szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A költségvetési kiigazítás nem megszorítás, mivel összekapcsolódik a szociális rendszerek reformjával - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Reform vagy megszorítás? című Országgyűlési politikai vitanapon.

Kemény hangok a vitanapon
A KDNP egyik vezérszónoka lemondásra és bocsánatkérésre szólította fel a pénzügyminisztert a valós hiányadatok "elhallgatása miatt", Dávid Ibolya (MDF) pedig közölte: az előterjesztés soha nem látott mértékű támogatási elvonás és támadás a magyar középosztály ellen.
 
Lukács Tamás (KDNP) kijelentette: Veres János pénzügyminiszter, aki fél évvel ezelőtt még 4,7 százalékos költségvetési hiányt tervezett, most pedig 9,7 százalékról beszél, erkölcsileg alkalmatlan feladata ellátására.
 
Dávid Ibolya (MDF) felszólalásában Gyurcsány Ferenc és az MSZP mellett keményen bírálta a korábban adócsökkentést ígérő SZDSZ-t és a "legpopulistább, négyezermilliárdos ígéretkampányt" folytató Fideszt is
"A kiigazítás ahhoz kell, hogy visszatérjünk az egyensúlyi pályára, a reformok pedig ahhoz kellenek, hogy (...) ezen a pályán lehessen maradni (...), hogy mindazok a rendszerek, amelyeket működtetünk az oktatástól az egészségügyig, azok igazságosabban működjenek" - fogalmazott a kormányfő.
 
Hozzátette: a reformok felölelik az egész ciklust és főképp a 2006 közepétől 2008-ig terjedő időszakban lesznek intenzívek, míg az átfogó beruházások programja 2007-től lesz egyre intenzívebb, és eltart a következő évtized közepéig.
 
A kormányfő szerint az Új egyensúly program összefügg a választási programmal és a kormányprogrammal is. "Nem mást mondunk, hanem a programunk feltételeit teremtjük meg mindjárt a legelső perctől" - mondta és utalt arra, az uniós fejlesztési pénzek befogadásához kell a kiigazítás.
  
A kormányfő kiemelte: azoktól kell bevételt szerezni, akik eddig nem fizettek adót, vagy a kelleténél kevesebbet fizettek. "A szociális program megvédése, és azokak a bevonása az adózás alá, akik eddig képesek voltak magukat ettől megóvni, ez egy olyan program, amire szociáldemokraták és a liberálisok méltán büszkék lehetnek, és meg kell ezt védeni" - mondta.

A miniszterelnök a legnehezebb szakasznak 2006 második felét és 2007 első felét nevezte. Kitért arra is, hogy péntek-szombaton a kormány balatonőszödi ülésén összerakja az első másfél, két év reformmenetrendjét, és eközben készül a következő 7-8 éves fejlesztési-beruházási program is, amelyet ősszel nyújtanak be az uniónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Csaba László Gyurcsány elhibázott csomagjáról

Miközben Gyurcsány Frerenc „szakmai konszenzusról” beszél a bejelentett intézkedések kapcsán, úgy tűnik ez csak ő rá és szűkebb környezetére vonatkozik. Felerősödött ugyanis a Gyurcsány féle „Új Egyensúly” program bírálata; mérvadó közgaszdászok szerint a csomag nem segíti a gazdaságot, hatalmas terheket ró az emberek vállára, ám nem teremti meg a kiegyensúlyozott növekedés feltételeit. A hvg.hu Csaba Lászlónak, a Középeurópai Egyetem professzorának véleményére volt kíváncsi.

hvg.hu Gazdaság

Alaposan megdrágul az élet a Gyurcsány-csomag miatt

Megemelik az adókat, egekbe szökik a gázár, nő a villamos energia ára - a szombaton bejelentett megszorító intézkedések jelentős mértékben érintik a lakosságot is. Az alábbiakban összeszedtük, az egyes intézkedések hatására mennyivel nőnek a lakossági terhek.

MTI Gazdaság

Varga Mihály szerint nagyító kell a Gyurcsány-csomaghoz

A miniszterelnök által az elmúlt hétvégén bejelentett, a gazdasági egyensúly javítását célzó intézkedések döntően arról szólnak, hogy miként lesz több bevétel, viszont a kevesebb állami kiadásra hivatottakat nagyítóval kell keresni – mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke.

Itthon

Megérkezett a nadrágszíjmegszorító-csomag

Gyurcsány Ferenc drasztikus életszínvonal-rontó intézkedéseket jelentett be szombaton, amelyek egyaránt érintik a kiskereskedelmi árakat ,(cigaretta, ital, áfa 5 zsázalékos emelése) a havi rezsit (gáz, villany), a megtakarításokat (kamatadó), az evásokat (15-ről 25 százalék). A tandíjról és a vizitdíjról késöbb döntenek.

MTI Itthon

A politológus szerint marketingfogás a megszorító csomag

A kormány megszorító csomagját elsősorban politikai marketingnek értékeli Giró-Szász András politológus, aki szerint az államháztartás helyzetét ténylegesen javító reformok valószínűleg az önkormányzati választások utáni időszakra húzódnak el.

MTI Itthon

Parlamenti vitanap lesz az Új egyensúly csomagról

Politikai vitanapot tart az Országgyűlés jövő hétfőn a miniszterelnök által beterjesztett reformcsomagról. Ezt a parlament elnöke mondta újságíróknak, a házbizottság hétfői budapesti ülése után.

MTI Gazdaság

A munkaadók szerint rövid távon kedvezőtlen a csomag hatása

Rövid távon a foglalkoztatásra kedvezőtlen hatással járnak a meghirdetett intézkedések, a leépítések a közszférában és a foglalkoztatás terheinek növelése. Azonban a költségvetés helyzetének rendezése alapvető érdeke a vállalkozásoknak is, így hosszabb távon hozzájárulhat a vállalkozások fejlődéséhez, ezzel új munkahelyek létrehozásához.