szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az influenza-szezonhoz közeledve amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, mi történik, ha valaki egyszerre veszi fel az influenza elleni és a koronavírus elleni védőoltást.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az őszi-téli időszak minden évben egyet jelent az influenza-szezonnal, így általában ilyenkor merül fel, hogy megelőzésként be kellene adatni a fertőzés elleni védőoltást. Hasonló a helyzet a koronavírussal kapcsolatban is, így joggal merül fel a kérdés, hogy vajon mennyire biztonságos a két oltást egyszerre felvenni. Egy friss tanulmány azt mutatja: teljesen.

Az amerikai kutatók két szezonból, a 2021-2022-esből, valamint a 2022-2023-asból gyűjtöttek adatokat az Egyesült Államok három pontján: egy Cincinnatiben található gyermekkórházban, a Duke Egyetemen és a Johns Hopkins Egyetemen. Összesen 334 olyan önkéntes adatait vizsgálták meg, akik egyszerre vették fel az influenza elleni és a koronavírus elleni védőoltást. Az alanyokat úgy osztották be, hogy véletlenszerűen közvetlenül egymás után, vagy egyszerre kapják meg a szérumokat – számolt be róla az IFLScience.

A kutatók azt vizsgálták, hogy az önkénteseknél volt-e reaktogenitás – vagyis bármilyen, az oltásra adott immunreakció –, például láz vagy izomfájdalom, illetve, hogy ez gyakrabban fordult-e elő azoknál, akik mindkét oltást egyszerre kapták meg. A tudósok emellett számba vették a következő 7 napon belül, valamint az oltás utáni 121 napon belüli reakciókat is.

45,7 millió ember rá a bizonyíték, hogy tévedett a koronavírus elleni védőoltással kapcsolatos összeesüvés-elmélet

Brit kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy milyen arányban változott a szívinfarktus és a szélütés kockázata azután, hogy megjelentek a koronavírus elleni védőoltások. Úgy tűnik, épp fordítva történt minden, mint ahogy az összeesküvés-elmélet hívei azt terjesztik.

A JAMA Network Open című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a vizsgálat során az alanyok 10,7–26,8 százaléka számolt be mérsékelt vagy súlyos fájdalomról, fáradtságról, izomfájdalomról, fejfájásról vagy hidegrázásról a koronavírus elleni mRNS-oltás felvétele után. A szakemberek megjegyzik: ez pontosan azon a határon belül mozog, amit a tesztek során a készítmény fejlesztésénél is kijött. Az influenza elleni védőoltás esetében szintén a megadott értékeken belül mozgott a mellékhatások megjelenése.

A kutatók az eredmények összegzésénél azt találták, hogy nem voltak súlyosabb tünetei azoknak, akik egyszerre kapták meg a két oltást. A szakemberek megjegyezték: a vizsgálat nem tért ki a várandós nőkre, így a jövőben velük is megismételnék a kutatást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!