szerző:
Fürjes Szabolcs
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hetek eseményei igazolták azt a korábbi várakozásunkat, hogy a nyári időszakban nem alakul ki különösebb trend a piacokon, ugyanakkor a következő időszak még hozhat meglepetéseket.

A nemzetközi piaci hangulat kisebb megbicsaklás után ismét optimistának tekinthető, annak ellenére is, hogy az USA makrogazdasági számai az utóbbi hetekben arról tanúskodtak, hogy a gazdaság kilábalása nem töretlen, sőt, akár egy újabb recessziós időszak is következhet. Erre nem kizárólag a makrogazdasági adatok utalnak, hanem a vállalati gyorsjelentések is, melyek továbbra is azt mutatják, hogy a vállalati árbevételek még mindig nem növekednek úgy, ahogy az elvárható lenne egy egészséges növekedési pályán lévő gazdaságtól.

hvg.hu

Annak ellenére, hogy a tőzsdék látszólag nem reagáltak az adatokra, a devizapiacon trendváltás következett. A dollár korábbi erősödése alábbhagyott, a hosszú ideje gyengülő euró szárnyalása éppen annak köszönhető, hogy a dollárban biztonságot kereső befektetők elbizonytalanodtak az utóbbi hetek során. Az eurót az európai bankok stresszt-tesztjének nyilvánosságra hozatala is támogatta, hiszen a vártnál jobb az európai bankok stressz-tűrő képessége. Az euró – hasonló okok miatt – a svájci frankkal szemben is erősödött.

Ebben a környezetben ez európai részvénypiacok is jól teljesítettek az utóbbi napokban, de a hazai piac lemaradó volt, mivel megszakadtak magyar kormánynak az IMF és az EU képviselőivel a még fennálló hitelkeret aktuális részletének lehívásáról folytatott tárgyalásai. Tragédia nem történt, pánik nem alakult ki, de a jó piaci hangulat ellenére kissé gyengült a forint, a részvényárak pedig nem követték a fejlett piacok emelkedését.

[[ Oldaltörés (2. oldal: Mire számíthatunk a devizapiacon?) ]]

Az EUR/USD trendforduló a már említett okok (USA romló makrogazdasági és vegyes vállalati számok, európai stresszteszt) miatt következett be, de az 1,30-as szint elérésére egyelőre nem került sor.

Az EUR/USD trendje egyértelmű fordulatot mutat. Korábban igen bizonytalanok voltunk abban, hogy trendforduló következhet, mivel a korábbiakban már volt egy sikertelen kitörés. A technikai analízis azt mutatja, hogy a trend folytatódhat, így elérhetővé válik az 1,31-es, szélsőséges esetben pedig az 1,35-ös szint. Hosszabb távon persze érvényesülnek a gazdasági fundamentumok a kereszt-árfolyamokban, így a dollár ismét erőre kaphat. Így ma arra számítunk, hogy a megjelölt két lokális csúcs (1,31 – 1,35) után újra csökkenő trendbe kerül az EUR/USD jegyzés.

hvg.hu

Várakozásainkkal összhangban tehát az 1,28-as szint közelében EUR/USD vételt javasolunk, míg a pozíció zárását az 1,31-es szint körül lehetségesnek tartjuk. Amennyiben a kereszt-árfolyam 1,34 körüli szintre emelkedik, a deviza-pár eladását javasoljuk.

A hazai piacon általában érvényes összefüggés az utóbbi napokban sérült, hiszen míg korábban az euró erősödésével a forint is erősödött a vezető devizákkal szemben (így az euróval szemben is), addig ezúttal nem következett be a várható erősödés, mivel az IMF és az EU küldöttséggel megállapodás nélkül félbeszakadtak a kormány tárgyalásai. A helyzeten rontott az is, hogy a hitelminősítők nemtetszésüket fejezték ki, és egyikük a magyar szuverén adósbesorolás tekintetében negatív kilátással „jutalmazta” a tárgyalások megszakadását.

hvg.hu

A dollárral szembeni erősödés kizárólag a dollárral szemben igen erőteljesen erősödő eurónak köszönhető. Látható viszont, hogy az EUR/HUF volatilitása erősen emelkedett az utóbbi hónapokban, ami a piaci szereplők bizonytalanságát, egyfajta bizalomhiányt jelez. A magas volatilitás mindig a forint gyengülését jelzi, és sajnos még ma sem mondhatjuk, hogy csökkenőben lenne, így a továbbiakban is hektikus ármozgásokra lehet számítani.

De miért okoznak turbulenciákat a forint piacán a nemzetközi szervezetekkel való tárgyalások megszakadása, amikor ma minden gond nélkül finanszírozható a hiány tisztán piaci alapon? Miért reagáltak negatívan a hitelminősítők? És végül ezek eredőjeként, miért gyengült a forint? A kérdésekre adott válaszok előtt meg kell említenünk, hogy a mai nemzetközi gazdasági környezetben a befektetők igen érzékenyek az adósságfinanszírozással, illetve az egyes gazdaságok sebezhetőségével kapcsolatban, így érthető módon túlreagálták az eseményeket. Másrészt viszont az is igaz – és ebből táplálkoznak a befektetők félelmei –, hogy a befektetői hangulat romlása esetén, amikor a kockázatos eszközöktől szabadulni igyekeznek a befektetők, különösen sérülékeny lehet egy olyan gazdaság, amely kicsi, ámde nyitott, azonban nem állnak mögötte a nemzetközi szervezetek. A kormány viszont azzal érvel, hogy mivel a hitelkeret felhasználására nagy valószínűséggel nem kerülne sor, így nincs kényszerhelyzetben a megállapodás tekintetében.

A megállapodás körül kipattant vitát persze lehet politikai jellegű taktikai lépésekkel is magyarázni, de ez nem feladata egy gazdasági tárgyú elemzésnek. Gazdasági, piaci szempontból az a lényeges, hogy a befektetői bizalom csökkent, a volatilitás emelkedett, így természetes, hogy a piaci elemző a kialakult helyzetet a kockázatok emelkedéseként egyszerűsíti a gazdasági jellegű értelmezésnél.

A következőkben arra számítunk, hogy a forint a régiós devizákkal szemben lemaradó lesz, de a helyzet lassan konszolidálódik abban az esetben, ha a nemzetközi befektetői hangulatban nem következik be éles váltás, azaz nem lesz rosszabb a piaci hangulat. Mivel erre nem számítunk, azt gondoljuk, hogy a következő napokban ismét a 278-285-ös szintek közé érhet a forint ez euróval szemben. Így ajánlásunk EUR/HUF eladás a 286-os szint fölött. A pozíciót a 282-es szinten érdemes zárni.

[[ Oldaltörés (3. oldal: Kötvénypiaci változások) ]]

A fejlett piaci kötvényektől továbbra sem várunk érdemi mozgást, mivel a hozamok még mindig igen alacsonyak, és a jegybanki kamat-emelések várható időpontja a legújabb makrogazdasági adatok szerint egyre messzebbre tolódik. Így a hozamokban ugyan nem számítunk jelentős emelkedésre, de a hozamok további csökkenését már piaci anomáliának tartanánk. Fejlett piaci kötvényeket csakis spekulatív időtávra ajánlunk, azok számára, akik a forint nagymértékű gyengülésére számítanak. Ennek oka, hogy a hazai hozamfelár még mindig elég magas, így a fejlett kötvényeken elérhető alacsony hozamot csak a kereszt-árfolyamok erős elmozdulás tudná kompenzálni. Nagyobb forint-gyengülésre viszont nem számítunk rövidtávon.

A hazai kötvények hozamai az elmúlt napokban ismét emelkedtek, ami már azt jelenti, hogy egyes lejáratokban lassan elérjük azokat a pontokat, ahol már érdemes vételekkel megjelenni.

hvg.hu

Látható, hogy három évtől felfelé szinte teljesen azonosak a hozamszintek. Ebből következően a 3-5 éves szegmensben fokozatos vételeket javasolunk, de csak azok számáram, akik akár hónapokig is megtartják kötvényeiket, akkor is, ha éppen veszteséges pozíciójuk. Ennek oka az, hogy a továbbiakban még elképzelhető kisebb hozam-emelkedés, illetve az, hogy ma nem látunk olyan várható hírt, tényezőt, körülményt, ami rövidtávon hozamcsökkenést generálna. Még egy gyors IMF és EU megállapodás esetén sem számítunk érdemi hozamcsökkenésre.

[[ Oldaltörés (4. oldal: Részvénypiaci heyzet és az ajánlások) ]]

A fejlett piacok a 2009 végére jellemző szinteket produkálja, itt oldalazást látunk, de valós trend nem alakult ki. A fejlett piacok közül a német részvény-piac tűnik a legerősebbnek, aminek a gyenge euró által is támogatott erős német export-teljesítmény az oka, melyből a német vállalatok jelentős profitot realizálnak. De még itt sem beszélhetünk emelkedő trendről, mivel a nyári szezonban alacsonyak a forgalmak, új vevők nem jelennek meg a piacon, és nem kerül sor nagyobb portfolióátrendezésekre sem.

A fejlődő piacok már érdekesebb képet mutatnak, ugyanis a kínai indexek egy hosszú csökkenő trend után kezdenek magukhoz térni, az orosz piac pedig a javuló makrogazdasági környezetnek, és az olaj árának emelkedése következtében kitörés előtt áll. Ugyanakkor Dél-Korea, és általában a „kistigrisek” esetében is elképzelhető egy emelkedő trend kialakulása.

A hazai piac lemaradó a fejlett és a fejlődők mellett is a már korábban említett okok miatt. Ennek ellenére nincs pánik, vagy éppen nagyobb eladási hullám, hanem csak annyi történik, hogy a korábbi csúcsoktól elmaradó szinteken oldalaz a piac.

hvg.hu

Hosszabb távon szemlélve a piacot, azt látjuk, hogy egy lassan szűkülő oldalazásban vagyunk. Ennek oka az lehet, hogy bár a forgalom nem csökkent le nagyon, a volatilitás sem extrém, de nincsenek nagy nettó pozíciók a piacon, azaz sem a vevők, sem az eladók nem gyakorolnak különösebb nyomást a piacra.

Az egyedi részvényeket tekintve, ma a MOL, valamint az OTP azok a részvények, melyekben van némi növekedési potenciál, de az Egis is tartogathat pozitív meglepetést a befektetők számára. A MOL esetében látható, hogy jól ellenáll még egy nagyobb esésben is (van vevő a piacon), az OTP felől érkező hírek pozitívak (stressz-teszt, bolgár leányvállalat eredménye), míg az Egisnek a gazdálkodási környezet (számára kedvező a gyenge forint) adja meg azt a pluszt, ami kedvező piaci környezetben elég lehet egy kitöréshez, ami akár 5-15 százalékos emelkedést is jelenthet.

Ajánlások

Devizapiac
EUR/USD:
Vétel: 1,28
Eladás (a vétel zárása): 1,31
EUR/HUF:
Eladás: 286
Vétel (az eladás zárása): 282
USD/HUF:
Kivárás.

Nemzetközi részvénypiac
EU részvények: kivárás,
USA részvények: kivárás,
Egyéb feltörekvők: orosz, kínai, dél-koreai indexekre spekulatív vétel

Hazai részvénypiac
Spekulatív vétel: Egis, MOL, OTP

Kötvénypiac:
Fejlett piacok: kivárás
Fejlődő piacok (Távol-Kelet, Oroszország, Brazília) kötvény alapok vétel
Hazai piac: 3-5 éves lejáratok esetében stratégiai vétel

Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

A szerző a Raiffeisen Bank elemzője

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok május elejére

A múlt héten – annak ellenére, hogy az EU és az IMF 110 milliárdos segélycsomagot állított össze Görögországnak – a piacokon a pesszimizmus lett úrrá. Ennek az volt az oka, hogy a befektetők nagy része nem hitt abban, hogy a probléma egy országra lokalizálható, általánosan elterjedt nézetté vált, hogy több dél-európai ország is hasonló helyzetbe fog sodródni, amit már sem az EU, sem az IMF nem tud majd kezelni, így újabb világméretű recessziós időszak kezdődik el.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok június utolsó hetére

A közelmúlt eseményei ismét bebizonyították, hogy a piaci árak emelkedése törékeny, és egy tőzsdei kitörés igen bizonytalan a mai gazdasági környezetben. Miután a fejlett piacok meghaladták a korábbi ellenállásaik szintjét, nem következett be ugyanis dinamikus emelkedés, sőt, a lassú emelkedés pár nap alatt semmivé lett. Az árak ma ismét a „hamis kitörés” előtti szinten vannak.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok június végére

Az elmúlt két hét bővelkedett eseményekben. Bár a piacokon sokszor a nyári uborkaszezonra jellemző alacsony forgalom mellett kereskedtek a befektetők, a politikai és gazdasági események igen jelentős változásokat generáltak.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok július első hetére

A múlt hét eseményei a fejlett piacokat csökkenő irányba mozdították ki, a kockázatvállalási hajlandóság erőteljes mérséklődése mellett. Így nem csoda, hogy a fejlődő piacok a fejlettekét meghaladó mértékben estek, különös tekintettel a kínai piacokra, hiszen a befektetők a kínai növekedés komoly megtorpanásától tartanak.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok május harmadik hetére

Az elmúlt napok eseményei megmutatták, hogy a befektetői bizalom mennyire sérülékeny. A piacok nem hisznek a politikusoknak, akik gyakran még mindig nem az ésszerűség, hanem különböző politikai megfontolások mentén döntenek, nem egyszer olyan nyilatkozatokat téve, amelyek politikai szempontból érhetőek ugyan, de a gazdaságnak – amely egyébként is rossz állapotban van – inkább csak ártanak.