szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már nem valami romantikus, népi kulturális dologra érdemes gondolni, ha a vályogépítés kerül szóba. Bár a régi vályogházakat is korszerűen fel lehet újítani, újabban a legmodernebb technológiával, 3D épületnyomtatással is kísérleteznek vályogházakat emelni. Egy tyúkólat már kinyomtattak, pár év múlva jöhetnek akár a családi házak is.

Az elszálló energiaárak, az építési nyersanyagok hiánya és drágulása miatt is egyre nagyobb az érdeklődés a vályogépítés iránt. Bihari Ádám, vályogházak építésére és felújítására szakosodott építész mutatja be, hogy hozzáértéssel a régi vályogházak menthetők, sőt korszerűsíthetők is.

Felújításuk nem csak energiatakarékos és környezetbarát, hanem költségkímélő módon is elvégezhető. Ráadásul nem csak felújítani, hanem újat építeni is érdemes vályogból. Magyarországon világelsőként kísérleteznek például a vályogos épületnyomtatással. Egy tyúkólat már készítettek is, de vályog lakóházak 3D-s nyomtatása is jöhet a következő években – a Deutsche Welle riportja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Feldmár Nóra Gazdaság

Habitat for Humanity: Kimondta a kormány a végítéletet a vályogházakra

600 ezer háztartást és így több mint 1 millió embert hagy megint az út szélén a kormány, ezúttal a hosszú távú épületfelújítási stratégiáján keresztül. A vályogházakra kimondott ítélet cinikus és kegyetlen. A kormány szerint ugyanis csak a bontás jelenthet megoldást, a házak felújítása nem javasolt, mert az értékük olyan alacsony, hogy a felújítás piaci értéken nem térül meg. A vályogházakról való lemondás amellett, hogy megint elsősorban a legszegényebb rétegeket hagyja támogatás – vagy legrosszabb esetben akár lakhatás – nélkül, egy lehetőség elszalasztása is. Szakszerű felújítással a megmenthető házak korszerű, természetes és takarékos lakóépületeket alapját adhatnák.