Elkészült az eddigi legélesebb kép az övről, amely nélkül talán élet sem lenne a Földön
Az Európai Űrügynökség űrszondája, a Juice egy speciális műszerrel fotózta le a Földet, ami láthatóvá tette a Van Allen sugárzási övet.
Az Európai Űrügynökség űrszondája, a Juice egy speciális műszerrel fotózta le a Földet, ami láthatóvá tette a Van Allen sugárzási övet.
Bár akár a 2030-as évekig is tovább működhet a Voyager–2 szonda, ennek ára van: egyre több tudományos műszerét kell leállítani. Az egyiktől épp most búcsúzott el a NASA, hogy energiát spóroljon.
A svéd Chalmers Műszaki Egyetem anyagtudósa szerint a valaha készült legjobb akkumulátort sikerült megépíteni. Egy komoly problémát még meg kell oldaniuk a kutatóknak, de már így is olyan lehetőségekkel kecsegtet a fejlesztés, melyek eddig elképzelhetetlenek voltak.
A környező folyók is szerepet játszanak abban, hogy a Mount Everest egyre magasabbra tör – mutat rá egy friss kutatás.
A kutatók a Barnard-csillag körül találták meg azt az újabb exobolygót, aminek csupán 3,15 földi napra van szüksége ahhoz, hogy megkerülje a központi csillagát.
A világon először sikerült egy speciális mikroszkóp segítségével megfigyelni, miként jön létre a víz a palládium segítségével.
Amerikai kutatók szerint az elektronikai eszközök újrahasznosítása során olyan égésgátló anyagok is bekerülnek az új eszközöben, amik rendkívül károsak az egészségre.
Csendes gyilkos: 25 évig is lappanghat a főleg az azbeszt által kiváltott mezotelióma, melyben az évtized végére az Európai Unióban több mint 300 ezer ember halhat meg.
Ausztrál kutatóknak sikerült megfejteniük, mi okozta a pusztító tongai vulkánkitörést 2022-ben.
Egy 1560-ban elhunyt francia költő és lovas lehet a Notre-Dame egyik ólomszarkofágjában, állapították meg francia régészek.
A kanadai Albertánál a sejtések szerint 300 Pachyrhinosaurus pusztulhatott el. Most megtalálták az egyik felnőtt példány koponyáját.
Régóta ismert vélekedés, hogy az állattartás összefügg a személyiséggel.
Egy európai együttműködés keretében az ELTE kutatói mutatták be a szennyvízben előforduló fertőző betegségek monitorozására fejlesztett új módszert, mely segíthet azonosítani, hogy a betegségeket kiváltó kórokozók emberekből, állatokból vagy a környezetből származnak.
Mars-misszió szimulációján vett részt négy önkéntes – a Földön. A küldetést a NASA szervezte, és 45 napon át tartott a Johnson Űrközpontban berendezett, 650 négyzetméteres helyszínen.
Egyedülálló szuperbaktérium-térképet készítettek magyar kutatók egy nemzetközi projekt keretében, ami az egyik legveszélyesebb kórházi baktérium globális jelenlétét és terjedését mutatja be részletesen.
A klímaváltozás miatt kétszer nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő olyan felhőszakadások, mint amilyenek szeptemberben pusztító árvizeket okoztak Közép-Európában – figyelmeztet friss jelentésében a World Weather Attribution (WWA) nemzetközi tudóscsoport, amely arra szólítja fel a döntéshozókat, hogy tegyenek lépéseket a globális felmelegedés megállítására.
A vizsgált 372 európai város közül Budapest 242., Pécs a 246., Veszprém a 254., Szeged a 274., Győr pedig a 295. helyen szerepel az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) levegő tisztaságát, szennyezettségét vizsgáló jelentése szerint.
A vérnyomás folyamatos monitorozása, történjen bár kórházban vagy a páciens otthonában, nem mondható kellemesnek. Egy érdekes amerikai megoldás gitárhúrok hangolásából merített ötlete megoldaná ezt a problémát.
Az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet az éjszakai világosság miatti fényszennyezésnek, mutat rá egy friss tanulmány.
Amerikai kutatók szerint ha a Mars pályája csupán egyetlen méterrel megváltozik, az igazolhatja a feltételezést, hogy a sötét anyag valójában apró fekete lyukak összessége.