Tetszett a cikk?

Valéry Giscard d'Estaing, az Európa jövőjével foglalkozó konvent elnöke pénteken bejelentette, hogy a testületben létrejött a konszenzus az új alkotmányos szerződés tervezetéről, amelyet az egy hét múlva Szalonikiban tartandó EU-csúcson fog előterjeszteni. A reformok egyebek között állandó uniós elnök és egy közös külügyminiszter posztjának felállítását irányozzák elő.

A tagországok és leendő tagállamok kormányzatát és parlamentjeit, valamint a vezető uniós intézményeket és szerveket képviselő, 105 tagú konvent tavaly februárban kezdte munkáját, amelynek nyomán a létrejövő alkotmánytervezet a 25 vagy még több tagú EU-ra méretezett, jól működő intézményekhez vezető reformokat tartalmaz. Ezek közé tartozik, hogy 2009-től 15 tagúra szűkítik a jelenleg 20 tagú "uniós kormányt", az Európai Bizottságot. Egyszerűsíti a tervezet a 20-25 országos szavazás rendszerét is, és szűkíti a tagországok vétólehetőségeit.
A négy részből álló tervezet még nem teljes, mert az uniós politikákkal foglalkozó harmadik részéről folyó vita csak a jövő hónap elején fejeződik be, a Szalonikiban az állam- és kormányfők elé kerülő részei azonban tartalmazzák az EU intézményi reformjaival kapcsolatos legfontosabb elemeket. Giscard d'Estaing azt fogja ajánlani az állam- és kormányfőknek, hogy a lehető legkevesebb változtatással fogadják el az alkotmánytervezetet a reformokról dönteni hivatott kormányközi konferencián. A volt francia elnök sajtóértekezletén meg is előlegezte a tervezetnek a csúcsértekezlet csaknem teljes támogatását, s úgy vélte, a konvent az EU-t alapító politika hagyományainak szellemében dolgozott, és az eddigi törekvések közé illeszkedik az alkotmány tervezete is, amely szerinte "az uniós idealizmust ötvözi az előrehaladást jelentő újítás politikájával, illetve a teremtő politikai realizmussal". (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!