szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetbiztonsági vizsgálat pár óra alatt lezárult, miután kiderült, cikkünkben nincs semmi olyan, ami az ország érdekeit veszélyeztetné.

Batiz András kormányszóvivő tegnap arról beszélt, hogy  Tóth András titkosszolgálati államtitkár utasítására vizsgálják a lista nemzetbiztonsági vonatkozásait. A Népszabadság értesülései szerint ez a vizsgálat pár óra alatt lezárult, mivel egyértelmű volt, hogy már megjelent információkból dolgoztak a HVG-sek.

A hvg.hu szerkesztőségét az ügyben nem keresték meg, nyilván erre nem volt szükség annak kiderítéséshez, hogy a listán szereplő neveket nem csak hogy korábban már publikálták, de a III/III. Csoportfőnöksége tiszti állományában szereplők akkori beosztását és rendfokozatát szolgálati vagy államtitokká nem minősítették, és arra utóbb sincs mód.

A Népszabadság úgy tudja, hogy a szolgálatok vizsgálják azt a múlt héten az interneten közzétett listát is, melyen 219 állítólagos ügynök neve és más azonosítója szerepel. Feltételezések szerint ezt a névsort Németh Miklós volt kormányfő készíttette utódja, Antall József számára, bár az egyezés számos szakértő szerint csak részleges.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az egyházak nem kommentálják a hvg.hu listáját

Nem kommentálták érdemben az MTI által megkérdezett egyházi vezetők, tisztségviselők azt a hvg.hu-n megjelent listát, amely a Belügyminisztérium III/III-as főcsoportfőnöksége 1989-es tiszti állományának névsorát és rangfokozatait közli.

MTI Itthon

Egyházi ügynöklista a Magyar Narancsban

Majsai Tamás református teológus, egyháztörténész 57 fedőnévből álló egyházi „ügynöklistát” tett közzé a hetilapban. A lajstromban szereplők többsége lelkész, protestánsokat éppúgy találunk köztük, mint katolikusokat.

MTI Itthon

Az NBH is vizsgálni fogja a hvg.hu listáját

A kormány szándékaival ellentétes, hogy a múltbeli titkosszolgálattal kapcsolatban újabb és újabb listák kerülnek elő - mondta a kormányszóvivő pénteken a hvg.hu-n megjelent listával kapcsolatban.

hvg.hu Itthon

Az ügynökbeszervezés még 1989-ben is gőzerővel folyt

Már recsegtek-ropogtak a szocialista rendszer eresztékei, de még 1989 első felében is több mint 2000 újabb célszemélyt vettek fel a megfigyeltek listájára. Összesen 165 ezer személy szerepelt a nyilvántartásokban, a megfigyeléssel pedig 8000 hálózati személyt foglalkoztatott.

MTI Itthon

Politikusi vélemények a hvg.hu listájáról

Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint rendkívül bonyolult mozaikképről van szó, amelynek egy darabjára világít rá a hvg.hu közlése. Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese sajnálja, hogy a múlt tisztázása "listák versenyévé vált".

hvg.hu Itthon

A III/III. központi állománya: nevek, beosztások, rendfokozatok

Kik szervezték be a hálózati személyeket? Kik működtették az állambiztonság rendszerét? A hvg.hu most azoknak az állambiztonsági tiszteknek és főtiszteknek a nevét sorolja fel, akik 1989-ben a BM III/III. Csoportfőnökség központi állományának tagjai voltak és a megyei osztályokat vezették.

hvg.hu Itthon

A történészek hitelesnek tartják a hvg.hu listáját

Varga László történész a Magyar Televízió Este című műsorában elmondta: szerinte Péterfalvi Attila jogszabályt sértett akkor, amikor bedarálta az ezer nevet tartalmazó Political Capital listát. Varga úgy véli: az adatvédelmi biztosnak le kellene mondania.