szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romániának nagyobb értékű pénzügyi keretre lehet szüksége a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), mint amennyit Magyarország kapott, mert nem biztos, hogy a magyarországihoz hasonló méretű védőháló elég lesz a román gazdaság finanszírozási igényeihez, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport csütörtöki elemzésében.

A Barclays Capital napi feltörekvő piaci helyzetértékeléseinek csütörtöki összeállításában felidézi a Financial Times előző nap közölt értesülését arról, hogy Románia 20 milliárd euró körüli pénzügyi védőcsomagra számíthat a Nemzetközi Valutaalappal e héten folytatódó tárgyalások eredményeként.

A londoni gazdasági napilapnak "egy illetékes, aki ismeri az ügyet", azt mondta: a gazdasági válság megelőzését szolgáló többoldalú támogatás valószínűleg hasonló méretű lesz ahhoz, amelyet novemberben Magyarországnak állítottak össze az IMF vezetésével.

A Barclays Capital londoni szakértőinek csütörtöki elemzése szerint azonban nem biztos, hogy Romániának ez elég lenne. A ház saját becslése alapján ugyanis a román gazdaság finanszírozási hiánya két évi távlatban "legalább" 22 milliárd euró lesz.

A cég kiemeli, hogy Románia jelentős ikerdeficiteket görget: folyómérleg-hiánya tavaly a GDP-érték 13 százaléka volt, és ehhez 5 százalékos államháztartási deficit járult.

A cég szerint azonban a legnagyobb kockázatot az IMF-megállapodás politikai támogatásának hiánya jelentheti; a kormánykoalíción belüli egyetértés hiánya a tárgyalások elhúzódásához vezethet. A Barclays Capital kiemeli, hogy a koalíciós partner szocialisták vezetője is az IMF-csomag ellen érvel, az ahhoz járuló "gazdaságpolitikai kényszerzubbony" szociális és gazdasági következményeire hivatkozva.

Románia szuverén adósságát a nagy nemzetközi hitelminősítők közül a Standard & Poor's és a Fitch Ratings egyaránt "BB plusz", vagyis a befektetési sáv alatti, spekulatív szinten tartja nyilván. Románia az egyetlen EU-tagállam, amelynek adósosztályzatát több hitelminősítő is a befektetésre ajánlott sáv alá süllyesztette.

Az S&P és a Fitch a tavaly ősszel bejelentett román osztályzatrontások indoklásában egyaránt a kockázatok között említette a függést az egyre bizonytalanabb külső finanszírozási csatornáktól.

Magyarország szuverén adósságára mindkét hitelminősítő közepes befektetői "BBB" besorolást tart érvényben.

A harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service listáján továbbra is elsőrendű befektetői "A3"-as osztályzattal szerepel a magyar államadósság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: Románia is mély recesszióban lesz

Románia, amely tavaly még kiemelkedő ütemben növekedett, mély recesszióba süllyed az idén, de legkésőbb jövőre, áll vezető londoni befektetési házak legújabb előrejelzéseiben. Citybeli elemzők szerint ha a román bankrendszer komoly nyomás alá kerülne, az a térség más országaiban is gondokat okozhat.

MTI Gazdaság

FT: Románia 20 milliárd eurót kaphat az IMF-től

Románia 20 milliárd euró körüli pénzügyi védőcsomagra számíthat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) e héten folytatódó tárgyalások eredményeként – írta bennfentes forrásokat idézve a keddi Financial Times.

MTI Gazdaság

Romániában 6,9 százalékra gyorsult az infláció

Romániában februárban 6,9 százalékra gyorsult az éves infláció a januári 6,7 százalékról – jelentette be szerdán a nemzeti statisztikai hivatal. Az elemzői várakozásokban az infláció 6,5 százalékra történő lassulása szerepelt.

MTI Gazdaság

Brutális gazdasági lassulás Romániában

Románia növekedési üteme 2008 negyedik negyedében 2,9 százalékra lassult a harmadik negyedévi 9,2 százalékos ütemről, a Kelet-Európát sújtó, a piacok beszűkülésével járó globális válság hatására.

MTI Gazdaság

Románia is uniós pénzügyi segítséget kér, nincs gyors euróbevezetés

Várhatóan pénzügyi segítségről kezd tárgyalásokat Romániával az Európai Unió – jelentette be hétfő este Brüsszelben Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa. Románia érdeklődik ugyanazon együttműködés iránt, amelyet az EU Magyarországgal és Lettországgal valósított meg – fogalmazott a biztos, hozzátéve, hogy Bukarest sürgette a tárgyalások megkezdését.