Tetszett a cikk?

Bár a magyarok 70 százaléka tud róla, hogy megszületett az európai alkotmánytervezet, de mindössze 38 százalékuk van tisztában azzal, hogy ezt a magyar országgyűlés már el is fogadta. A francia és holland népszavazásról a megkérdezettek közel kétharmada hallott, és a népszavazás végeredményével is tisztában van a többség. A magyarok nagy része helyesli, hogy Magyarországon az országgyűlés döntött a kérdésben.

Amennyiben népszavazást tartottak volna az alkotmányról, nálunk legfeljebb a népszavazás eredménytelenségétől kellene tartani, nem pedig a nemek győzelmétől – derül ki a Marketing Centrum június eleji felméréséből.

A magyarok 70 százaléka hallott arról, hogy megszületett az európai alkotmánytervezet. Az azonban elgondolkodtató, hogy tíz magyarból mindössze egy olyan van, aki azt állította magáról, hogy az alkotmányban foglaltaknak legalább néhány elemét fel tudja idézni. Az is elgondolkodtató, hogy a fiatalal (18-29 éves) korosztály a legtájékozatlanabb a kérésben, tíz fiatalból négyen még csak nem is hallottak az Eu-alkotmányról.

A megkérdezettek 38 százaléka, azaz az alkotmányról hallóknak is csupán 54 százaléka tud arról, hogy a magyar országgyűlés már elfogadta az európai alkotmányt. A francia és a holland népszavazásról viszont a megkérdezettek kétharmada hallott, és a népszavazásokról tudók döntő többsége az ereményről – azaz a nemek győzelméről - is tud.

Azt, hogy Magyarországon is népszavazásnak kellett volna döntenie az alkotmányról, mindössze a megkérdezettek egyharmada gondolja. Az ellenzéki pártok támogatói valamivel nagyobb arányban gondolják ezt, mint a kormánypártok hívei és a bizonytalanok. Ugyanakkor az ellenzékiek körében is kisebbségben maradtak azok, akik szerint az embereket is meg kellett volna kérdezni az EU-alkotmányról. A hipotetikus népszavazáson csak a megkérdezettek 36 százaléka járult volna az urnákhoz, ám a résztvevők 70 százaléka igennel voksolt volna. Ez a jogosultak 29 százalékát jelenti, de azért korántsem biztos, hogy ténylegesen összejött volna az eredményességhez szükséges 25 százalék + 1 igen szavazat, ugyanis általában többen szokták megígérni, hogy elmennek szavazni, mint ahányan ténylegesen is az urnákhoz járulnak.


(Forrás: Marketing Centrum)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A cseh kormány továbbra is népszavazást akar

A cseh kormánykoalíció három pártja a brüsszeli európai uniós csúcsértekezlet állásfoglalásával összhangban továbbra is azt szorgalmazza, hogy Csehországban tartsanak népszavazást az európai alkotmányról.

Itthon

A nép és az elit – népszavazás után, elnökválasztás előtt

Lehet, hogy a népakarat és a politikai elit ambíciói közötti szakadék új korszakot jelent az európai politikában? A konfliktus nálunk az elnökválasztás ügyében élesedhet ki. Az unió alkotmányát brutálisan elutasító francia és holland népszavazás tapasztalatainak elgondolkodásra kellene késztetni a magyar politikai elitet - véli írásában Hack Péter.

eurohirek.hu Világ

Nem lesz brit népszavazás az uniós alkotmányról

A BBC értesülése szerint Jack Straw brit külügyminiszter hétfőn a parlamentben bejelenti, hogy a szigetország kormánya felülvizsgálja és egyelőre "jegeli" az EU-alkotmány-referendummal kapcsolatos terveit. A brit kormány közben megerősítette, hogy egyelőre nem írja ki a népszavazást az alkotmányról.

MTI Világ

Európai reakciók a holland népszavazásra

A holland miniszterelnök, Jan Peter Balkenende szerdán tévényilatkozatban sürgette az EU többi tagját, hogy igyekezzenek ratifikálni az unió új alkotmánytervezetét. Így nyilatkozott a német kancellár, Gerhard Schröder is: a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell, mondta.

MTI Világ

Már Luxemburgban sem biztos az EU-népszavazás sikere

Az Európai Unión belüli együttműködést leginkább támogató Luxemburgban is kezd jócskán teret nyerni az EU alkotmányos szerződését elutasítók tábora, és egy esetleges "nem" a július közepi népszavazáson magával ránthatná a fontos uniós posztokra esélyesnek tartott Jean-Claude Juncker miniszterelnököt.