Németország visszaveheti az oroszoktól az energiainfrastruktúrát
A német kormány ki akarja sajátítani a Gazprom és más orosz cégek tulajdonát, hogy ezzel is csökkentse Putyin zsarolási lehetőségeit – értesült a brüsszeli Politico.
A német kormány ki akarja sajátítani a Gazprom és más orosz cégek tulajdonát, hogy ezzel is csökkentse Putyin zsarolási lehetőségeit – értesült a brüsszeli Politico.
A hideghullám miatt az áramfogyasztás jelentősen meg fogja haladni a termelést.
A világ energiatermelésének tizede már szél- és napenergiából származott tavaly. Rekordütemben terjed a két megújuló – Magyarország is az élbolyba került –, de közben globálisan rekordot döntött a szénalapú energiatermelés bővülése, és ezzel együtt a szektor szén-dioxid-kibocsátása is.
Robert Habeck felszólította az OPEC országait, hogy termeljenek több olajat a helyzetre való tekintettel.
Szinkronizálták az európai hálózattal az ukrán és a moldovai villamosenergia-hálózatot. Ez segíteni fogja Ukrajnát, hogy stabil legyen a rendszere.
A kormány a külföldi tehergépjárművek vásárlásának korlátozásával igyekszik visszabillenteni a magyarországi üzemanyag-kereskedelmet a rendes kerékvágásba. Ez azonban aligha lesz elég ahhoz, hogy a kis töltőállomások üzemeltetői is megnyugodjanak.
Az uniós országok közül Magyarország a leginkább kitett az orosz földgáznak, ám a fosszilis import kiváltása az egész közösségnek fejtörést okoz. Szakértőkkel beszéltünk arról, milyen megoldások lehetségesek, milyen áron.
A hatósági árazás miatt a magyarországi töltőállomások üzemeltetői már tavaly november óta szenvednek, most pedig a fogyasztók is a saját bőrükön kezdik érezni, hogy óriási bajban van az üzemanyagpiac. A nagykereskedelmi árak elszabadulása, a szomszédos országokból beözönlő benzinturisták és a már pislákoló pánikvásárló-hangulat mind hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt napokban egyre több hazai kúton elkezdtek feltorlódni a tankolni vágyók. Hernádi Zsolt szerint nincs komoly gond, de a Magyar Ásványolaj Szövetség úgy véli, ilyen problémával a rendszerváltás óta nem lehetett találkozni az országban.
Amerikai delegáció tárgyalt Venezuelában, hogy kipuhatolja: ha Biden elnök betiltja az orosz olajimportot, képes-e Latin-Amerika legnagyobb olajtermelője helyettesíteni azt. A Forbes szerint a válasz: nem.
A lakótelepeket is kiszolgáló geotermikus rendszer a próbaüzem alatt 14 százalékot spórol a gázfelhasználáson, pedig még csak a felénél tart a projekt.
Ezt javasolja Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója, de Ursula von der Leyen az Európai Unió nevében sokkal óvatosabb.
A JP Morgan szerint 150 dollárt is érhet hamarosan egy hordó Brent olaj, de mehetnek még e fölé is az árak, ha a globális kereslet úgy alakul. Az ukrajnai háború miatt a világ második exportőre, Oroszország kiszorulóban a piacról.
És ez csak egy a közül a tíz intézkedés közül, amelyekkel a Nemzetközi Energiaügynökség szerint egy éven belül harmadával lehetne csökkenteni az orosz gázimport mennyiségét Európában. A fokozott függőség felszámolása kompromisszumokkal jár.
A magas ár inflációhoz, az pedig visszaeséshez vezethet – aggódnak.