szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Külgazdasági és Külügyminiszter a bolgár és a szerb energiaügyi miniszterrel is egyeztetett, valamint ellenőrizte, hogy megfelelően érkeznek-e a szállítmányok. Szijjártó New York-ban az ENSZ mellett magyarországi befektetőkkel is tárgyal, a kínai Semcorp az eredeti háromszorosára emelheti a beruházásai értékét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ENSZ plenáris ülésén vesz részt New Yorkban Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminiszter szerdán az Egyesült Államokból jelentkezett be a Facebookon, magyar idő szerint kora délután.

Szijjártó legelőször arra reagált, hogy a Gazprom leállította a gázszállítást Lengyelországba és Bulgáriába, utóbbival potenciálisan veszélyeztetve a Magyarországra érkező orosz gázszállítmányok azon részét, amely a déli (Törökország, Bulgária, Szerbia) vonalon érkezik.

Szijjártó azt mondta, kedden a magyarországi földgázszolgáltató felvette a kapcsolatot a bolgár rendszert működtető Transgazzal, akik megerősítették, hogy a Bulgárián keresztüli tranzit zavartalanul üzemel. Ugyanezt mondta a Gazprom is.

Szijjártó egyeztetett a szerb energiaügyi miniszterrel, Zorano Mihajloviccsal is, aki azt mondta, Szerbiába megérkezett a szerződés szerinti gázmennyiség, amelynek egy része Magyarországra megy tovább, és Szijjártó maga is ellenőrizte, hogy a szerdai napon a megállapodásnak megfelelő mennyiségű földgáz érkezett az országba. Hozzátette, folyamatosan figyelik a helyzetet, de jelenleg úgy fest, a tranzit zavartalanul működik.

Az ENSZ-ülés a szervezet békeépítő tevékenységének finanszírozásáról tárgyalnak a tagállamok szerdán, Szijjártó ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy Magyarország érdeke, hogy a szomszédban zajló háború minél előbb véget érjen, mindeközben viszont egyre brutálisabbá válik.

A miniszter szerint fogy a remény arra, hogy a harcok véget érjenek – ezen utolsó remények egyike, hogy az ENSZ aktívabban szerepet vállaljon legalább egy tűzszünet létrehozásában.

Magyarország támogatja az ENSZ törekvéseit, hogy humanitárius kontaktcsoportot hozzanak létre, Szijjártó pedig hozzátette, működtetni kell a humanitárius folyosókat, és az ENSZ békeépítő képességét jobban fel kell használni, emellett is fog érvelni.

Szijjártó kifejtette, hogy nemcsak az ENSZ ülésére érkezett, hanem magáncégekkel is találkozik, hogy a koronavírus-járvány és az orosz–ukrán háború okozta gazdasági válság idején is befektetések érkezhessenek Magyarországra. A külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban tárgyal a kínai Semcorp akkumulátoralkatrészeket gyártó cég vezetőivel, amely állítása szerint Debrecenben kezdett 65 milliárd forintos beruházásba, és a kezdeti háromszorosára növelné a befektetés értékét (ennek a cégnek 13 milliárd forintot adott a kormány tavaly szeptemberben).

Szijjártó emellett találkozik az élelmiszerpari világcég Bunge vezetőivel is, hogy a háború élelmiszerpiaci hatásait orvosolva a cég martfűi étolaj-előállító üzemének kapacitásnöveléséről tárgyaljon, valamint az IBM vezetőivel is tárgyalni fog, mint Magyarország stratégiai partnerével és a digitális fejlődés fontos szereplőjével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!