szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A nemzetgazdasági miniszter a balkáni országba látogatott, ahol fontos emberekkel találkozott, és aláírt egy sor együttműködési megállapodást.

Bulgáriába látogatott Nagy Márton, ahol egyeztetett és aláírt, közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium hétfőn.

Az NGM szerint a nemzetgazdasági miniszter a látogatása során Rumen Radev köztársasági elnökkel, Grozdan Karadjov miniszterelnök-helyettessel, egyben közlekedési és hírközlési miniszterrel, Peter Dilov gazdasági miniszterrel és Miroslav Borshosh turisztikai miniszterrel tárgyalt, valamint több együttműködési megállapodást is aláírt.

Ezek között a védelmi és gazdasági együttműködési megállapodás rögzíti, hogy létrehoznak egy egyszerűsített logisztikai, szállítási folyosót, amely összeköti a magyar vállalkozásokat a stratégiai fontosságú fekete-tengeri bolgár kikötőkkel és vámszabad területekkel. Ez a magyar gazdaság számára az NGM megfogalmazása szerint tengeri kijáratot jelent.

A felek emellett hosszú távú védelmi ipari stratégiai partnerség kialakítására törekednek, amely többek közt magában foglalja az együttműködést a védelmi gyártás és az ellátási lánc optimalizálása terén.

A Mol által kiszemnelt burgaszi olajfinomító
AFP / NIKOLAY DOYCHINOV

Nagy aláírt egy turisztikai együttműködésről szóló megállapodást is, melynek célja, hogy ösztönözze az idegenforgalmi vállalkozások és szervezetek közötti együttműködést. A felek megállapodtak abban, hogy közösen dolgoznak a turizmus népszerűsítésében, az egészségturizmusban rejlő lehetőségek feltárásában, együttműködnek az ágazat felsőoktatási és szakképzési programjainak fejlesztésében, valamint megosztják a statisztikai adatgyűjtés terén szerzett ismereteiket, különös tekintettel a magyar Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) működésére. Mindemellett a felek elősegítik és megerősítik a magyar és bolgár utazásszervezők, irodák és turisztikai szövetségek közötti közvetlen kapcsolatokat.

Nagy a megbeszélések során gratulált az új bolgár kormány megalakulásához, továbbá hangsúlyozta, a magyar kormány célja a két ország közötti együttműködés további kiszélesítése és megerősítése.

A magyar–bolgár szálak szorosabbra fűzése mögött az is állhat, hogy a Mol – Orbán Viktor 2024 év végi sajtótájékoztatója alapján – meg akarja venni a burgaszi olajfinomítót. A Burgasz Neftochim nevű létesítmény az orosz Lukoil tulajdonában van, de a cég nyílt tendert írt ki az értékesítésére, és Orbán elmondása szerint a magyar olajtársaság az egyetlen uniós induló a versenyben. Ha sikerülne megkaparintani az olajfinomítót, akkor a Mol regionális finomító-nagyhatalommá válna, hiszen magyar, szlovák és horvát finomítója már van. Talán az sem független a fentiektől, hogy a Wizz Air nemrég jelentette be: nyártól újraindítja a Debrecenből felszálló, Burgaszba tartó járatát is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!