Néhány évvel ezelőtt az Ohiói Egyetem néhány kutatója ennek a témának szentelte a figyelmét, és többféle megközelítést kipróbáltak. Eredményeiket az alábbi stratégiák formájában összegezhetjük:
Egyes szám első személy használata
A bocsánatkérés azt jelenti, hogy magunkra vállaljuk a teljes felelősséget. Kerüljük az ehhez hasonló mondatokat: „Sajnálom, hogy megbántódtál.”, vagy „Sajnálom, hogy mérges lettél”. Ezekkel azt sugalljuk, hogy mi nem tehetünk róla, mit érez a másik.
Fogalmazzunk inkább így: „Sajnálom, hogy megbántottalak.” A kutatás szerint minél inkább magunkra vállaljuk a felelősséget, annál valószínűbb, hogy a másik megbocsát, és elfelejti a sérelmet.
Ne próbáljuk kimagyarázni!
Természetes késztetésünk, hogy ki akarjuk magyarázni a helyzetet, de egyben ostoba is. A magyarázkodással tulajdonképpen tagadjuk a bocsánatkérés szükségességét. A következő mondatok különösen célszerűtlenek: „Azért nem történt akkora tragédia!”, vagy „Nem tehettem mást”.
Kimagyarázás helyett inkább próbáljuk megmagyarázni a történteket. Azaz soroljuk fel az okokat anélkül, hogy mentséget keresnénk. A bocsánatkérés akkor a leghatékonyabb, ha megmagyarázzuk, miért tettük, amit tettünk, és egyúttal beismerjük bűnösségünket.
Kerüljük a „de” szócskát!
Az olyan bocsánatkérés, amelyben a „de” szócska is szerepel, szinte mindig kifogásnak hangzik. Mindenképp kerüljük el!
Ne kérjük a másiktól szó szerint azt, hogy bocsásson meg!
A „bocsáss meg” szófordulat ritkán hatásos. A kutatások szerint megspórolhatjuk magunknak a kimondásával járó kellemetlenséget, mivel senki sem szeret gyóntató papot játszani.
Változzunk meg!
A legőszintébb bocsánatkérés sem ér semmit, ha utána még háromszor elkövetjük ugyanazt a hibát. A bocsánatkérés lényeges eleme az elkötelezettség a változtatás iránt, és a jóvátétel felajánlása.
A fenti cikk Mikael Krogerus és Roman Tchappeler 44 kommunikációs modell című könyvének szerkesztett részlete.
Hogyan fejezzük ki magunkat úgy, hogy megértsenek? Miért értelmezzük különbözőképpen ugyanazokat az üzeneteket? Hogyan adjunk visszajelzéseket? Az elismert szerzőpáros új könyvében bemutatja a legfontosabb kommunikációs elméleteteket, és a bonyolultabb modelleket is szórakoztató ábrákkal szemlélteti. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.