szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Két fideszes EP-képviselő is található azon a listán, amelyen a Transparency International összegyűjtötte azt az ötven politikust, akiknek a legnagyobb a mellékkeresetük. A helyzet rámutat a képviselői jövedelmekkel kapcsolatos felületes és önkéntes adatszolgáltatás hátrányaira.

Összességében az Európai Parlament 705 képviselőjének több mint egynegyede (27 százalék) jelentett be összesen 3,9 és 11,5 millió euró közötti külső bevételt – derül ki a Transparency International EU (TI) új elemzéséből. Az összesítés EU Integrity Watch adatbázisára támaszkodik, amely az európai parlamenti képviselők saját pénzügyi érdekeltségi nyilatkozataiból származó adatokat tartalmazza.

Megállapították, hogy 23 európai parlamenti képviselő növelte jövedelmét. Becslésük szerint akár 39 európai parlamenti képviselő is évente több mint 100 000 eurót kereshet melléktevékenységéből. A TI felhívja a figyelmet arra, hogy a tényleges adatok még ennél is magasabbak lehetnek, tekintettel arra, hogy csak az EP-képviselők saját bevallására tudtak támaszkodni. Mindez önkéntes, a nyilatkozataikat nem kell intézményi ellenőrzésnek alávetni.

Pontos számokat azért is lehetetlen közölni, mert az európai parlamenti képviselőknek az egyéb bevételeiket úgy kell bevallaniuk, hogy megjelölik: melyik tartományba esik a keresetük. Ennek megfelelően lehet havi bruttó 1 és 499, 500 és 1000, 1001 és 5000, 5000 és 10000 euró közötti sávot megjelölni, a pontos szám közlése nélkül. Ez okozza, hogy a becslések alsó és felső értéke között nagy a különbség.

Ennek alapján magasan a legnagyobb külső jövedelemmel a lengyel néppárti Radoslav Sikorski rendelkezik, aki 12 megbízásból 588 ezer és 804 ezer euró közötti összeghez jut havonta.

Az EP-képviselők éves díjazása 105 ezer euró (mintegy 38 millió forint), a TI pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy potenciálisan 39 olyan képviselő van, akik ennél többet kereshetnek. Ezek között van a két fideszes érintett: Trócsányi László és Schaller-Baross Ernő, akik holtversenyben a 29. helyet foglalják el legalább 24 024, legfeljebb 120 000 eurós extra jövedelemmel, ami mintegy 8,6 és 43 millió forint közötti összeget tesz ki.

Schaller-Barossnak a vagyonnyilatkozata alapján két díjazás nélküli megbízatása van (miniszteri biztos a miniszterelnökségen és a Magyar Golf Szövetség elnökségi tagja), és két helyről havonta 1000 és 5000 euró közötti összeget kap. A képviselő a Habsburg Ottó Alapítvány felügyelőbizottsági tagja és a Millenáris Alapítvány kuratóriumi tagja. Trócsányi László díjazás nélkül a Magyar Jogász Egylet elnöke és 1000 és 5000 euró közötti havi juttatás kap egyetemi tanárként, illetve a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány Kuratóriumának tagjaként. Trócsányinak már meggyűlt a baja a külső tevékenységekkel: azért nem ő lett a magyar uniós biztos, mert az EP jogi bizottsága szerint összeférhetetlen volt, amikor igazságügyi miniszterként az az ügyvédi iroda kapott megbízásokat az államtól, ahol ő is tulajdonos volt.

A Transparency arra mutatott rá, hogy a jelentősebb külső bevétellel rendelkezők esetében nem zárható ki, hogy megbízatásuk befolyásolhatja szavazataikat, beleértve a parlamenti bizottsági tevékenységüket is.

Ebben a hónapban a Parlament jóváhagyott egy javaslatot egy független uniós etikai testület létrehozásáról. A TI szerint a szavazás üdvözlendő első lépés a helyes irányba, de felszólítják a politikai döntéshozókat, hogy biztosítsák a testületnek megfelelő erőforrásokat a tevékenységük ellátására.

Egy erős etikai testület valódi változást hozhat az etikátlan magatartás büntetésében és az elrettentésében, valódi elszámoltathatóságot hozva Brüsszelbe

– véli a TI. Daniel Freund német zöldpárti képviselő szerint az érintetteknek fel kell tenni a kérdést, hogy mi a fontosabb feladat számukra.

    „A választott európai parlamenti képviselők jelentős mellékjövedelme mindig magában hordozza az összeférhetetlenség kockázatát. Ahol maga a mellékjövedelem jelentősen meghaladja a parlamenti juttatást, felmerül a kérdés, hogy mi a mellékállás?”

– jelentette ki Freund.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!