Több milliárdos kormánygaranciát kap a Transelektro

A Transelektrónak 3,5 milliárd forint friss tőkére van szüksége likviditási gondjainak leküzdésére, ehhez a tulajdonosoknak 500 milliót kell betenniük, s a további, a kereskedelmi bankok által folyósítandó 3 milliárd forint 75 százalékára garanciát vállal az állam - jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter.

  • unknown unknown
Több milliárdos kormánygaranciát kap a Transelektro

A Transelektro több mint 50 milliárd forint értékű megrendeléssel rendelkezik, piaca tehát van, de likviditási gondjait csak friss tőke bevonásával lehet megoldani - mondta a miniszter.

A kereskedelmi bankok által folyósítandó 3 milliárd forint fedezetéül a Transelektro tulajdonosai a birtokukban lévő, még nem megterhelt üzletrészeket és ingatlanokat ajánlják fel, miközben a hitelek gyors igénybevétele érdekében az állam a 3 milliárd forint 75 százalékára kezességet vállal - rögzítette Kóka János.

Nem túl rózsás helyzetben
A Transelektro körülbelül ötmilliárd forinttal tartozik a beszállítóinak, igaz, ez még csak részben esedékes. Ugyanez igaz a követelésekre is, amelyek közül kiemelendő az a 800 millió forint, amellyel a pécsi erőmű tartozik a Transelektro Energetikai és Környezetvédelmi Rt.-nek (TEK) egy hónapok óta működő beruházás után. Korábbi sajtóhírek szerint a TEK ellen egy - vélhetőleg külföldi - megbízója már felszámolási eljárást is kezdeményezett, ám a cég azóta rendezte a számláját. Nem sokkal később viszont a Ganz Transelektro Közlekedési Rt. (GTK) került hasonló bajba.
"A tulajdonosok és az állam - amely eddig (állami hitelintézetek útján) 22 milliárd forint tőkét, illetve hitelt nyújtott a csoportnak - a bankokkal együttműködve keresi a pénzügyi helyzet megoldásának lehetőségeit" - fogalmazott a miniszter, hozzátéve, nem biztos abban, hogy ez lesz a végső megoldás, de erre kapott felhatalmazást a kormánytól. Kóka János január 20-án jelentette be, hogy válságmenedzsmentet neveznek ki a Transelektro élére a hitelezők.

A tulajdonosok abban érdekeltek, hogy meg tudjuk óvni a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) befektetéseit és valamennyi bank hitelét, meg tudjuk menteni a Transelektrót, s ezzel a több ezer munkahelyet és a magyar ipari kultúra egyik kiemelkedő vállalat- csoportját" - mondta akkor Kóka János.

A Transelektróhoz 47 milliárd forintos külső tőke- és hitelállomány kapcsolódik, amelyből az állami bankok több mint 22 milliárddal részesednek, azaz az állam eddig 22 milliárd forinttal járult hozzá a cég működéséhez, tehát tulajdonosi szempontból is érdekelt a vállalat megmentésében.

Az MFB és az Eximbank átütemezi a Transelektro hiteleit, miközben az Eximbank 1 milliárd forint többlethitelt is nyújt.



Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek