szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA Mars-járója, a Perseverance egy szikla vizsgálatakor olyasmit talált a bolygó felszínén, amire eddig nem volt példa.

Számos különös szikláról készítettek már felvételt az elmúlt években a NASA Mars-járói. Ilyen volt például a megkövült troll vagy a fánk alakú kőzet, de tudományos szempontból is találtak már érdekes leleteket. Ezúttal a Perseverance nevű Mars-járó bukkant egy érdekességre, miközben épp a Jezero-kráterben dolgozik az ősi élet nyomainak felkutatásán.

A szerkezet egy zöldes színű kőzetet talált. A gép egyik eszköze megcsiszolt egyet – hogy könnyebb legyen további elemzéseket készíteni –, így egy körülbelül 5 centiméter átmérőjű sima felületet hozott létre. Miután lefújta róla a csiszolás miatt keletkezett port, a NASA tudósai észrevették, hogy zöldes, sötét színű foltok vannak a minta körül.

NASA

A tudósok szerint hasonló képződményeket a Földön lehet megfigyelni, amikor a víz átszivárog a üledéken. Mielőtt az kősziklává keményedne, beindul egy kémiai reakció, ami az oxidált vasat redukálja, és Fe2+ iont hoz létre. Ez végeredményben zöldes árnyalatú foltokat eredményez.

A Földön ezek mikrobák, vagy a szerves anyag bomlásával is létrejöhetnek, ám van olyan kémiai folyamat, ami ezek nélkül hozza létre ugyanezt az eredményt.

Sajnos a rovert nem sikerült olyan pozícióba állítani, hogy közelebbről is meg tudja vizsgálni a leletet. A jövőben azonban elképzelhető, hogy talál még hasonlókat, és abból talán már mintát is tud majd venni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!