztói szolgáltatások üzletágában, összességében így is jóval a korábban kitűzött cél felett zárta az évet a cégcsoport.