szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Wallace Harrison csaknem végig a Rockefeller-ház udvari építésze volt. Az 1930-as években benne volt a John D.

A Rockefeller Center és középen híres jégpályája

Wallace Harrison csaknem végig a Rockefeller-ház udvari építésze volt. Az 1930-as években benne volt a John D. Rockefeller megbízásából a Rockefeller Centert építő csapatban, 25 évvel később pedig ő hangolta össze a III. John D. Rockefeller számára a Lincoln Centert tervező, viszálykodó építészcsoport munkáját.  Ez a két épület a New York magját meghatározó három kulcsfontosságú projekt közé tartozik.

A Lincoln Center markáns tömbje

Harrison elsősorban Nelson Rockefeller építésze volt. Munkakapcsolatuk azzal kezdődött, hogy az építész 1934-ben megtervezte a milliomos házát a Fifth Avenue-re – írta Deyan Sudjic délszláv származású brit építész az Épületkomplexus című művében. A könyvet a HVG Kiadó jelentette meg.

Sorozatunk előző részei:

Szaddám Husszein és a bagdadi paloták

Adolf Hitler és a kancellária

Sztálin-barokk Moszkvában 

A szerző szerint Harrison - szintén Nelson Rockefeller utasítására és egyetértésével -1974-ben megtervezte Albanyban (New York állam fővárosa)a Capitol Mall kormányzati épületegyüttest. Akkoriban Nelson Rockefeller éppen az állam kormányzója volt, s egyfajta Brasíliát akart építtetni a Hudson folyó partján.

Monumentális a Capitol Mall

A mesterséges dombtetőn kialakított kormányzati negyed főterét körülvevő, piramis alakú épületek olyan hatást keltenek, mintha egyenesen a yucatáni őserdőből csöppent volna oda egy maja városállam. A Capitol Mall a leglátványosabb amerikai példa arra, hogy a politikusok gyakran az építkezésben keresnek vigaszt – véli a szakíró.

Sorozatunk további részei:

Mussolini kéznyomai

A FIAT-vezér Agnelli szuper gyára

A World Trade Center ikertornyai meghatározóak voltak Manhattan látképében

Rockefeller agyából egyébként 1958-ban pattant ki egy monumentális kormányzati negyed létrehozásának gondolata. A dúsgazdag ember tökéletes közönnyel viseltetett azok sorsa iránt, akiknek emiatt el kellett költözniük a környékről. Később fivére, David ugyanígy viselkedett, amikor a World Trade Center építését szorgalmazta, annak ellenére, hogy az csak a Radio Row kis elektronikai szaküzleteinek, irodáinak lebontása árán volt lehetséges.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!