Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
De legalábbis tisztáznák, mit lehet és mit nem.
Mario Draghi miniszterelnök az Európai Bizottsághoz fordult, hogy tisztázzák: az Oroszország elleni szankciók megsértését jelenti-e az, ha rubelben fizetnek az orosz földgázért?
„Nagyon fontos a brüsszeli bizottság egyértelmű állásfoglalása: megsérti-e a szankciókat valaki azzal, hogy rubelben fizet vagy sem. Ha ugyanis nincs egyértelmű álláspont, akkor minden uniós tagállam és minden vásárló cég úgy értelmezi ezt, ahogy neki megfelel” – fejtette ki Olaszország kormányfője. Németország után Olaszország importálja a legtöbb földgázt Oroszországból. Roberto Cingolani olasz energiaminiszter ezt megelőzően kijelentette: átmenetileg engedélyezni kellene a gázkereskedőknek a rubelfizetést. Putyin célja pontosan az volt ezzel az intézkedéssel, hogy megossza az uniós tagállamokat – és persze erős szinten tartsa az orosz fizetőeszközt.
Az olasz energiaminiszter elmondta a brüsszeli Politicónak, hogy „amíg bizonytalan a jogi háttér, addig engedélyezni kellene a kereskedőcégeknek a fizetést rubelben. Ez az átmeneti időszak eltarthatna néhány hónapig”. A nagy gáztározókat, amelyek a fűtési szezon végére nagyon lemerülnek, nyáron szokták feltölteni, hogy minden vásárló ország biztonsággal futhasson neki a következő fűtési időszaknak. Hatalmas pénzekről van szó.
„A nagy olaj- és gázkereskedő cégeket lehetetlen helyzetbe hozzuk azzal, ha egyrészt tiltjuk nekik azt, hogy rubelben fizessenek az oroszoknak, másrészt pedig az eladók csakis rubelben fogadják el a fizetést. Itt hosszú távú szerződésekről van szó” – hangsúlyozta az olasz energiaminiszter.
A Politico emlékeztet rá, hogy Lengyelország és Bulgária nem vállalta a rubelfizetést, ezért Putyin le is állította a gázszállítást.
Mit mond Brüsszel? A Politico megkeresésére az Európai Bizottság energiaügyekben illetékes biztosa, Kadri Simson úgy nyilatkozott, hogy „részletes iránymutatást dolgoznak ki a szankciók jogi kereteiről: mi az, amit egy kereskedő cég megtehet és mi az, amit nem”.
Mi lesz, ha az oroszok leállítják a gázszállítást? Rómában az energiaminisztériumban már gőzerővel dolgoznak egy szükség programon. Olaszország a földgáz 40 százalékát Oroszországból importálja. Ez évente 29 milliárd köbmétert jelent. Mit terveznek? – kérdezte a Politico az energiaminisztert, aki igyekezett megnyugtatni a közvéleményt. „Nem lesz teljes leállás az iparban. Csak mérsékelt tilalmakat tervezünk, például azt, hogy maximáljuk a fűtést télen. Ezenkívül újra beindítottuk a szénerőműveket, melyeket be akartunk zárni. Most erre két vagy három évvel később kerülhet sor. Ezenkívül plusz pénzeket költünk a megújuló energiaforrásokra.”
Mi lesz a földgázzal? „Diverzifikálni akarunk. Az állami energiacég egyre-másra köti a szerződéseket az afrikai országokkal földgáz szállítására. Jövő télen már nem függünk az orosz gáztól” – jelentette ki Cingolani olasz energiaminiszter, aki a Politicónak nyilatkozott.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.